Çözüldü Biçimlendirme >> Makro / Formül

valentino06

Site Üyesi
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba Değerli Excel Hocalarım sizden bir ricam olacak İmalat grupu koyu olanlar imalat grupları altındakiler ise alt bileşelenleri alt elamanları. benim istedeğim ise imalat gurupu farklı alt bileşneleri aynı ise biçimlendirme uygulasın. eğer yapılabilirse belirliyeceğim kişilere e mail atsın. excel tablonun içinde de açıklama yazdım. çok teşekkür ederim.

Ekli dosyalar

• 11.xlsx
    11.xlsx
    28.3 KB · Görüntüleme: 6
Çözüm
Sayın @leguminosea de alternatif cevap yazacaktır.

Umarım örnek belgeniz, gerçek belgeyle aynı yapıdadır.
Ben işlem için makro kullanmanın uygun olacağını düşündüm.
Renklenmesi gereken ve gerekmeyen verilerin olduğu başka belge üzerinde aşağıdaki kodu çalıştırarak dener misiniz?

,
CSS:
You must log in to view
(13 satır)
Ömer Hocam verileri biçimlendirmenin dışında aşağıya doğruda boş satırlarıda biçimlendiriyor. Ömer hocam bu sorunu çözebilirmiyiz. müsait olduğunuzda çok teşekkür ederim.
O zaman kod'daki SON DOLU SATIRın tespit edildiği kod satırına bakmak lazım.
Gerçek belgenizde formülsüz olan sütun hangisi ise o sütuna göre son satırı tespit etmek doğru olur.
Mevcut haliyle kod, son dolu satırı B sütununa bakarak buluyor.
Bu kod satırı son = Cells(Rows.Count, 2).End(3).Row şeklinde, buradaki 2 sayısı B sütunu anlamındadır.

B sütununda formül olabilir mi veya hücreyi BOŞ gibi görüyorsunuzdur ama
dolu kısmın altında içeriği BOŞLUK karakteri filan olan satırlar olabilir.
.

Sayın @valentino06 .

Bence konu açarken ilettiğiniz husus için makro ie çözüm bulundu.
Formül ile çözüm bekleniyor durumda ve bence yardımcı alan kullanılarak koşullu biçimlendirme ile çözüm bulunabilir, bakmak lazım.

Bence, e-posta için doğrusu yeni bir konu açmanız.
Açacağınız konuda çözümü sağlayan makronun uygulandığı (içerisinde olduğu) yeni bir belge eklerseniz
hem konu bütünlüğü korunur, hem de benzer ihtiyacı olanlar için kolay bulunabilir, yararlanılabilir olur diye düşünüyorum.
Açılacak konu da çözüme kavuştuğunda, buradaki makro ile e-posta makrosu kolaylıkla birleştirilebilir.

.

Ömer Hocam birşey fark ettim diğer imalat grupları normalde koyu olması gerekiyordu. kod çalışınca onlarda normal oluyor alt bileşenler gibi biçimlendirme yapılan haricinde kalan imalat gruplarından bahsetdiyorum. Ömer Hocam Örnek excel tablosunu ekliyorum.

Ekli dosyalar

• 1.xlsm
    1.xlsm
    34.9 KB · Görüntüleme: 1
Sayın @leguminosea Kusura Bakmayın dışarı çıkmıştım. siyahAdetleri faklı birinde 1 Adet Diğerinde siyah Adet 6 Dolayısıyla aynı değil kg da farkı birisi 50 kg diğeri ise 298 kg Onun için biçimlendirme gerçekleşmedi.

#1 nolu mesajınızın eki olan 11.xlsx dosyasındaki açıklamanız ise;

Kırmızı renkli olan İmalat grupu kodu "T4EDA.KG21 " İmalat grupları koyu siyah ile görünüyor. ekteki örnekte imalat grup kodu farklı fakat alt bileşenlerin herşeyi aynı aynı olunca biçimlendirme uygulasın istiyorum.

ben de örnek dosyanızdaki açıklamaya göre 1. kıstas olarak sadece T4EDA.KG21 yazan yerleri yani B sütununu kıstas alıyordum.
Nicedir boşa kürek çekmişim.
Şimdi konu anlaşıldı.

Yanlış düşünmüyorsam aşağıdaki kod da aynı sonucu veriyor. Denersiniz.

Çalışma mantığı şöyle:
B sütunundaki koyu yazıtipi olan ANAKOD'lardan 1 adet olanlara ait ALTKOD'ların birleşimi 1'den fazla ise biçimlendirme yapılır.

.
CSS:
You must log in to view
(32 satır)

.

Sayın@Ömer BARAN Hocam son eklemiş olduğunuz kodda mükemmel çalışıyor. Ellerinize ve Emeğinize sağlık çok teşekkür ederim. Eğer mümkünse uyarı verdirme olasılığımız olabilirmi bilmiyorum bu koda ekleme yapılabilirmi.

Uyarı olayıyla ilgili olarak, bundan önceki kod cevabımı güncelledim.
Sayfayı yenileyerek, bundan önceki cevabımdaki kod'un yeni halini kullanarak denemeler yapınız.

Ancak şunu belirteyim; uyarı listesi uzadığında bu yöntem yerine,
sayfada uygun bir alana listelemek daha doğru olur diye düşünüyorum.

.

Tekrar merhaba.

Verdiğim 2 makro cevabının yanısıra, kendimce oluşturduğum KOŞULLU BİÇİMLENDİRME seçeneğini de
uygulayıp, derli toplu bir belge oluşturayım dedim.

İyi çalışmalar dilerim.

.

Ekli dosyalar

Konuyu başlatan
Site Üyesi
ANKARA
Konu Bilgi
Durum
Çözüldü 
Forum
Excel Formül Soruları
Başlangıç tarihi