• DOSYALAR modülümüzdeki VIP Dosyalar'ı indirmek için,
    FORUM'da konu açabilmek için,
    FORUM'da açılan konulardaki dosyaları indirmek için,
    FORUM'da herhangi bir konuya dosya yüklemek için üyelik hesabınızı VIP Üyelik seviyesine yükseltmeniz gerekir. "Normal Kullanıcı" seviyesindeki üyeler, Ücretsiz Dosyalar kategorisinden dosya indirmek haricinde, farklı bir alandan dosya indiremez, Forum alanında soru soramazlar.
admin

YADA Fonksiyonu Kullanımı

Excel'de bir hücrede yer alan değer aradığınız iki değerden herhangi birine eşitse ve siz buna göre bir işlem yapacaksanız, Excel'in YADA fonksiyonu ve EĞER fonksiyonunu birlikte kullanabilirsiniz.

RenkFiyat
Seçenek
Yeni Fiyat
Kırmızı100,00
X​
115,00
Yeşil80,00
X​
92,00
Kırmızı100,00
X​
115,00
Mavi90,00
90,00
Kırmızı100,00
X​
115,00
Mavi90,0090,00

Üstteki gibi bir tablomuz olduğunu varsayalım ve biz bu tabloda gördüğümüz Seçenek kısmında yer alan X bilgisi ve Yeni Fiyat kısmına gelecek rakamları formül ile bulalım.

Seçenek olarak Kırmızı ve Yeşil renklileri işaretlemek istiyorum. Bunun için tablomdaki C2 hücresine:

=EĞER(YADA(A2="Kırmızı";A2="Yeşil");"X";"")

şeklinde formül yazıp aşağı doğru çekmem yeterli olacaktır. Aynı formülü sizlerde uyguladığınızda, hemen üst tablodaki gibi X'lerin yerleştiğini göreceksiniz. Eğer şart sağlanmamışsa, hücre değeri boş bırakılacaktır.

İkinci aşamada ise Yeni Fiyat olarak yine Kırmızı ve Yeşil renkilere otomatik olarak bir ilave yapmak istiyorum. Bunun için D2 hücresine:

=EĞER(YADA(A2="Kırmızı";A2="Yeşil");B2*1,15;B2)

şeklinde formülümü yazdığımda sonuç yine üstte göründüğü gibi olacak bu iki rengin yer aldığı fiyatlar otomatik olarka %15 oranında zamlanacaktır. Eğer bu şartı karşılamıyorsa B2 hücresinde yer alan fiyat yansıtılacaktır.

Excel formüllerine başlangıç aşamasında olan kullanıcıların kolayca anlaması adına bu yazıyı eklemiş oldum.
Umarım işine yarayan olur.
 
Geri
Üst