S

Çözüldü Hesaplama butonlarına Progress Bar ekleme.

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan sedat2161
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

sedat2161

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Hayırlı akşamlar hocalarım. Ekli puantaj ve bordro programın Sayın Ömer BARAN hocam cakarem hocam sayesinde sona ulaştı. Aktarma hesaplama ve diğer sorunlar kalmadı. Bu konuyu açma sebebim hesaplama yaparken Progreess Bar ile aktarmayı takip etmem. Puantaj aktarma penceresinde bulunan butonlar ile işlem yaparken Progreess Bar ile takip edilmesi konusunda yardımlarınız bekliyorum. Forumda bu konu fazla yok belki faydalı olur. Hayırlı akşamlar diliyorum.

Ekli dosyalar

Sedat Bey.

Belgenizdeki makrolarda, birkaç saniyeden fazla süren hiçbir işlem yok. Hatta bazı işlemler 1 saniye bile sürmüyor.
Progressbar uygulaması uzun süren işlemler yaptırıldığında bilgilendirme amaçlı kulanılabilir elbette.

Progresbarı ekrana getirene kadar işlem tamamlanıyorsa niye böyle bir ihtiyaç duydunuz anlamadım doğrusu.
Ayrıca işlemlerin tamamlandığına dair bilglendirmeler için MSGBOX'lar ekrana geliyor.
Dolayısıyla işlemin tamamlanıp tamamlanmadığına dair bir tereddüt de oluşmuyor.

Kendi adıma söyleyecek olursam, kendi kullandığım hiçbir belgede ProgressBar yok, hiç böyle bir ihtiyaç da hissetmedim.

NOT: Belgede PUANTAJ safası W sütunundaki GRUPLANDIRMAyı iptal edin isterseniz. Sanırım bir işlevi yok ve W sütunu görünmüyor.

.

Sedat Bey.

Belgenizdeki makrolarda, birkaç saniyeden fazla süren hiçbir işlem yok. Hatta bazı işlemler 1 saniye bile sürmüyor.
Progressbar uygulaması uzun süren işlemler yaptırıldığında bilgilendirme amaçlı kulanılabilir elbette.

Progresbarı ekrana getirene kadar işlem tamamlanıyorsa niye böyle bir ihtiyaç duydunuz anlamadım doğrusu.
Ayrıca işlemlerin tamamlandığına dair bilglendirmeler için MSGBOX'lar ekrana geliyor.
Dolayısıyla işlemin tamamlanıp tamamlanmadığına dair bir tereddüt de oluşmuyor.

Kendi adıma söyleyecek olursam, kendi kullandığım hiçbir belgede ProgressBar yok, hiç böyle bir ihtiyaç da hissetmedim.

NOT: Belgede PUANTAJ safası W sütunundaki GRUPLANDIRMAyı iptal edin isterseniz. Sanırım bir işlevi yok ve W sütunu görünmüyor.

.
Hocam bu programı kullanacak 2 arkadaşım daha var çok şeyi onların sabırsızlığı ve dikkatsizliği yüzünden yapıyorum. Bilgi aktarılırken ve hesaplama yapılırken beklemiyorlar MSGBOX çözüm olarak buldum. Ama bu ekranda ProgressBar olursa hiç olmazsa ekranda % olarak ilerleyince mecburen müdahale etmeyecekler o yüzden buna ihtiyaç duydum. Olsaydı çok iyi olurdu.

İki seçenek var;
-- VBA ekranında PROPERTIES_WINDOW menüsü görünür değilse, VIEW menüsünden görünür hale getirin.
Ana userformu görüyorken, userform üzerindeki bir boşluğa fareyle 1 kez tıklayın,
sonra da solda açılmış olan Properties listesinde ShowModal 'ın karşısındaki değeri TRUE yapın.
-- Userform'un açılmasını sağlayan AUTO_OPEN makrosundaki ELİF.Show satırını ELİF.Show 1 olarak değiştirin.

Böylece userform açıldığında zaten excel sayfası üzerinde işlem yapılması engellenmiş olur.
Userform üzerinde de zaten bir düğmeye tıklandığında, ona ait işlemler devam ederken, başka bir düğmeye tıklanamaz.

.

İki seçenek var;
-- VBA ekranında PROPERTIES_WINDOW menüsü görünür değilse, VIEW menüsünden görünür hale getirin.
Ana userformu görüyorken, userform üzerindeki bir boşluğa fareyle 1 kez tıklayın,
sonra da solda açılmış olan Properties listesinde ShowModal 'ın karşısındaki değeri TRUE yapın.
-- Userform'un açılmasını sağlayan AUTO_OPEN makrosundaki ELİF.Show satırını ELİF.Show 1 olarak değiştirin.

Böylece userform açıldığında zaten excel sayfası üzerinde işlem yapılması engellenmiş olur.
Userform üzerinde de zaten bir düğmeye tıklandığında, ona ait işlemler devam ederken, başka bir düğmeye tıklanamaz.

.
Hocam çok teşekkür ederim. Emeğinize sağlık. ProgressBar olsaydı iyi olurdu ama yine sizin çözümünüz öneriniz benim için önemli.

Ömer hocama katılıyorum. Kısa çalışmalı kodlara ProgressBar olması sıkıntılı durum. Benimde çalıştığım excellerin hiç birinde yoktur. Uzun süre kodlarda "Lütfen Bekleyiniz" yazan userform kullanıyorum.

Ömer hocama katılıyorum. Kısa çalışmalı kodlara ProgressBar olması sıkıntılı durum. Benimde çalıştığım excellerin hiç birinde yoktur. Uzun süre kodlarda "Lütfen Bekleyiniz" yazan userform kullanıyorum.
Hocam sizin görüşleriniz benim için önemli. Uygun görmüyorsanız bende kullanmam . sizin kullandığınız Lütfen bekleyiniz yazan userformu nasıl uygulayabiliriz.

Dediğimiz gibi kod çalışması çok kısa ise bu userform görünmez bile.

1- Userform oluşturun adını bekle yapın.
2-Userform özelliklerinden ShowModal kısmını = False yapın
3-Userforma Label ekleyerek Lütfen Bekleyin şeklinde yazı yazın.
4-Çalıştırdığınız makro kodlarının başlığın altına (Sub sonra) "bekle.Show" yazın.
5-kodun sonuna (END SUB önce) "unload bekle" yazın.

Dediğimiz gibi kod çalışması çok kısa ise bu userform görünmez bile.

1- Userform oluşturun adını bekle yapın.
2-Userform özelliklerinden ShowModal kısmını = False yapın
3-Userforma Label ekleyerek Lütfen Bekleyin şeklinde yazı yazın.
4-Çalıştırdığınız makro kodlarının başlığın altına (Sub sonra) "bekle.Show" yazın.
5-kodun sonuna (END SUB önce) "unload bekle" yazın.
Hocam dediğiniz şekilde hepsini dosyaya uyguladım. bekle.Show ve Unload bekle koodlarını pencere 2 deki puantaj aktar butonunda bulunan koda ekledim Ekranda userform geliyor ama label yok. Yaptığım dosya ektedir.

Ekli dosyalar

Sedat Bey. son belgenize bakmadım.

Amacınız;
-- progresbar veya o izlenimi verecek başka şey her neyse, doğru/gerçek bir görüntü oluşturmaksa;
düğmelerden herhangi biri için asıl işlem (sayfalara kayıt-aktarma vs) yapılmadan önce toplam işlem adeti hesaplanmış olmalı ki
asıl işlem yapılırken, toplamın ne kadarda kadarının yapıldığı bulunup progresbarda bu orana göre görüntü elde edilebilsin.
Bu durumda hesaplamaların iki kez yapılması gerektiği anlaşılıyordur.
-- makroların yaptığı işlemin ne kadarlık kısmının yapıldığının görülmesi değil, işlemin devam ettiğinin bilinmesiyse.
Sayın @Feyzullah 'ın belirttiği yöntem olabilir,
-- makroların yaptığı işlem devam ederken belge üzerinde bir şey yapılmasını engellemekse.
benim belirttiğim yöntem kullanılabilir.

Yani önce amacı belirleyip ona göre hareket edin derim ben.

.

Sedat Bey. son belgenize bakmadım.

Amacınız;
-- progresbar veya o izlenimi verecek başka şey her neyse, doğru/gerçek bir görüntü oluşturmaksa;
düğmelerden herhangi biri için asıl işlem (sayfalara kayıt-aktarma vs) yapılmadan önce toplam işlem adeti hesaplanmış olmalı ki
asıl işlem yapılırken, toplamın ne kadarda kadarının yapıldığı bulunup progresbarda bu orana göre görüntü elde edilebilsin.
Bu durumda hesaplamaların iki kez yapılması gerektiği anlaşılıyordur.
-- makroların yaptığı işlemin ne kadarlık kısmının yapıldığının görülmesi değil, işlemin devam ettiğinin bilinmesiyse.
Sayın @Feyzullah 'ın belirttiği yöntem olabilir,
-- makroların yaptığı işlem devam ederken belge üzerinde bir şey yapılmasını engellemekse.
benim belirttiğim yöntem kullanılabilir.

Yani önce amacı belirleyip ona göre hareket edin derim ben.

.
Hocam soru sordukça bilmediğim çok bilgi ortaya çıkınca konu ile ilgili bilgimde olmayınca böyle çıkmaza giriyorum.
Hocam sizin dediğiniz gibi
--makroların yaptığı işlem devam ederken belge üzerinde bir şey yapılmasını engellemek.
--işlemin devam ettiğinin bilinmesiyse. Sayın @Feyzullah 'ın belirttiği yöntem olabilir,
Bu iki madde sorunu çok iyi tespit ettiniz.
Sizin 4. cevabınızdaki uygulamayı ve Sayın Feyzullah beyin 8. nolu cevabına göre işlem yapacağım. Ama Sayın Feyzullah beyin dediği işlemleri yaptım .9. nolu cevabımda bekle.Show ve Unload bekle kodlarını pencere 2 deki puantaj aktar butonunda bulunan koda ekledim Ekranda userform geliyor ama label yok.

Ekli dosyalar

Konunun en başında belirttiğim; uzun süren bir işlem olmaması nedeniyle,
bekle userformu ekrana geldiğinde arkaplandaki işlem zaten hemen bitmiş oluyor.
Bu nedenle göremiyorsunuz.

İlle de görmek istiyorsanız, bekle userformunun nefeslenmesi için kodlara 1 saniyelik bekleme eklemek yeterlidir.
bekle.Show satırının heman altına aşağıdaki satırı eklerseniz, userformu tam olarak görebilirsiniz.

CPP:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(1 satır)

.

Konunun en başında belirttiğim; uzun süren bir işlem olmaması nedeniyle,
bekle userformu ekrana geldiğinde arkaplandaki işlem zaten hemen bitmiş oluyor.
Bu nedenle göremiyorsunuz.

İlle de görmek istiyorsanız, bekle userformunun nefeslenmesi için kodlara 1 saniyelik bekleme eklemek yeterlidir.
bekle.Show satırının heman altına aşağıdaki satırı eklerseniz, userformu tam olarak görebilirsiniz.

CPP:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(1 satır)

.
Hocam teşekkür ederim. Emeğinize sağlık derdimi ben iyi biliyorsunuz ve derman oluyorsunuz.

Ekli dosyalar

• Ekran Alıntısı.webp
    Ekran Alıntısı.webp
    60.1 KB · Görüntüleme: 10
Benim bilgisayarımda öyle bir durum görmüyorum Sedat Bey, bilemiyorum.
Böyle bir şikayeti ilk kez duyuyorum.

Kodları da zaten yeni yazmadım, başka bir sorunsuz belgeden aldım.

.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...