Yalnızca Şunu İçeren Hücreleri Biçimlendir

Excel'de koşullu biçimlendirme seçeneklerinden biri olan "Yalnızca Şunu İçeren Hücreleri Biçimlendir" kuralı, belirli kriterlere uyan hücreleri biçimlendirmenizi sağlar. Bu kural, hücrelerdeki değerleri belirli aralıklarda veya kriterlerde vurgulamak için kullanılır. Aşağıdaki adımlar ve örneklerle bu kuralın nasıl uygulanacağını göstereceğiz.

Kural Açıklamasını Düzenleme​

Hücre Değeri Seçimi​

Hücre Değeri Seçimi

Hücre Değeri seçeneği, hangi hücrelerin biçimlendirileceğini belirler. Hücrelerin değerlerine göre çeşitli seçenekler sunar.
  • Hücre Değeri: Hücrelerin içerdiği değerlere göre biçimlendirme yapılır.
  • Özel Formül: Hücrelerin içerdiği değerlere göre belirli formüller kullanılarak biçimlendirme yapılır.

Kriter Seçimi​

Kriter Seçimi

Kriter seçimi, hücrelerin hangi aralıklara veya değerlere göre biçimlendirileceğini belirler. Arasında, Eşittir, Büyüktür, Küçüktür gibi seçenekler sunar.
  • Arasında: Belirtilen iki değer arasında kalan hücreler biçimlendirilir.
  • Eşittir: Belirtilen değere eşit olan hücreler biçimlendirilir.
  • Büyüktür: Belirtilen değerden büyük olan hücreler biçimlendirilir.
  • Küçüktür: Belirtilen değerden küçük olan hücreler biçimlendirilir.

Biçim Ayarları​

Biçim Ayarları

Biçim Ayarları seçeneği, biçimlendirilecek hücrelerin nasıl görüneceğini belirler. Renk, yazı tipi, kenarlık gibi çeşitli biçimlendirme seçenekleri sunar.
  • Renk: Hücrelerin arka plan rengini belirler.
  • Yazı Tipi: Hücrelerdeki yazı tipini ve stilini belirler.
  • Kenarlık: Hücrelerin kenarlık stilini belirler.

Örnek Uygulama​

Aşağıda, "Yalnızca Şunu İçeren Hücreleri Biçimlendir" kuralının nasıl uygulanacağını gösteren bir örnek tablo bulunmaktadır.
  • Adım 1: Tablonuzu hazırlayın.
  • Adım 2: Koşullu Biçimlendirme menüsünden "Yeni Kural" seçeneğine tıklayın.
  • Adım 3: "Yalnızca Şunu İçeren Hücreleri Biçimlendir" seçeneğini seçin.
  • Adım 4: Hücre değeri, kriter ve biçim ayarlarını belirleyin.
  • Adım 5: Uygula butonuna tıklayın.

Örnek Tablo

ÜrünSatış AdediFiyat (TL)Tarih
Ürün A1205001.01.2024
Ürün B1506005.01.2024
Ürün C1004010.01.2024
Ürün D2007015.01.2024
Ürün E903020.01.2024

Bu tabloyu kullanarak, "Yalnızca Şunu İçeren Hücreleri Biçimlendir" kuralını nasıl uygulayabileceğinizi görebilirsiniz. Örneğin, Satış Adedi sütununda 100 ile 150 arasında olan hücreleri biçimlendirmek için gerekli ayarları yapabilirsiniz.

Sonuç​

"Yalnızca Şunu İçeren Hücreleri Biçimlendir" kuralı, belirli kriterlere uyan hücreleri vurgulamak ve analizlerinizi kolaylaştırmak için kullanışlı bir özelliktir. Bu kuralı kullanarak, verilerinizdeki önemli bilgileri hızlıca öne çıkarabilir ve daha etkili analizler yapabilirsiniz. Bu örnekle, bu kuralın nasıl uygulanacağını ve verilerinizi nasıl daha anlamlı hale getireceğinizi öğrenmiş oldunuz.