A

Çözüldü Cm Ölçüleri İnç Ölçülere Çevirme

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan Akif59
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Akif59

Yıllık Forum Üyesi
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba
Örnek dosyada Cm cinsinden değerleri bir buton yardımıyla Inçh çeviriyorum bu ilemi yapan bir kod bulogu mevcut dosyada
sorun çevirilen değerlerin kesirli bölümünün tam olarak istediğim gibi çevirilemesi

ulaşılmak istenen değerler dosyada şağda mevcut

Ekli dosyalar

@Akif59
Küsur kısımlarındaki PAYDA değeri aynı olmalı diye düşünüyorum.
Örneğin; hücre biçimlendirmesi İSTEĞE UYARLANMIŞ kısmından # ?/8 şeklinde ayarlarsanız tüm değerlerin
küsurat kısmı 8'in kaçı olduğu şeklinde görünür. Bir hücrede 1/2, başka hücrede 3/8 görünmesi pek anlamlı gelmedi bana.

Elbette üstünde çalışılıp alan değil, hücreler tek tek biçimlendirilebilir ama
bence bu tür bir görünüm anlamlı/tutarlı/mukayese edilebilir olmaz.

.

@Akif59
Küsur kısımlarındaki PAYDA değeri aynı olmalı diye düşünüyorum.
Örneğin; hücre biçimlendirmesi İSTEĞE UYARLANMIŞ kısmından # ?/8 şeklinde ayarlarsanız tüm değerlerin
küsurat kısmı 8'in kaçı olduğu şeklinde görünür. Bir hücrede 1/2, başka hücrede 3/8 görünmesi pek anlamlı gelmedi bana.

Elbette üstünde çalışılıp alan değil, hücreler tek tek biçimlendirilebilir ama
bence bu tür bir görünüm anlamlı/tutarlı/mukayese edilebilir olmaz.

.
Sayın BARAN merhaba
' # 0/4 # ?/4 # 0/0 # ?/? # ?/?# 1/4 #,### 0/4 #,### 1/4 #,### ?/4 # 1/4 #,## 0/4 #,## 1/4 #,## ?/4
Onlarca seçenek denedim hiç biri olmadı

sanırım olması gereken küsaratlı değerin yukarı yada aşağı yuvarlanarak kesirli değerin yazdırılması bu yapılabilirmi
örnegin 16 925 tam 1 inçh e tamamlanıp 17" yazdırılabilir yada benim tercihim ettiğim gibi 16 7/8 olarakta .

@Akif59
Sol tarafı aşağıdaki şekilde biçimlendirdiğimde aldığım sonuç böyle.
İsteğinizin karşılığı bu değil mi?

1637860834861.webp

1637860930646.webp

Moderatörün son düzenlenenleri:
@Akif59
Sol tarafı aşağıdaki şekilde biçimlendirdiğimde aldığım sonuç böyle.
İsteğinizin karşılığı bu değil mi?

1637860834861.webp

1637860930646.webp
Sayın BARAN
Doğru değerlere ulaşan dosya ektedir dosyayı ben hazırlamadım

Ben üzerinde çalıştığımız dosyaya uyarlayıp formüleri düzenleyip dosyayı daha kullanışlı hale getirdim düzenlediğim formülleride sizin uzmanlık alnınız olan kodlara çevirdik
ekteki dosya çok karmaşık bir yapıya sahip size fikir vermesi için ekledim benim istediğim şekilde küsüratlı değerleri tablonun alt kısımlarında aşağı yukarı yuvarlayarak ulaşıyor ama ben mantığını anlayamadım

Ekli dosyalar

Moderatörün son düzenlenenleri:
Bilgisayarda değilim.

Verilerde hata yok.
Zaten hücri içerisine girerseniz ferçek sayısal değerleri görebilirsiniz.

Mesele aslında, cm den inch e çevirdikten sonra tekrar cm ye çevrildiğinde başlangıç değerine ulaşmak gerektiği.

Görünüm (biçim) bir şekilde çözülür.

Fikir yürüteyim dedim ve bir deneme yaptım ama bunun için; hücrede gerçekte yer alan verilerin başka bir alanda yazılı olup,
asıl değerin bulunduğu hücreye atıf yapan aşağıdaki formülle de İNCH cinsinden ve istediğiniz görünümde ama
sayı değil METİN olan değer elde edilebilir gibi görünüyor (kontrol edilmeli).
Bu formülü AP119 veya aşağısındaki bir hücreye uygulayıp sağa ve aşağı doğru, üst taraftaki alan kadar kopyalayın.
Sonra sonuçlarını sağ tarafta yer alıp DOĞRU diye tanımladığınız değerlerle karşılaştırın.

Kod:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(1 satır)

Tabi değerleri tekrar CM'ye çevireceğiniz zaman bu formül sonuçlarına göre değil,
asıl sayısal değerlerin olacağı alandaki değerlere göre işlem yapılması lazım.

Fikrim mantıklı ve istediğiniz gibiyse;
değerlendirmeye, üstünde düşünüp, CM - İNCH ve İNCH - CM dönüşüm makrosuna dahil edilme çalışması yapmaya değer demektir.

.

Fikir yürüteyim dedim ve bir deneme yaptım ama bunun için; hücrede gerçekte yer alan verilerin başka bir alanda yazılı olup,
asıl değerin bulunduğu hücreye atıf yapan aşağıdaki formülle de İNCH cinsinden ve istediğiniz görünümde ama
sayı değil METİN olan değer elde edilebilir gibi görünüyor (kontrol edilmeli).
Bu formülü AP119 veya aşağısındaki bir hücreye uygulayıp sağa ve aşağı doğru, üst taraftaki alan kadar kopyalayın.
Sonra sonuçlarını sağ tarafta yer alıp DOĞRU diye tanımladığınız değerlerle karşılaştırın.

Kod:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(1 satır)

Tabi değerleri tekrar CM'ye çevireceğiniz zaman bu formül sonuçlarına göre değil,
asıl sayısal değerlerin olacağı alandaki değerlere göre işlem yapılması lazım.

Fikrim mantıklı ve istediğiniz gibiyse;
değerlendirmeye, üstünde düşünüp, CM - İNCH ve İNCH - CM dönüşüm makrosuna dahil edilme çalışması yapmaya değer demektir.

.
Sayın BARAN Merhaba
Formülleri uygulayıp çoğaltım Sağ tarafta dogru diye belirttiğim değerler ile bire bir aynı tam istediğim gibi çevirdi
dediğiniz gibi CM - İNCH ve İNCH - CM Çevir koduna dahil etmeye kesinlikle değer.

Ekli dosyalar

Son belgenize bakmadım.
Söz vermiş olmayayım, uygun vakit bakmaya çalışırım, arada hatırlatın.
Malum çok konu ve belgeyle meşgul olunca bazı konular hatırdan çıkabiliyor.

-- Önce bu formülün makro koduna dönüştürülmesi ve
-- ardından da hedef alana (bu alan tabloda halen kullandığınız alanlar bu kısmı belli) yazdırılması lazım.

Gerçek sayısal veriler nerede olacak, belgede belli mi?
Belgedeki yapı bir miktar aklımda ama belki de bu sorum anlamlı değildir. Olur o kadar deyin artık !

Son belgenize bakmadım.
Söz vermiş olmayayım, uygun vakit bakmaya çalışırım, arada hatırlatın.
Malum çok konu ve belgeyle meşgul olunca bazı konular hatırdan çıkabiliyor.

-- Önce bu formülün makro koduna dönüştürülmesi ve
-- ardından da hedef alana (bu alan tabloda halen kullandığınız alanlar bu kısmı belli) yazdırılması lazım.

Gerçek sayısal veriler nerede olacak, belgede belli mi?
Belgedeki yapı bir miktar aklımda ama belki de bu sorum anlamlı değildir. Olur o kadar deyin artık !
Sorun yok Sayın BARAN dosyada değerlerin yazdırılaçagı alan belli

Sanırım tam ifade edemedim.
Sonuçların nereye yazılacağı belli de, nereden okunacağını kafamda netleştiremedim.
Daha evvel de belirtmiştim; formül sonucu METİN olacak ve hedef alana yazılacak bunda mesele yok.
İstenilen METİN biçimine dönüştürülen değerlerin elde edilmesi için kullanılacak asıl SAYISAL veriler neredekilerdi hatırlayamadım.
Belgenize ve kodlara da bakmış değilim henüz.
Dikkatten kaçmaması gereken durum, İNCH e çevrildikten sonra tekrar CM ye çevire işlemiyle aynı CM değerlerine ulaşılıyor olmalı.

.

Sanırım tam ifade edemedim.
Sonuçların nereye yazılacağı belli de, nereden okunacağını kafamda netleştiremedim.
Daha evvel de belirtmiştim; formül sonucu METİN olacak ve hedef alana yazılacak bunda mesele yok.
İstenilen METİN biçimine dönüştürülen değerlerin elde edilmesi için kullanılacak asıl SAYISAL veriler neredekilerdi hatırlayamadım.
Belgenize ve kodlara da bakmış değilim henüz.
Dikkatten kaçmaması gereken durum, İNCH e çevrildikten sonra tekrar CM ye çevire işlemiyle aynı CM değerlerine ulaşılıyor olmalı.

.
Sayın BARAN
Biliyorsunuz dosyada iki tablo var tablo 1 verileri elle yada kopyalarak giriliyor.
tablo2 de ilk taplodakilerin üzerine veri doğrulama ile % lik eklemeler yapılıyor
TABLO1 okuma yazma alanı K18 AN117
TABLO2 okuma yazma alanı AP18 BS117
iki tablo aynı anda CM den INÇH INÇH den CM ceviriliyor

Ekli dosyalar

Dosyadaki işlemleri tam olarak hatırlayamamış olabilirim.
Sizin dosyalarınızda işlem yaparken (normal zamanda siz öyle kullanabilirsiniz sorun yok tabi)
sütun gösterme/gizleme ve sayfa koruması uygulama/kaldırma işlemleri hakikaten biraz can sıkıcı oluyor.
Yapacak bir şey yok artık ne yapalım, durum böyle.

İşlemleri tam olarak hatırlamıyorum. Bu nedenle bazı şeyler TEKRAR olacak.

İşlemler:
-- K:AN sütunlarına SAYIsal veriler (inch cinsinden değil), elle veya kopyala yapıştır yöntemiyle yazılıyor (sizin AFTER WASH dediğiniz TABLO1) .
-- F-J sütunlarındaki ARTI/EKSİ neyse artık, girilen TABLO1 değerleri sağ taraftaki TABLO2'ye aktarılıyor (sizin TABLO2 dediğiniz şey) .
-- Bu arada aktarma öncesinde veya sonrasında F-J tekrar elle değişiklikler yapılabiliyor. Bu değişim olduğunda da bunun TABLO2'ye yansıması sağlanıyor.
-- CM - INCH veya INCH - CM dönüşümünde ise her iki alan (TABLO1 ve TABLO2) aynı anda işlem görüyor.

Dosyanın mevcut halinde, inch 'e dönüştürme işleminde;
hücrede mevcut SAYIsal veriler olduğu gibi duruyor,
sadece İNCH biçimlendirmesi (görünüm ayarı) yapılıyor idi.

Şimdi ise, inch biçimlendirmesine istenilen sonuçların alındığını belirttiğiniz formül önerim alana makro yoluyla uygulanacak.
Yani daha evvel de belirttiğim gibi bu formülün sonucu sayı DEĞİL METİN durumunda.

Sorun olabilecek şey inch'e dönüştürüldükten (alandaki değerler METİN haline getirildikten) sonra,
TABLO1 (K:AN) veya F-J sütunlarında değişiklik yapılmak istenirse ne olacak?
Bu alanlarda artık sayı değil metin var ve hücre biçimi de METİN.
Sizce işleyiş nasıl olmalı, inch dönüştürme sonrasında değişiklikleri nasıl yapacaksınız?

Dosyadaki işlemleri tam olarak hatırlayamamış olabilirim.
Sizin dosyalarınızda işlem yaparken (normal zamanda siz öyle kullanabilirsiniz sorun yok tabi)
sütun gösterme/gizleme ve sayfa koruması uygulama/kaldırma işlemleri hakikaten biraz can sıkıcı oluyor.
Yapacak bir şey yok artık ne yapalım, durum böyle.

İşlemleri tam olarak hatırlamıyorum. Bu nedenle bazı şeyler TEKRAR olacak.

İşlemler:
-- K:AN sütunlarına SAYIsal veriler (inch cinsinden değil), elle veya kopyala yapıştır yöntemiyle yazılıyor (sizin AFTER WASH dediğiniz TABLO1) .
-- F-J sütunlarındaki ARTI/EKSİ neyse artık, girilen TABLO1 değerleri sağ taraftaki TABLO2'ye aktarılıyor (sizin TABLO2 dediğiniz şey) .
-- Bu arada aktarma öncesinde veya sonrasında F-J tekrar elle değişiklikler yapılabiliyor. Bu değişim olduğunda da bunun TABLO2'ye yansıması sağlanıyor.
-- CM - INCH veya INCH - CM dönüşümünde ise her iki alan (TABLO1 ve TABLO2) aynı anda işlem görüyor.

Dosyanın mevcut halinde, inch 'e dönüştürme işleminde;
hücrede mevcut SAYIsal veriler olduğu gibi duruyor,
sadece İNCH biçimlendirmesi (görünüm ayarı) yapılıyor idi.

Şimdi ise, inch biçimlendirmesine istenilen sonuçların alındığını belirttiğiniz formül önerim alana makro yoluyla uygulanacak.
Yani daha evvel de belirttiğim gibi bu formülün sonucu sayı DEĞİL METİN durumunda.

Sorun olabilecek şey inch'e dönüştürüldükten (alandaki değerler METİN haline getirildikten) sonra,
TABLO1 (K:AN) veya F-J sütunlarında değişiklik yapılmak istenirse ne olacak?
Bu alanlarda artık sayı değil metin var ve hücre biçimi de METİN.
Sizce işleyiş nasıl olmalı, inch dönüştürme sonrasında değişiklikleri nasıl yapacaksınız?
Merhaba Sayın BARAN
Tabloyu Adım Adım özeltlmişsiniz gerçekten teşkkür ederim
Doğru olarak metin biçiminde çevridiğinde ilgili alanlara yazdırmada sorunumuz yok sanırım
sorun Olurda CM dönüp Değişiklik Yapmak istersek.
_önerim metin olarak doğru bir şekilde ilgili alana yazrılan değerleri son final olarak sayıya çevirebilir
_yada inçh görünümünde metin olan değerleri CM çevirmeden Önce Sayıya çevirip sonra CM cevrilebilirmi

En azından imkansız olmamalı diyeyim, ne diyebilirim ki? ;)
Bakacağız artık.

Daha inch olan metinde elle değişiklik yapılması aşamasında değilim açıkçası.

Önce şunu bir netleştirelim.
Sorun olabilecek şeyi şöyle örneklendireyim (örnek veri W28'deki 33,3375 değeri.)
Bu değeri kendi yerinde (W28) 33 3/8 olarak inch 'e çevirdik (artık W28 'de bu değer var ve METİN)
Şimdi tekrar CM'ye döneceğiz. Bunun cm'ye dönüşmüş hali =33+3/8 = 33,375 olur.
Bu 33,375 değeri, başlangıç değeri olan 33,3375 değerinden farklı, ne olacak?

En azından imkansız olmamalı diyeyim, ne diyebilirim ki? ;)
Bakacağız artık.

Daha inch olan metinde elle değişiklik yapılması aşamasında değilim açıkçası.

Önce şunu bir netleştirelim.
Sorun olabilecek şeyi şöyle örneklendireyim (örnek veri W28'deki 33,3375 değeri.)
Bu değeri kendi yerinde (W28) 33 3/8 olarak inch 'e çevirdik (artık W28 'de bu değer var ve METİN)
Şimdi tekrar CM'ye döneceğiz. Bunun cm'ye dönüşmüş hali =33+3/8 = 33,375 olur.
Bu 33,375 değeri, başlangıç değeri olan 33,3375 değerinden farklı, ne olacak?
Evet Haklısınız Sayın BARAN
Verdiğiniz Örnekte ilk hali 33,34 cm olan değer metin biçiminde inçh cevrilip tekrar CM geçişte 33,38 oluyor.
bu içh beni hep germiştir inanın bir önerim yok
yada formüllere devam edeceğim ama siz neleri çözmedinizki bundada dahiyane bir fikriniz vardır.

Sayıların ondalık kısımlarının 2 basamak olacak şekilde YUVARLAnarak,
küsuratın 2'nci basamaktan sonraki küsurat kısmı yok sayılacaksa mesele olmaz gibi görünüyor.

Örnek değer 33,3375
-- yuvarlanmış hali (zaten o şekilde görünüm ayarı yapılmış durumda) 33,34
-- yuvarlanmış halinin inch karşılığı 33 3/8
-- inch'in sayıya dönüşmüş halinin (33,375), ondalık kısmı 2 hane olarak yuvarlanmış sonucu 33,34

Böylece döngü tamamlanmış (başlangıçtaki yuvarlanmış değere dönülmüş) olur ve yuvarlama yapılırsa sorun kalmaz olarak görünüyor.

Sayıların ondalık kısımlarının 2 basamak olacak şekilde YUVARLAnarak,
küsuratın 2'nci basamaktan sonraki küsurat kısmı yok sayılacaksa mesele olmaz gibi görünüyor.

Örnek değer 33,3375
-- yuvarlanmış hali (zaten o şekilde görünüm ayarı yapılmış durumda) 33,34
-- yuvarlanmış halinin inch karşılığı 33 3/8
-- inch'in sayıya dönüşmüş halinin (33,375), ondalık kısmı 2 hane olarak yuvarlanmış sonucu 33,34

Böylece döngü tamamlanmış (başlangıçtaki yuvarlanmış değere dönülmüş) olur ve yuvarlama yapılırsa sorun kalmaz olarak görünüyor.
Aynen Sayın BARAN sayısal değerlerde virgülden sonra sadece 2 ondalık kullanıyorum