Yalnızca Ortalamanın Üstünde Veya Altında Olan Değerleri Biçimlendir

Excel'de koşullu biçimlendirme özelliklerinden biri olan "Yalnızca Ortalamanın Üstünde veya Altında Olan Değerleri Biçimlendir" seçeneği, veri kümenizdeki değerlerin ortalamanın üzerinde veya altında olup olmadığını kolayca belirlemenize olanak tanır. Bu özellik, özellikle büyük veri kümeleri ile çalışırken önemli verileri hızla belirlemek için çok faydalıdır.

Kural Açıklamasını Düzenleme​

Yalnızca Ortalamanın Üstünde veya Altında Olan Değerleri Biçimlendir

1. Üstünde​

Bu seçenek, veri kümenizdeki değerlerin ortalamanın üzerinde olup olmadığını belirler ve biçimlendirir.
  • Üstünde: Değerlerin ortalamanın üzerinde olduğu hücreleri vurgular.
  • Altında: Değerlerin ortalamanın altında olduğu hücreleri vurgular.

2. Üstünde ve Ortalamaya Eşit​

Bu seçenek, veri kümenizdeki değerlerin ortalamanın üzerinde veya ortalamaya eşit olup olmadığını belirler ve biçimlendirir.
  • Üstünde ve Ortalamaya Eşit: Değerlerin ortalamanın üzerinde veya ortalamaya eşit olduğu hücreleri vurgular.
  • Altında ve Ortalamaya Eşit: Değerlerin ortalamanın altında veya ortalamaya eşit olduğu hücreleri vurgular.

3. Standart Sapma​

Bu seçenek, veri kümenizdeki değerlerin belirli bir standart sapma aralığında olup olmadığını belirler ve biçimlendirir.
  • 1 Standart Sapma Üstünde: Değerlerin ortalamadan bir standart sapma üzerinde olduğu hücreleri vurgular.
  • 2 Standart Sapma Üstünde: Değerlerin ortalamadan iki standart sapma üzerinde olduğu hücreleri vurgular.
  • 3 Standart Sapma Üstünde: Değerlerin ortalamadan üç standart sapma üzerinde olduğu hücreleri vurgular.
  • 1 Standart Sapma Altında: Değerlerin ortalamadan bir standart sapma altında olduğu hücreleri vurgular.
  • 2 Standart Sapma Altında: Değerlerin ortalamadan iki standart sapma altında olduğu hücreleri vurgular.
  • 3 Standart Sapma Altında: Değerlerin ortalamadan üç standart sapma altında olduğu hücreleri vurgular.

Örnek Uygulama​

Aşağıda, "Yalnızca Ortalamanın Üstünde veya Altında Olan Değerleri Biçimlendir" kuralının nasıl uygulanacağını gösteren bir örnek tablo bulunmaktadır.

Ürün​
Satış Adedi​
Fiyat (TL)​
Tarih​
Ürün A1205001.01.2024
Ürün B1506005.01.2024
Ürün C1004010.01.2024
Ürün D2007015.01.2024
Ürün E903020.01.2024

Örnekler ve Açıklamalar​

Ortalamanın Üstünde​

Bu seçenek, veri kümenizdeki değerlerin ortalamanın üzerinde olup olmadığını belirler ve biçimlendirir. Örneğin, Satış Adedi sütunundaki ortalamanın üzerindeki değerleri vurgulamak için kullanılır.
  • Adım 1: Tablonuzu hazırlayın.
  • Adım 2: Koşullu Biçimlendirme menüsünden "Yeni Kural" seçeneğine tıklayın.
  • Adım 3: "Yalnızca Ortalamanın Üstünde veya Altında Olan Değerleri Biçimlendir" seçeneğini seçin.
  • Adım 4: Üstünde seçeneğini belirleyin.
  • Adım 5: Uygula butonuna tıklayın.

Ortalamanın Altında​

Bu seçenek, veri kümenizdeki değerlerin ortalamanın altında olup olmadığını belirler ve biçimlendirir. Örneğin, Fiyat (TL) sütunundaki ortalamanın altındaki değerleri vurgulamak için kullanılır.
  • Adım 3: "Yalnızca Ortalamanın Üstünde veya Altında Olan Değerleri Biçimlendir" seçeneğini seçin.
  • Adım 4: Altında seçeneğini belirleyin.

1 Standart Sapma Üstünde​

Bu seçenek, veri kümenizdeki değerlerin ortalamadan bir standart sapma üzerinde olup olmadığını belirler ve biçimlendirir. Örneğin, Satış Adedi sütunundaki ortalamadan bir standart sapma üzerindeki değerleri vurgulamak için kullanılır.
  • Adım 4: 1 Standart Sapma Üstünde seçeneğini belirleyin.

2 Standart Sapma Altında​

Bu seçenek, veri kümenizdeki değerlerin ortalamadan iki standart sapma altında olup olmadığını belirler ve biçimlendirir. Örneğin, Fiyat (TL) sütunundaki ortalamadan iki standart sapma altındaki değerleri vurgulamak için kullanılır.
  • Adım 4: 2 Standart Sapma Altında seçeneğini belirleyin.

Sonuç​

"Yalnızca Ortalamanın Üstünde veya Altında Olan Değerleri Biçimlendir" kuralı, veri kümenizdeki önemli eğilimleri ve sapmaları hızlıca belirlemenize ve vurgulamanıza olanak tanır. Bu özellik, analizlerinizi daha verimli hale getirerek, verilerinizi daha anlamlı ve etkili bir şekilde kullanmanızı sağlar. Yukarıdaki örneklerle bu kuralın nasıl uygulanacağını ve verilerinizi nasıl daha anlamlı hale getireceğinizi öğrenmiş oldunuz.