V

Çözüldü Bu kod hızlandırılabilir mi?

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan vurkan
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

vurkan

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Öncelikle Selamün Aleyküm.
Bu güzel oluşumun bir parçası olmak, birbirinden değerli üstadlardan feyz alma imkanına kavuşmaktan mutluyum. Aranıza yeni katıldığım için site kurallarını bilemeyebilirim. Daha önce defalarca bana destek olan Sayın Ömer Baran Üstadın davetiyle soruyu buradan soruyorum.
Sayın Korhan Ayhan Üstadın ****** de yardımlarını esirgemediği bir dosyanın devamı olarak aynı dosyayla alakalı bir kod hakkında yardım isteyecektim.
Ben kod yazmayı bilmiyorum. Bu dosyadaki kodlar ***** deki güzel insanlar tarafından yazıldı.
Geçen sene yazımına başladığımız bu dosyaya yeni şeyler ekledikçe başlangıçta çok hızlı çalışan kodlar yavaşlamaya başladı. Öyle ki yaklaşık 10 dakika süren bir aktarma işleminin Sayın Korhan Beyin güzel dokunuşuyla birkaç saniyeye düşmesi, yaklaşık üç dört dakika süren aşağıdaki kod için birşeyler yapılabileceği fikrini doğurdu. Birşeyler yapılabilirse güzel olur kanaatindeyim. Saygılar sunuyorm.

Kod:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(75 satır)

Sayın Ömer BARAN. Verdiğiniz kod mükemmel olmuş. Bilginize yüreğinize sağlık. 19 saniyede istediğim her şey bir anda oldu.

Ben excel konularına pek vakıf değilim. Okul işlerini kolaylaştırmak için kafa yoruyorum, hayal kuruyorum, sizlerin yardımıyla bir şeyler yapmaya çalışıyorum. Tabii sialer benim sorularıma göre önerilerde bulunuyorsunuz. Ama ben excelin neleri nasıl yapabileceğini tam bilmediğimden böyle dolambaçlı yollardan yürüyorum. Sizler yine de beni kırmıyor yardım ediyorsunuz. Allah razı olsun. Bilsem feyzullah kardeşimi o kadar yorarmıydım. Hakkınızı helal edin. Hatta eğer mümkünse SINIF isimli sayfa olmadan da alınabiliyorsa o sayfa da kaldırılabilir.

E okul oldukça iyi ama raporlamaları tüm ihtiyaçlara cevap veremediğinden böyle dosyalara ihtiyaç duyuluyor. Öğrencilerin sağlık taramaları için TC nolu liste istiyorlar. E okul TC li liste vermiyor. Dolambaçlı yollardan kopyala yapıştır. 1327 Öğrenci için benim bu dosyada oluşturduğum sayfalar formatında liste hazırlamak saatler sürüyor.

Bu dosyaya iki sayfa daha ekleyip formları çoğaltırken sınıf ve öğrenci isimlerine göre çıktı almaya çalışacağım. Adres mektup birleştirme benzeri bir çalıma hayal ediyorum. İnşallah sizlerin de yardımlarıyla başarırız. Bu çalışmaları ulaşabildiğim diğer okullardaki arkadaşlarla da paylaşıyorum. İnşallah Allah razı olsun deseler yeter. Saygılar sunuyorum

Tekrar merhaba.

İstenilen sonuca TAM OLARAK ulaşıldığını ifade ettiğinize göre;
bu kodu aşağıdaki ikinci kod blokuyla değiştirerek işlem süresini biraz daha kısaltmak mümkün olur.
NOT:
Alternatif olması bakımından önceki cevabımı güncellemedim.

Bence; ADRES-MEKTUP BİRLEŞTİR benzeri diye bahsettiğiniz yeni husus için yeni bir konu açmanızda yarar var.
Bununla ilgili olarak; işlemin/işlemlerin tüm aşamalarını düşünüp bunları adım adım açıklayarak ve
örneklendirerek yeni bir örnek belge üzerinden soru sorsanız daha iyi olur.

Ayrıca; mevcut SIRALAMA kodlarını aşağıda örneklendirdiğim gibi düzenlemenizi öneriyorum.
CSS:
(3 satır)

VBA:
(42 satır)

Sayın Ömer Baran Üstadım haklısınız. 9,17 saniyede aktardı. Yalnız tarihleri galiba metin kabul etti ki sola yasladı.
Sıralama kodunu da değiştirdim.
Önceki kodda da sizin verdiğiniz kodda da aynı alan sıralandığı halde sınıfa göre sıralama diğer ada ve noya göre sıralamanın yaklaşık 3 katı uzun sürüyor. Sebebini anlayamadım. Saygılar.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...