M

Çözüldü Verileri Başka Bir Klasördeki Dosyaya Yazdırma

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

mertatakan3838

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Değerli üstatlar paylaşmış olduğum çalışmamda personel verilerini tutmaktayım. Yapmak istediğim şey listemin S sütununda bulunan şirket isimlerine göre listeleme yaparak masa üstünde ki LİSTE isimli klasörüme şirket ismi ile listeyi kaydetmek istiyorum. Burada farklı olarak sadece İŞLETME isimli şirketi listeleme yaparken T sütunundaki gruplara ayırarak listeleme yapması ve kaydetmesini istiyorum. Örneğin LİSTE isimli klasöre kaydederken A grubunda çalışan personeli İŞLETME-A, B grubunda çalışan personeli İŞLETME-B, C grubunda çalışan personeli İŞLETME-C, ve İŞLETME-D gibi. Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler NOT: Şirket sayısı toplam 13 tür. Ben listeyi uzatmamak için bir kısmı yazdım sadece

Ekli dosyalar

Çözüm
@Feyzullah bey tekrardan merhabalar şimdi bu yazmış olduğunuz kodda örneğin İŞLETME yi İBA İŞLETME şeklinde yazıp gerek listede gerekse kodda değişiklik yaptığım halde İBA İŞLETME için gerekli başlıkları açıp kopyalama yapıyor ancak İBA İŞLETME nin listelerini boş getiriyor. Buna bir çözüm bulabilirmiyiz acaba saygılar
VBA:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(9 satır)
Sayın @mertatakan_3838 .

Son örnek belgeniz üzerinde denediğimde bir sorun görmedim.
Sadece A, S ve T sütunu dolu olacak şekilde, mevcut belgenizin bir kopyasını eklerseniz,
boşuna karşılıklı yazışma yapılmasına gerek kalmadan kontrol etmem mümkün olabilir.

.

Sayın @mertatakan_3838 .

Son örnek belgeniz üzerinde denediğimde bir sorun görmedim.
Sadece A, S ve T sütunu dolu olacak şekilde, mevcut belgenizin bir kopyasını eklerseniz,
boşuna karşılıklı yazışma yapılmasına gerek kalmadan kontrol etmem mümkün olabilir.

.
Ömer hocam Örnek sayfamı paylaşacağım paylaştığım çalışmada veri sayfam 7. satırdan başlıyor ama ben sizin makrolarınızı birinci mesajda paylaştığım formatta denedim belki ben yanlış yapıyorumdur

Ekli dosyalar

Önceki kodu tekrar güncelledim.

.
Ömer hocam öncelikle teşekkür ederim kodlar verileri hatasız getiriyor ancak listelemeyi yani kopyalamayı A7 satırından itibaren yapıyor. Benim bu kodları uygulayacağm çalışma sayfamın A1 ile A7 satırı arasında bir çok makrolu buton var. Bunlarıda kaydedeceği için uygun bir listeleme olmayacak. Bunun için kopyalamayı A1 satırından itibaren yaptırmamız mümkünmü acaba

Bence yanılıyorsunuz.
Verdiğim kod esas olarak listeleme yapmıyor ki.
Kod KONTROL isimli sayfasının KOPYASINI alıyor, ardından da kritere uymayan satırları siliyor.
Varsa sayfadaki çizim nesnesi/metin kutusu/düğme gibi nesneler de kopyalanmış oluyor (bu düğmelere ilişkin kodlar nerededir bilemiyorum).
Bu düğmelere ait kodlar asıl belgenizde nerede kayıtlıdır bilemiyorum.

Her zaman belirttiğim ve yazmaktan gına geldiği için
cevaplarımın altındaki İMZA bölümüne yazmak durumunda kaldığım hususu bir kez daha söylemek durumundayım.
Sorularınızı, gerçek belgenizin, özel bilgi içermeyen KOPYASI şeklinde hazırlanmış örnek belge üzerinden sorunuz.

.

Bence yanılıyorsunuz.
Verdiğim kod esas olarak listeleme yapmıyor ki.
Kod KONTROL isimli sayfasının KOPYASINI alıyor, ardından da kritere uymayan satırları siliyor.
Varsa sayfadaki çizim nesnesi/metin kutusu/düğme gibi nesneler de kopyalanmış oluyor (bu düğmelere ilişkin kodlar nerededir bilemiyorum).
Bu düğmelere ait kodlar asıl belgenizde nerede kayıtlıdır bilemiyorum.

Her zaman belirttiğim ve yazmaktan gına geldiği için
cevaplarımın altındaki İMZA bölümüne yazmak durumunda kaldığım hususu bir kez daha söylemek durumundayım.
Sorularınızı, gerçek belgenizin, özel bilgi içermeyen KOPYASI şeklinde hazırlanmış örnek belge üzerinden sorunuz.

.
Ömer bey öncelikle şunu belirtmek isterim zaten çok iyi kod bilgim olsa siz değerli üstatlardan yardım istemeyiz kopyalama listeleme benim aklıma gelen şeyler bunlar bunun makro açılımını tabiki yazan arkadaş daha iyi bilir. Paylaşmış olduğum örnek dosyada listemin içindeki veriler hariç bire bir aynısı. Neyse uğraştırdım hocam sizi hakkınızı helal edin konuyu. Konuyu çözüldü olarak işaretleyebilirsiniz

Beni rahatsız eden, istenilen sonuca ulaşılamıyor olması.

Düğmeler zaten kopyalanıyordur (bunu belirtmiştim)
Belirttiğiniz düğmelere ait kodlar şayet MODUL'de kayıtlı ise, bu kodları KES-YAPIŞTIR yöntemiyle
MODUL'den alıp, KONTROL sayfasının kod bölümüne yapıştırırsanız, düğmeler aktif olarak kullanılabilir olacaktır.
(O kodları da kontrol etmek gerekebilir, deneyip varsa sorunları görüp, ilgili makrolarda revizyon yapılması da gerekli olabilir)

.

Anladım hocam teşekkür ederim Kodu uygulayacağım çalışma makrolarla dolu olduğu için sizin kod KONTROL sayfasının Activate kısmında hata verdi kodlarda çakışma olabilirmi acaba Activate kısmında KONTROL sayfası aktif oldugunda makroları tetiklemek için makro başlıkları var.

Aşağıdaki kodu moduleye yazın. Kontrol sayfasının active kod bloğuna hemen ilk satıra If kontrol = False Then Exit Sub kodunu ekleyin.

VBA:
(37 satır)

Kontrol sayfasının activate kod bloğuna
VBA:
(4 satır)

Aşağıdaki kodu moduleye yazın. Kontrol sayfasının active kod bloğuna hemen ilk satıra If kontrol = False Then Exit Sub kodunu ekleyin.

VBA:
(37 satır)

Kontrol sayfasının active kod bloğuna
VBA:
(4 satır)
Feyzullah hocam yazmış olduğunuz kodlar tam istediğim gibi çalışıyor. Sizide yordum hakkınızı helal edin çok teşekkür ederim

VBA:
(37 satır)

Kontrol sayfasının active kod bloğuna
VBA:
(4 satır)
@Feyzullah bey tekrardan merhabalar şimdi bu yazmış olduğunuz kodda örneğin İŞLETME yi İBA İŞLETME şeklinde yazıp gerek listede gerekse kodda değişiklik yaptığım halde İBA İŞLETME için gerekli başlıkları açıp kopyalama yapıyor ancak İBA İŞLETME nin listelerini boş getiriyor. Buna bir çözüm bulabilirmiyiz acaba saygılar

Tekrar merhaba Sayın @mertatakan_3838 .

Konu sayfasına göz atarken, bir mesajınızdaki cümleyi yanlış anladığımı ve
Asıl belgede üst kısımdaki makro düğmelerinin yeni belgelere gelmesini istemediğinizi yeni fark ettim.

12 numaralı cevapta verdiğim kodda mevcut alıntıladığım satırda yer alan TEK TIRNAK işaretini SİLEREK dener misiniz?

VBA:
(1 satır)

.

Tekrar merhaba Sayın @mertatakan_3838 .

Konu sayfasına göz atarken, bir mesajınızdaki cümleyi yanlış anladığımı ve
Asıl belgede üst kısımdaki makro düğmelerinin yeni belgelere gelmesini istemediğinizi yeni fark ettim.

12 numaralı cevapta verdiğim kodda mevcut alıntıladığım satırda yer alan TEK TIRNAK işaretini SİLEREK dener misiniz?

VBA:
(1 satır)

.
Merhaba Ömer hocam sizin 12 numaralı paylaşımda yazmış olduğunuz kodları denedim de Örneğin kopyaladığı AKA şirketinin listesine baktığımda sadece AKA çalışanları olması gerektiği halde GÜNEŞ,İŞLETME,PARS çalışanlarınında olduğunu görüyorum

Ekteki örnek belgede ben bir sorun görmüyorum.
Bu belge üzerinden deneme yapıp sonucunu kontrol edin.

Bu belgede sorun yoksa asıl belgenizle bu örnek belgeyi karşılaştırıp sorunun kaynağı bulunabilir.
Ya da hatalı sonuç aldığınız yeni bir örnek belge ekleyin, bakayım.

.

Ekli dosyalar

Ekteki örnek belgede ben bir sorun görmüyorum.
Bu belge üzerinden deneme yapıp sonucunu kontrol edin.

Bu belgede sorun yoksa asıl belgenizle bu örnek belgeyi karşılaştırıp sorunun kaynağı bulunabilir.
Ya da hatalı sonuç aldığınız yeni bir örnek belge ekleyin, bakayım.

.
Ömer hocam paylaşımınızı denedim evet dediğiniz gibi sağlıklı bir şekilde işlevi gerçekleştiriyor. Peki kopyaladığı listeyi A1 hücresinden itibaren yaptırmamız mümkünmü acaba

Bir önceki cevabımda alıntıladığım kod satırını silip, yerine aşağıdakini ekleyin.

VBA:
(2 satır)
Sayın Ömer hocam yazmış olduğunuz kod çok güzel çalışıyor. Bunu asıl makrolu proğramıma uyguladığımda KONTROL sayfasının Activate kısmında yazılı makro kısmında hata veriyor. Feyzullah beyin yazmış olduğu makrodada bu şekilde hata vermişti. Sebebi ne olabilir acaba Hata veren şekli ile örnek dosyayı paylaşıyorum. Tam oldu diyorum bir yerden sıkıntı çıkıyor

Ekli dosyalar

KONTROL isimli sayfanın kod bölümünü aşağıdaki şekilde değiştirerek deneyin.
Kodda yer alan belge adının gerçek belgenin adıyla aynı olmasını sağlayın.

VBA:
(8 satır)

.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...