V

Çözüldü TextBox Verilerini Şifre İle Gösterme

VolkanCan

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
İlginç bir soru, çünkü araştırdım ama cevap bulamadım. UserForm üzerinde bulunan TextBox içerisine veri girdiğimizde, TextBox üzerinde bulunan, CheckBox aktif yapınca, TextBox içerisine girdiğimiz veriler (......) şeklinde görünmesi, yazı ve metni görmek için, CheckBox pasif yaptığımızda, şifre soran InputBox'a şifre girince, TextBox verileri normal yazı ve metin olarak görünmesi için nasıl bir kodlama yapmak lazım.

Örnek dosyada, listbox içerisinden veri seçince, TextBox içerisinde veri varsa, CheckBox'ın aktif olduğu basit kodlamayı yaptım. Ama CheckBox aktif olduğunda, TextBox içerisinde ki verilerin (********) görünmesi, Verileri görmek için CheckBox'ı pasif yaptığımızda şifre soracak kodlamayı ben yapamam :rolleyes: ama hocalarım ve bilgisi olanlar yapar diye düşünüyorum. Olursa, fikir açısından güzel bir örnek olacaktır. Amaç, özel bilgi girilen TextBox içerisinde ki yazılan bilgilerin herkes tarafından görünmemesi için güzel bir örnek olacaktır. Bu konuda, başka fikir ve çözüm var mı bilmiyorum, çünkü ben bulamadım.

Ekli dosyalar

Merhabalar Sn. @VolkanCan
CheckBox1_Click kodlarını aşağıdaki kodlar ile değiştirip dener misiniz, istediğiniz bu şekilde mi?
VBA:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(13 satır)

Hocam, ilk UserForm açıldığında,
1. TextBox3 veri varsa, CheckBox görünecek, veri yoksa görünmeyecek, (Bu kodlama zaten mevcut)
2. Siz, ListBox şifreleme işlemini yapmışsınız ama şifreleme CheckBox aktif olunca hem, şifre isteyecek, hem de TextBox içerisinde ki verileri, şifreleme işlemi yapılınca, (******) şeklinde gösterecek, Tekrar TextBox içerisinde ki verileri görmek için, CheckBox pasif yaptığımızda şifre isteyecek, doğru şifre girilirse, TextBox içerisinde ki verileri normal yazı ve metin olarak gösterecek.
3. Eğer, CheckBox seçilince TextBox3 te veri varsa, içerisinde ki yazı ve metin (******) şeklinde görünecek, Yazı ve metni görmek için CheckBox pasif yapıldığında şifre isteyecek ve şifre doğru ise yazı ve metin TextBox3 içerisinde normal yazı ve metin olarak görünecek,.
4. TextBox3 veri girişinde, normal yazı ve metin girişi yapıldıktan sonra, CheckBox seçilince, TextBox3 içerisinde yazı ve metin (******) şeklini alarak şifreli duruma geçecek,
5. UserForm açıldığında, TextBox3 içerisinde kayıtlı veriler (********) şeklinde görünecek, biz, CheckBox göster diyerek pasif yaptığımızda şifre isteyecek ve biz doğru şifreyi girdiğimizde, TextBox içeriğindeki yazı ve metni gösterecek.

Velhasıl hocam, burada amaç; UserForm üzerinde gizli bilgilerin girildiği TextBox veri girişi yapıldıktan sonra, CheckBox ile hem yazı ve metin görünümünü (*******) şeklinde göstermek, hem de, verileri tekrar görmek istendiğinde CheckBox pasif edildiğinde şifre isteyerek, şifre doğru ise metin ve yazıyı normal olarak göstermesi, bu şekilde, hem gizli bilgiler çevreden bakıldığında görünmemiş olacaktır. Bu uygulama ihtiyaca uygun örnek olacaktır.

Moderatörün son düzenlenenleri:
Merhabalar Sn. @VolkanCan

Aşağıdaki değişikleri yapınız.
-- CheckBox1_Click kodlarını aşağıdaki kodlar ile
VBA:
(13 satır)

-- ListBox1_DblClick kodlarını aşağıdaki kodlar ile
VBA:
(10 satır)

-- TextBox3_Change kodlarını aşağıdaki kodlar ile değiştiriniz.
VBA:
(8 satır)