Excel Formül Sorusu Sor

Bir Excel formülüne dair sorunuz varsa, bu alanı kullanarak bize iletin.

Excel Makro Sorusu Sor

Bir Excel VBA koduna dair sorunuz varsa, bu alanı kullanarak bize iletin.

Genel Excel Sorusu Sor

Excel'in ön sayfasındaki FORMÜL haricinde olan sorularınızı buradan sorabilirsiniz.

YADA Fonksiyonu Kullanımı

Excel'de bir hücrede yer alan değer aradığınız iki değerden herhangi birine eşitse ve siz buna göre bir işlem yapacaksanız, Excel'in YADA fonksiyonu ve EĞER fonksiyonunu birlikte kullanabilirsiniz.

RenkFiyat
Seçenek
Yeni Fiyat
Kırmızı100,00
X​
115,00
Yeşil80,00
X​
92,00
Kırmızı100,00
X​
115,00
Mavi90,00
90,00
Kırmızı100,00
X​
115,00
Mavi90,0090,00

Üstteki gibi bir tablomuz olduğunu varsayalım ve biz bu tabloda gördüğümüz Seçenek kısmında yer alan X bilgisi ve Yeni Fiyat kısmına gelecek rakamları formül ile bulalım.

Seçenek olarak Kırmızı ve Yeşil renklileri işaretlemek istiyorum. Bunun için tablomdaki C2 hücresine:

=EĞER(YADA(A2="Kırmızı";A2="Yeşil");"X";"")

şeklinde formül yazıp aşağı doğru çekmem yeterli olacaktır. Aynı formülü sizlerde uyguladığınızda, hemen üst tablodaki gibi X'lerin yerleştiğini göreceksiniz. Eğer şart sağlanmamışsa, hücre değeri boş bırakılacaktır.

İkinci aşamada ise Yeni Fiyat olarak yine Kırmızı ve Yeşil renkilere otomatik olarak bir ilave yapmak istiyorum. Bunun için D2 hücresine:

=EĞER(YADA(A2="Kırmızı";A2="Yeşil");B2*1,15;B2)

şeklinde formülümü yazdığımda sonuç yine üstte göründüğü gibi olacak bu iki rengin yer aldığı fiyatlar otomatik olarka %15 oranında zamlanacaktır. Eğer bu şartı karşılamıyorsa B2 hücresinde yer alan fiyat yansıtılacaktır.

Excel formüllerine başlangıç aşamasında olan kullanıcıların kolayca anlaması adına bu yazıyı eklemiş oldum.
Umarım işine yarayan olur.

DMCA.com Protection Status
Geri