Çözüldü Girilen Değerleri Saat Formatına Çevirme

YasarPiskin

Yıllık Forum Üyesi

Excel Versiyonu
Excel 365
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Yapmak istediğim şey K sütunun girilen değerlerin saat formatına çevrilmesi için mevcut kodun iyileştirilmesi hususunda yardımlarınızı rica ediyorum. Örneğin K8 hücresine yazdığı 1730 un 17:30 olarak çevrilmesi gibi.​

Ekli dosyalar

• Saat.xlsb
    28.2 KB · Görüntüleme: 8
Çözüm
İlk örnek belgenizde F5 hücresiyle U ve V sütunlarına yönelik kodlar da var idi.
Birleştirilmiş F5 hücresi ile U ve V sütunlarına yönelik eski kodlar hala geçerli olacak şekilde bir kodlama hazırladım.

Mevcut kodların tümünü silip yerine aşağıdakini yapıştırıp, hem K sütunundaki saat olayını
hem de F5 hücresi ile U ve V sütunlarına yönelik eski işlemlerinizi deneyin.

Verdiğim kodun sonuçlarını test ettikten sonra teşekkür değil de
istenilen işlemlerin tam olarak gerçekleşip gerçekleşmediğini net olarak ifade edin.

VBA:
Görüntülemek için giriş yapmalısınız.
(5 satır)
Hücreye 13 yazdınız, bu değer 13:00 anlamına mı gelir yoksa 01:30 veya 00:13 mü mesela.
Yada 132 yazdınız 01:32 mi yoksa 13:20 mi demektir. vs vs.

Bence sorunsuz işlem için;
-- olması gerektiği gibi 08:20 şeklinde yazılmalı (makro vs gerekmez),
-- 0820 gibi 4 haneli yazılmalı makro koduyla saate dönüştürme yapılacak.
-- bir hücreye 8, yanındaki hücreye 20 yazılacak, bu ikisinden hareketle üçüncü bir hücrede (esas hücre) formülle sonuç almak.

Her şeyden önce şunu belirtmek isterim ki, biçimlendirmeleri ikinci plana atıp işin esasıyla meşgul olmakta yarar var.

Ömer abi EK'te ki çalışmada bu isteğimi karşılayacak size ait bir kod buldum, kodun bu belgede çalıştırılması hususunda yardımlarınızı talep ediyorum.

Ekli dosyalar

• ExcelDepo-Saat.xlsb
    26.4 KB · Görüntüleme: 2
İlk örnek belgenizde F5 hücresiyle U ve V sütunlarına yönelik kodlar da var idi.
Birleştirilmiş F5 hücresi ile U ve V sütunlarına yönelik eski kodlar hala geçerli olacak şekilde bir kodlama hazırladım.

Mevcut kodların tümünü silip yerine aşağıdakini yapıştırıp, hem K sütunundaki saat olayını
hem de F5 hücresi ile U ve V sütunlarına yönelik eski işlemlerinizi deneyin.

Verdiğim kodun sonuçlarını test ettikten sonra teşekkür değil de
istenilen işlemlerin tam olarak gerçekleşip gerçekleşmediğini net olarak ifade edin.

VBA:
Görüntülemek için giriş yapmalısınız.
(26 satır)

Çözüm
@kmlzdmr
Konu sahibinin isteği zaten K sütununa yönelik idi.
Hem J hem K sütunu için isterseniz koddaki
ElseIf Target.Column = 11 And Target.Row > 7 Then
satırını
ElseIf Target.Row > 7 And (Target.Column = 10 Or Target.Column = 11) Then
şeklinde değiştirmek yeterli olacaktır.

Konuyu başlatan
Yıllık Forum Üyesi
Durum
Çözüldü 
Forum
Excel Makro Soruları
Başlangıç tarihi