A

Çözüldü Cm Ölçüleri İnç Ölçülere Çevirme

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan Akif59
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Akif59

Yıllık Forum Üyesi
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba
Örnek dosyada Cm cinsinden değerleri bir buton yardımıyla Inçh çeviriyorum bu ilemi yapan bir kod bulogu mevcut dosyada
sorun çevirilen değerlerin kesirli bölümünün tam olarak istediğim gibi çevirilemesi

ulaşılmak istenen değerler dosyada şağda mevcut

Ekli dosyalar

@Akif59

Keşke durumu örneklendirip, şu hücre şu olması gerekirken şu oluyor diye net ifade kullansaydınız.
Sayın BARAN sizi tanıdığım için Düşündüm bunu nasıl bir örnek hazırlayaçagımı bilemedim sadece
bir önceki mesajımda belirttiğim aralıklardaki değerleri güncellediğimde sorun yaşadım o yüzden dosyayı son haliyle ekledim sizde o aralıklardaki değerleri değiştirerek deneye bilin diye

Ama Tüm veri girişi ve hesaplama tamamlandığında önce CM sonra INÇH çevirdiğimde kesin ve net bir şekilde istediğim değerlere ulaşabiliyorum

sanki bu işi butnlara ihtiyaç olmadan kendisi yapsa ben sadece cktı alırken butonlar ile cm yada ınçh çevirip cıktımı alsam Olmazmı

@Akif59
Mevcut Worksheet_Change kodunda;
>> 10: Intersect .... şeklindeki satırın hemen altına şu iki satırı:
BRN = "M": If Right([AP16], 1) = "H" Then BRN = "H"
If BRN = "H" Then Call INCH_CM_ÇEVİR

>> 30: Call HESAPLAMA şeklindeki satırın altına da şu satırı
If BRN = "H" Then Call CM_INCH_ÇEVİR

ekleyip denemeler yapın.

@Akif59
Mevcut Worksheet_Change kodunda;
>> 10: Intersect .... şeklindeki satırın hemen altına şu iki satırı:
BRN = "M": If Right([AP16], 1) = "H" Then BRN = "H"
If BRN = "H" Then Call INCH_CM_ÇEVİR

>> 30: Call HESAPLAMA şeklindeki satırın altına da şu satırı
If BRN = "H" Then Call CM_INCH_ÇEVİR

ekleyip denemeler yapın.

Merhaba Sayın BARAN
Eklememi istediğiniz satırları ekledim denemeler yapıyorum bir sorunla karşılaşmadım

Sizden ricam
G6 G14 ve F18 F117 aralıklarındaki değerleri toplu seçim yapıp silmek için nasıl bir ekleme yapmalıyım
her yeni taplo hazırlandığında 108 hüçre içeriğini tek tek silmek zorunda kalıyorum.

Belgeniz önümde açık değil.
Range("A1:A100").ClearContents gibi bir silme kodu kullanıp, durumu kontorl edin isterseniz.

.

Sayın BARAN
Siz yazdığınız Change kodlarının içine toplu silinecek alanların kodlarına aşağıdaki gibi eklemeler yapıyorsunuzya bana sanırım böyle bir ekleme lazım yukarıda belirtiğiniz gibi denemeler yapmıştım ama olmadı

For Each hcr In Range(Target.Address)
Range("D" & hcr.Row & ":DI" & hcr.Row).ClearContents
If hcr > 0 Then

Belgenizde, ÖlçüTablosu sayfasının kod bölümünde mevcut Worksheet_Change kodu zaten çalışmıyor muydu?
Yani kodda belirtilen alanlarda değişiklik olduğunda kod kendiliğinden devreye girmiyor muydu?

Sorun nedir tam anlayamadım.

Şayet kod otomatik devreye girmiyorsa; öncelikle CM_CEVIR ve INCH_CEVIR kodlarına bakmak gerekir.
Muhtemelen Application.EnableEvents = False olarak kalıyordur. O zaman, bu kodların sonuna bunların değerini True yapacak birer satır ekleyin ve bundan sonra da her iki kodu birer kez düğmeye tıklayarak çalıştırın. Bu işlemi yaptığınızda Worksheet_Change kodu devreye girecektir. Şayet yine Worksheet_Change kodu evreye girmiyorsa, son seçenek olarak Worksheet_Change kodunun ilk satırındaki If Intersect(..... diye devam eden ilk satırını aşağıdakiyle değiştirerek işlemleri (çevirme kodlarıyla ilgili yazdıklarımı) baştan tekrar yapın.

VBA:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(6 satır)

İşlemler sırasında ekranda gereksiz hareket görüyorsanız, bu kez de çevirme kodlarındaki ...ScreenUpdating satırlarını elden geçirin.

.

Moderatörün son düzenlenenleri:
Sayın BARAN
Denemeler sırasında çalışmayan yada hatalı çalışan bir kod yok
Sorunum Her şey bitip gerekli çıktılar alındığında yeni modelin taplosunu hazrlamak için eski verilerin silinmesi gerekiyor

Silme esnasında G6 G14 ve F18 F117 Deki içerikleri manuel yada kod ile toplu halde seçip silemiyor olmam

Mevcut Worksheet_Change kodunu aşağıdakiyle değiştirerek deneyin.

VBA:
(27 satır)
Merhaba Sayın BARAN
Tabloyu bir haftadır aktif olarak kullandım denemeler yaptım çok şükür her şey kusursuz bir şekilde çalışıyor ve hesaplamaları yapıyor.
benim sizden bir ricam daha var.

extra değer ekle çıkar sütunundaki değerleri
Tablo INÇH Olarak hazırlanırken 1/8 veya 0,125 1/4 veya 0,25 3/8 veya 0,375 1/2 veya 0,5 5/8 veya 0,625 3/4 veya 0,750 1 ınçh için 1 şeklinde giremek mümkünü
Çünkü tablo %90 oranında Inçh olarak kulanılıyor.

Tablo CM Olarak hazırlanırken SORUN yok

Ekli dosyalar

Tablolar INCH cinsinde iken G18 ve aşağısında olan hücreler için mi diyorsunuz?
Peki yine tablolar INCH cinsinde iken, G6:G14 aralığının durumu ne olacak?
Sayın BARAN G6 G14 Değerlerinde Sorun yok

istenen sadece G18 G117 Girilen değerleri tablo ınçh olarak hazırlanırken belirttiğim gibi girip etki ettiği ilgili alandaki değerleri girilen değer kadar arttırmak yada eksilmek

INCH ve CM kodlarında, mevcut ...... NumberFormat = .... satırlarının altına,
CM_INCH için birinci satırı, INCH_CM için ikinci satırı ekleyin.

Bu arada işlemin çözümünü sağlayan (kesirli sayının 1/8'e göre uygulanmasındaki PÜF noktasını söylemedim galiba.
Fark etmiş olacağınızı düşünüyorum ama yine de söyleyeyim.
PÜF NOKTASI (sizin formüllü belgenizde alt taraftaki bir sürü formüllü alanın etrafından dolaşarak ulaştığı noktaya varılmasını sağlayan) basit KYUVARLA işlemidir. =KYUVARLA(sayı;0,125) işlemi.
Böylece sayılar 1/8'in katları haline getiriliyor ve bunun sonucu olarak da istenilen sonuçlara varılıyor.
4/8'in 1/2'ye 6/8'i 3/4'e dönüştürme işlemi ise otomatik gerçekleşiyor, burada kodların bir etkisi yok.

VBA:
(3 satır)

Bu arada işlemin çözümünü sağlayan (kesirli sayının 1/8'e göre uygulanmasındaki PÜF noktasını söylemedim galiba.
PÜF NOKTASI (sizin formüllü belgenizde alt taraftaki bir sürü formüllü alanın etrafından dolaşarak ulaştığı noktaya varılmasını sağlayan) basit KYUVARLA işlemidir. =KYUVARLA(sayı;0,125) işlemi.
Böylece sayılar 1/8'in katları haline getiriliyor ve bunun sonucu olarak da istenilen sonuçlara varılıyor.
4/8'in 1/2'ye 6/8'i 3/4'e dönüştürme işlemi ise otomatik gerçekleşiyor, burada kodların bir etkisi yok.

VBA:
(3 satır)

Merhaba Sayın BARAN
küçük bir kaza geçirdim dönüş yapamdım üzgünüm.

Kodların sonunana / 2.54, 0.125) eklediğinizi gördüm mantığını anlamdım ama hüçre biçimini değiştiriyor.
yukarda açıklamışsınız teşekkür ederim k yuvarlayı ilkkez duyuyorum küçük bir dosyada yazılmış bir formül paylşabilirmisiniz KUVARLAYI Herzaman işime yaraçak bir formül sanırım

Dosyaya gelecek olursak hesaplamayla ve veri giriş biçimiyle ilgili tüm sorunlar çözülmüş görünüyor. hafta içi denemelere devam edeceğim

Dosyada bir kodda sorun çıktı taplolar arası geçişte C Sütununu son dolu satırdan sonrasını gizleyen ve 17 satır 11ci sütun ve 40 sütun arasında işlen yapan son dolu sütundan sonasını gizleyen kod
17 satır 11 ve 40 sütunların hepsi dolu olduolduğu halde 2 sütunu gizliyor.

TABLO1 Açıkken 11 ve 40 sütunlar arasında boşlar gizlenmeli 41 sütun açık olmalı
TABLO2 Açıkken 42 ve 72 sütunlar arasında boşlar gizlenmeli 72 sütun açık olmalı

Ekli dosyalar

Sorun değil uygun vakit dosyanıza bakarım .
Siz belgeye odaklanmış durumdasınız ve bir an önce dosyanızı gönül rahatlığıyla kullanmak istiyorsunuz,
anlıyorum ama açılış mesajındaki soru/ihtiyaç karşılanmış/giderilmiş durumda.

Satır/sütun gizleme/gösterme konusu ise tamamen ayrı bir konu.
Bu konu sayfasından devam edilirse, konu bütünlüğü bozulmuş oluyor.

Esasında bu konu için, uygun bir konu başlığıyla ayrı/yeni bir konu açarsanız sevinirim.
Böylece benzer ihtiyacı olacak diğer forumdaşların da işine yarayacak bir şeyler ortaya çıkacaktır.
Ayrıca işlem(ler)i yapan kod(lar) hangisidir, bu kod hangi düğmey(ler)le tetiklenmektedir bunlar da net ifade edilirse iyi olur sanırım.
Anlayış göstereceğinizi düşünüyorum.

VBA:
(3 satır)
Merhaba Sayın BARAN
En son extra değer ekle sütu G18 G117 ye değerleri
Tablo INÇH deyken inçh çinsinden girebilmek
Tablo CM deyken cm çinsinden girebilmek için yukadaki satırları eklemiştik
Tablo inçh deyken inçh cinsinden ekleme yada cıkarma yapabiliyorum fakat girdiğim değeri ilgili satırdaki değerlerin üzerine tam eklemiyor yada çıkarmıyor.
18 satıra + 0,25 yani +1/4 eklediğimde bu değerlere ulaşmam gerkiyor Ekli dosyayı görüntüle ENG.xls
18 satıra - 0,25 yani -1/4 çıkardığımda bu değerlere ulaşmam gerkiyor
1639989643860.webp

Ekli dosyalar

• 1639989557952.webp
    1639989557952.webp
    2 KB · Görüntüleme: 2
Moderatörün son düzenlenenleri:
Karşılaştırma yapılabilmesi bakımından; aynı değerlerden oluşan 2 veri satırı oluşturup,

-- birinde kodun gerçekleştirdiği işlem sonuçlarını,
-- diğerinde de (gerekirse elle yazarak) olması gereken sonuçlarını
örnek belge üzerinde gösterir misiniz?

Karşılaştırma yapılabilmesi bakımından; aynı değerlerden oluşan 2 veri satırı oluşturup,

-- birinde kodun gerçekleştirdiği işlem sonuçlarını,
-- diğerinde de (gerekirse elle yazarak) olması gereken sonuçlarını
örnek belge üzerinde gösterir misiniz?
Merhaba Sayın BARAN
Aynı veriye sahip iki satıra G18 +0,25 ekledim G19 -0,25 Çıkardım tablodakiler kodun ulaştığı sonuçlardır.

Sağda boş alanda ulaşmak istediğim değerler var

Ekli dosyalar