bicimlendirilecek-hucreleri-belirlemek-icin-formul-kullan.webp

Koşullu Biçimlendirme'nin güçlü özelliklerinden biri olan "Biçimlendirilecek Hücreleri Belirlemek İçin Formül Kullan", belirli bir formüle dayalı olarak hücreleri biçimlendirmenizi sağlar. Bu özellik, hücrelerinize daha karmaşık ve özelleştirilmiş biçimlendirmeler uygulamak için kullanılır.

Kural Açıklamasını Düzenleme​

Biçimlendirilecek Hücreleri Belirlemek İçin Formül Kullan

Bu kural, belirlediğiniz formüle göre hücreleri biçimlendirir. Formülün TRUE (DOĞRU) değerini döndürdüğü hücreler, belirlediğiniz biçimlendirmeyi alır. Örneğin, belirli bir değerin üzerinde olan hücreleri, belirli bir tarih aralığındaki hücreleri veya belirli bir metni içeren hücreleri biçimlendirmek için kullanılabilir.

Örnek Tablonun Oluşturulması​

Ürün​
Satış Adedi​
Fiyat (TL)​
Tarih​
Ürün A1205001.01.2024
Ürün B1506005.01.2024
Ürün C1004010.01.2024
Ürün D2007015.01.2024
Ürün E1205020.01.2024

Örnekler ve Açıklamalar​

Satış Adedi 150'nin Üzerinde Olan Hücreleri Biçimlendirme​

Bu örnekte, Satış Adedi 150'nin üzerinde olan hücreleri biçimlendireceğiz.
  • Adım 1: Tablonuzu hazırlayın.
  • Adım 2: Koşullu Biçimlendirme menüsünden "Yeni Kural" seçeneğine tıklayın.
  • Adım 3: "Biçimlendirilecek Hücreleri Belirlemek İçin Formül Kullan" seçeneğini seçin.
  • Adım 4: Formül kutusuna "=B2>150" yazın (B sütunundaki Satış Adedi hücrelerini biçimlendirmek için).
  • Adım 5: Biçimlendir düğmesine tıklayarak biçimlendirme seçeneklerinizi belirleyin.
  • Adım 6: Uygula butonuna tıklayın.

Belirli Bir Tarih Aralığındaki Hücreleri Biçimlendirme​

Bu örnekte, 01.01.2024 ve 10.01.2024 tarihleri arasındaki hücreleri biçimlendireceğiz.
  • Adım 3: "Biçimlendirilecek Hücreleri Belirlemek İçin Formül Kullan" seçeneğini seçin.
  • Adım 4: Formül kutusuna "=AND(D2>=DATE(2024,1,1), D2<=DATE(2024,1,10))" yazın.
  • Adım 5: Biçimlendir düğmesine tıklayarak biçimlendirme seçeneklerinizi belirleyin.

Belirli Bir Metni İçeren Hücreleri Biçimlendirme​

Bu örnekte, "Ürün" metnini içeren hücreleri biçimlendireceğiz.
  • Adım 4: Formül kutusuna "=ISNUMBER(SEARCH("Ürün", A2))" yazın.

Sonuç​

"Biçimlendirilecek Hücreleri Belirlemek İçin Formül Kullan" kuralı, Excel'deki koşullu biçimlendirme özelliklerinin en esnek ve güçlü olanlarından biridir. Bu özellik sayesinde, karmaşık veri kümelerindeki belirli kriterlere uyan hücreleri hızlı ve etkili bir şekilde biçimlendirebilirsiniz. Yukarıdaki örneklerle bu kuralın nasıl uygulanacağını ve verilerinizi nasıl daha etkili bir şekilde analiz edeceğinizi öğrenmiş oldunuz.