A

Çözüldü Cm Ölçüleri İnç Ölçülere Çevirme

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan Akif59
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Akif59

Yıllık Forum Üyesi
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba
Örnek dosyada Cm cinsinden değerleri bir buton yardımıyla Inçh çeviriyorum bu ilemi yapan bir kod bulogu mevcut dosyada
sorun çevirilen değerlerin kesirli bölümünün tam olarak istediğim gibi çevirilemesi

ulaşılmak istenen değerler dosyada şağda mevcut

Ekli dosyalar

Bence şöyle yapın; mevcut belgeniz bir kenarda dursun.
Boş bir belgede bir sütuna SAYIsal, bir sütuna metin formatında inch değerleri yazın.
Karşılarına da sayı inch'e dönüştürüldüğünde ne olmalı, inch olanlar sayıya dönüştürüldüğünde sonuç ne olmalı
gibi uç değerler içeren küçük bir tablo hazırlayıp foruma yükleyin.

Böylece olması gerekenle olan karşılaştırılabilir hale gelir ve çözüm için mesafe kat edilebilir.
Yazacağınız değerlerin küsurat kısımları, 0 dahil UÇ DEĞERLER olsun ki daha sonra sorun çıkmasın ve çözüm yoluna girilsin.
inch değeri, SAYInın küsurat kısmı kaça kadar olduğunda yok sayılacak, kaçla kaç arasına ise 1/4, kaçla kaç arasındaysa 1/8 görünümü olacak vs.

Olayın netleşmesi, örneklendirilmesi lazım.

Bence şöyle yapın; mevcut belgeniz bir kenarda dursun.
Boş bir belgede bir sütuna SAYIsal, bir sütuna metin formatında inch değerleri yazın.
Karşılarına da sayı inch'e dönüştürüldüğünde ne olmalı, inch olanlar sayıya dönüştürüldüğünde sonuç ne olmalı
gibi uç değerler içeren küçük bir tablo hazırlayıp foruma yükleyin.

Böylece olması gerekenle olan karşılaştırılabilir hale gelir ve çözüm için mesafe kat edilebilir.
Yazacağınız değerlerin küsurat kısımları, 0 dahil UÇ DEĞERLER olsun ki daha sonra sorun çıkmasın ve çözüm yoluna girilsin.
inch değeri, SAYInın küsurat kısmı kaça kadar olduğunda yok sayılacak, kaçla kaç arasına ise 1/4, kaçla kaç arasındaysa 1/8 görünümü olacak vs.

Olayın netleşmesi, örneklendirilmesi lazım.
Merhaba Sayın BARAN
İstediğiniz gibi örnekleme ektedir.

Ekli dosyalar

Bölünebilme kurallarından yürüyerek, bir nevi kesir sadeleştirme gibi düşünerek bakacağız artık.
Neticede kesrin paydası en fazla 8, pay kısmı da en fazla 7 olduğuna göre pay ve payda için sadeleştirme yapmaya bakayım.
Belki de çözüm buradadır. Pay kısmı 2-7 arasında, payda ise 2,4,6 ve 8 olduğuna göre sanırım bu bakış açısı çözümü getirir.
Pay ve payda aynı anda, sırayla 4'e veya 3'e ya da 2'ye bölünebiliyor mu diye bakılabilir böylece sadeleştirme yapılabilir sanırım.

@Akif59
Forumda çok örnek belge indirdiğim ve çok sayıda konu sayfasıyla da ilgilendiğim için aradığım belge hangisiydi anlayamadım.
Eklediğiniz ve formüllerle oluşturulmuş (alt tarafında epeyce formüllü alanların olduğu INCH dönüşümlerindeki PAY/PAYDA kısımların böyle olması gerekir dediğiniz) bir belge vardı. O belge hangisiydi acaba?

@Akif59
Forumda çok örnek belge indirdiğim ve çok sayıda konu sayfasıyla da ilgilendiğim için aradığım belge hangisiydi anlayamadım.
Eklediğiniz ve formüllerle oluşturulmuş (alt tarafında epeyce formüllü alanların olduğu INCH dönüşümlerindeki PAY/PAYDA kısımların böyle olması gerekir dediğiniz) bir belge vardı. O belge hangisiydi acaba?
Merhaba Sayın BARAN bende tam bir çözüm üretibildinizmi diye yazmak üzereydim arada hatırlatın demiştiniz
5 nolu mesajdaki dosya idi tekrar ekledim

Ekli dosyalar

Konu ilgimi çekti.
Sayın @Ömer BARAN müsadesiyle.
Aşağıdaki gibi yapınca sorun çözülmüyor mu?
1646210880710.webp

Ekli dosyalar

• 1639395086280.webp
    1639395086280.webp
    16.7 KB · Görüntüleme: 19
Merhabaha Sayın @leguminosea Tablonun çıktısını alıp persone verdiğimizde üretilen ürün üzerinde ınçh ölçü birimi olan bir mezura ile
27 1545/2386 aramakmı yoksa 27 5/8 daha kolay aranır kesirli yazımda olabildiğinde aşagı yada yukarı yuvarlayarak en sade yazıma ulaşmak istiyoruz
ulaşılmak istenen değerler tabloda mevcut.Ekli dosyayı görüntüle 14124

Ekli dosyalar

• Ekran görüntüsü 2021-12-13 162753.webp
    Ekran görüntüsü 2021-12-13 162753.webp
    71 KB · Görüntüleme: 18
İşte bunun olması mümkün değil.
Değeri doğru uyguladığınızdan emin misiniz?
Hücredeki gerçek sayı 40,0070777669645. Yani virgülden sonraki 0'dan büyük ilk sayı "binde" hanesinde.
Sonrasını yok sayarsak BİNDE YEDİ. Bu değer, 1/8 bile etmezken 1/2 hiç etmez.
Benim fikrim bu değerin karşılığı TAM 40 olmalıdır.

İşte bunun olması mümkün değil.
Değeri doğru uyguladığınızdan emin misiniz?
Hücredeki gerçek sayı 40,0070777669645. Yani virgülden sonraki 0'dan büyük ilk sayı "binde" hanesinde.
Sonrasını yok sayarsak BİNDE YEDİ. Bu değer, 1/8 bile etmezken 1/2 hiç etmez.
Benim fikrim bu değerin karşılığı TAM 40 olmalıdır.
Evet herzamanki gibi siz haklısınız
Tekrar konrol ettim leguminosea nın Önerisini denerken birşeyleri bozmuşum.
Tam 40 olmalı

Öncelikle formüle etme üzerinde duruyorum ve yanlış düşünmüyorsam çözüm de inanamayacağınız kadar çok basit görünüyor.
Sonuca ulaşınca paylaşacağım tabii ki ;)
Peki hatalı olan o 400 değerinin 2 altındaki 28 için ne diyeceksiniz?
Ben diyorum ki o sayı da 28 değil, 27 7/8 olmalı.

Sayın BARAN Haklı olabilirsiniz ben 28 1/8 buluyorum inch ölçü birimine inananın çok hakim değilimim ben cizimlerimde cm kullanıyorum
dosyayı ofisdeki yardımcı kızlarımız kullanıyor.müşteri ölçüleri inçh talep ettiği için dosyaya şu an benden daha fazla hakimsiniz.

AP30'daki 5,89887640449438 değer de, 6 değil 5 7/8 olmalı vs vs.
Son bir kontrol de bunun için yaparsınız.

Ben bu arada, fırsat bulduğumda çözümün belgeye nasıl uygulanacağına bakayım.
Ancak netleştirmek bakamından tekrarda sakınca yok.
Her hal ve takdirde elle veya kopyala yapıştır yöntemiyle TABLO1'e değerler INCH değil SAYI olarak giriliyor.
INCH dönüştürme işlemi ise sadece belgeyi PDF yapmak için kullanılıyor, görünüm bakımından INCH'e dönüşüyor.

Art arda CM-INCH ve INCH-CM dönüşümü uygulandığında başlangıçtaki SAYIsal değerlere ulaşılması gerekiyor.
Hata/yanlış anlaşılma var mıdır?

AP30'daki 5,89887640449438 değer de, 6 değil 5 7/8 olmalı vs vs.
Son bir kontrol de bunun için yaparsınız.

Ben bu arada, fırsat bulduğumda çözümün belgeye nasıl uygulanacağına bakayım.
Ancak netleştirmek bakamından tekrarda sakınca yok.
Her hal ve takdirde elle veya kopyala yapıştır yöntemiyle TABLO1'e değerler INCH değil SAYI olarak giriliyor.
INCH dönüştürme işlemi ise sadece belgeyi PDF yapmak için kullanılıyor, görünüm bakımından INCH'e dönüşüyor.

Art arda CM-INCH ve INCH-CM dönüşümü uygulandığında başlangıçtaki SAYIsal değerlere ulaşılması gerekiyor.
Hata/yanlış anlaşılma var mıdır?

Sayın BARAN AP30 Sizin dediğiniz gibi 5 7/8 olarakda görüne bilir 6 tam sayı olarakda ikiside uygun tabiki 5 7/8 daha uygun

tablo 1 değerleri evet Kopyalayalarak yada elle giriliyor ınçh ölçü birimi kullanan müşterilerde inçh cm ölçü birimi kullanan müşterilerde cm giriliyor.cıktı alınırken hem ınçh hemde cm olaral çıktı alınıyor.

Art arda CM-INCH ve INCH-CM dönüşümü uygulandığında başlangıçtaki SAYIsal değerlere ulaşılması gerekiyor. değer kaybı olaması için

Baştan beri BASİT DÜŞÜNme üzerinde duruyordum ama olmamış demekki.
Şöyle dener misiniz? Sayfa koruma uygulama satırlarını geçici iptal ettim, çalışma tamamlanana kadar böyle kalsın,
bittiğinde tekrar aktif edersiniz.

VBA:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(43 satır)

Baştan beri BASİT DÜŞÜNme üzerinde duruyordum ama olmamış demekki.
Şöyle dener misiniz? Sayfa koruma uygulama satırlarını geçici iptal ettim, çalışma tamamlanana kadar böyle kalsın,
bittiğinde tekrar aktif edersiniz.

VBA:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(43 satır)
Sayın @Ömer BARAN Nasıl Çözdünüz bilmiyorum tam olarak istediğim sonuçları alabiliyorum dosyanın son hali ektedir.

G6 G14 VE G17 G117 Değerlerini değiştirdiğimde güncellediğimde kesirli bölümlede istemediğim sonuçlar çıkıyor. isdeğim sonuçlara ulaşmak için önce CM Çevir Sonra INÇH çevir yapmak zorunda kalıyorum bunu nasıl çöze biliriz
kısacası hedeflenen sonuçlara ulaşmak için bir kere inçh den cm geşiç yapmak zorunda kalıyorum.

Ekli dosyalar