B

Çözüldü Makro ile Formülün VBA kullanımı

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan barkin
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

barkin

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Aşağıdaki makrolu formülü, örneğin C26 hücresinde çalıştırdığımda C4:C25 arasını topluyor.
=YUVARLA(TOPLA(C$4:C25);2)
C4'teki dolar işaretini kaldırmak istiyorum. Çünkü veriyi başka yere kopyaladığımda/taşıdığımda C4 sabit kalmasın.
Mümkün müdür?

Sub Makro2()
ActiveCell.FormulaR1C1 = "=ROUND(SUM(R4C:R[-1]C),2)"
End Sub

Ekli dosyalar

Bu işler için en güzel yöntem, Şerit Menü -> Geliştirici sekmesinden Makro Kaydet simgesine tıklamanız, sonra sayfa üzerinde işlem yapmanız. İşiniz bittikten sonra yine Şerit Menü -> Geliştirici sekmesinden Kaydı Durdur simgesine tıklamanız ve Alt + F11 kısayolu ile oluşan makro kodlarını incelemeniz olarak gerçekleştirilir.

Kullandığınız Excel'deki Şerit Menü'de Geliştirici sekmesi yoksa, buradaki makalemizi incelemeniz yeterli olacaktır.

Ben üstteki adımları yaptığımda, dosyanızın I4 hücresinde yer alan formüle ait makro kodunun şu şekilde gerçekleştiği sonucunu aldım:

=ROUND(SUM(RC[-5]:RC[-1]),2)

@Barkın
Toplama işlemini listeden sonra 1 satır atladıktan sonra yapmak istiyorsanız;
Formülü listenin bir alt satırını boş bırakıp uygulayın, formül uygulandığı sütunu toplar.
Personul satır sayısı artsa da sonuç alırsınız, yeter ki listeden sonra 1 satır boş bırakın ve bir sonraki satıra uygulayın.
Formül C26 için verildi. alt kısma kopyalayarak uygulayabilir, sağadoğru da kopyalayabilirsiniz.

NOT:
Formül ve cevap güncellendi.

Kod:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(1 satır)

.

Moderatörün son düzenlenenleri:
Sayın admin
I sütununda bir sorun yok. C:H arası sütunlardaki toplamlarda...
ActiveCell.FormulaR1C1 = "=ROUND(SUM(R4C:R[-1]C),2)" ile C4:C24 arası topladığımda formüle $ işareti koymasın.
Formül sonucu aşağıdaki gibi olsun.
=YUVARLA(TOPLA(C4:C25);2)

Ömer bey, satır sayısı değişkendir.

Size işin mantığını anlatmaya çalışmıştım sadece.
İstediğiniz formülü ön yüzde yazıyorsanız, bahsettiğim yöntemle makro çıktısının nasıl olacağını öğrenebilirsiniz.

Mesajınızda çok belirsizlik var o nedenle yanıltmak istemem.
Kopyalamaktan söz ediyorsunuz, veriyi nereden kopyalıyorsunuz belli değil,
veri miktarı belli değil, verilerin nereye yapıştıracağınız da belli değil.
İşlem, açılış mesajındaki örnek belgedeki işlemden ibaretse neden makro kullanılarak hücreye formül uygulansın ki?
Verdiğim formül, istek için yeterlidir.

Yok eğer başka bir çalışma kitabından belirli koşullarla bazı verileri alıp bu veriler üzerinde işlemler yapmak istiyorsanız;
yeni bir konu açarak ve veri kaynağı ve hedef belgenin birer örneğini ekleyerek soru sorarsanız diğer forumdaşların da işine yarayacaktır.

.