Çözüldü ListBoxa Çift Tıklama ile TextBoxlara Veri Yazdırma

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

VolkanCan

Normal Üye
Merhaba, Userform üzerinde bulunan, Listbox ile sayfadan gelen veriler alınmaktadır.
Listbox içerisinde, satır ve verilere çift tıklama işlemi yapınca, Userform üzerinde ki Textboxlara veriler aktarılmaktadır.
Listbox üzerinde, Textbox ile süzme-filreleme işlemi yapılmaktadır.
Listbox içerisinde, süzme-filtreleme işlemi sadece personel adı üzerinden, yani bir sütundan süzme işlemi yapılmaktadır.
Süzme işlemi olmadan, Listbox içerisinde seçim yaptığınız satır (veri) çift tıklandığında, Textboxlara veriler aktarılıyor, bunda sorun yok.

Sorun, Textbox ile listbox içerisinden, süzme işlemi yapınca, sadece Listbox içerisinde seçtiğiniz satırı textboxlara aktarması için çift tıkladığınızda, seçilen satır ve veriyi değil, Listbox içerisinde, 1,2,3,4,5 inci satır ve verileri Textboxa aktarmaktadır. Yani, yanlış satır ve veriler Textboxa aktarılmaktadır.

Bu yanlışı düzeltemedim. Yardımcı olursanız memnun olurum. Ayrıca; kodları ekliyorum, kodlar üzerinden inceleyerek, yanlış ve sorun konusunda, kodlar üzerinden yardımcı olursanız memnun olurum. Teşekkür eder, saygılar sunarım.

Listbox Süzme İşlemi yapılan Textbox kodu :

Kod:
You must log in to view content
(23 satır)

Listbox Kodu :

Kod:
(37 satır)

UserForm_Initialize :

Kod:
(21 satır)

Çözüm
@VolkanCan

UserForm'un kod bölümündeki ListBox1_DblClick kod blokunda,
XDsat = ..... şeklinde koyu vurguladığım satırı ekleyin, sonra da aynı kod blokundaki i + 2 'lerin hepsini XDsat olarak değiştirin.
Bu şekilde filtreleme yapıp deneyin bakalım.

VBA:
(5 satır)
@VolkanCan

Sadece kodları vererek çözüm ararsanız, kimsenin konuyla ilgileneceğini sanmıyorum açıkçası.
En azından akıldan geçen çözümün sorun içerip içermediğinin kontrol edilebilmesi bakımından örnek belge gerekir.

Örnek belge olmayınca, destek olacak kişiden,
sıfırdan bir belge açıp, en azından kodda adı geçen nesneleri içeren bir userform oluşturmasını ve
bunun üzerinden de çözüme ulaşıp, sorunsuz olduğunu gördükten sonra cevap yazmasını istemiş oluyorsunuz.
Kaldı ki, verilen cevabın, sizin sorunsuz dediğiniz hususlara ilişkin kodlarla etkileşim oluşturması da muhtemel.
Bence destek olmayı düşünecek forumdaştan, oldukça çok şey istemiş oluyorsunuz.

Tercih sizin ama örnek belge ekleyerek, forumdaşların belge üzerinden bakmasını sağlarsanız daha iyi olur.

.

@VolkanCan

Sadece kodları vererek çözüm ararsanız, kimsenin konuyla ilgileneceğini sanmıyorum açıkçası.
En azından akıldan geçen çözümün sorun içerip içermediğinin kontrol edilebilmesi bakımından örnek belge gerekir.

sıfırdan bir belge açıp, en azından kodda adı geçen nesneleri içeren bir userform oluşturmasını ve
bunun üzerinden de çözüme ulaşıp, sorunsuz olduğunu gördükten sonra cevap yazmasını istemiş oluyorsunuz.
Kaldı ki, verilen cevabın, sizin sorunsuz dediğiniz hususlara ilişkin kodlarla etkileşim oluşturması da muhtemel.

Tercih sizin ama örnek belge ekleyerek, forumdaşların belge üzerinden bakmasını sağlarsanız daha iyi olur.

.
Ömer hocam, örnek dosya yapar eklerim. Ama yine de sizi rahatsız edersem, şimdiden özürümü kabul buyurun. Saygılar...

@VolkanCan

.
Konu ile ilgili örnek dosya eklenmiştir. Teşekkür ederim.

Ekli dosyalar

Hocam dosyayı eklemişsiniz ama birden fazla sayfanın olduğu bir çalışma ve sanırım siz sadece bir sayfayı eklemişsiniz.

UserForm açılmıyor, hangi işlem hangi aşamada yapılacak vs..
Bunları tespit etmek ve düzeltmek belki sıfırdan yapmaktan daha zor emin olun.

Ben mesela açtım bakayım, yardımcı olayım diye.
Daha form açılır açılmaz hataya düşünce vazgeçtim.

Ömer ağabeyin dediği husus tam olarak bu...

Yani en çok sizin faydanıza aslında.

Sağlıcakla...

Hocam dosyayı eklemişsiniz ama birden fazla sayfanın olduğu bir çalışma ve sanırım siz sadece bir sayfayı eklemişsiniz.

UserForm açılmıyor, hangi işlem hangi aşamada yapılacak vs..
Bunları tespit etmek ve düzeltmek belki sıfırdan yapmaktan daha zor emin olun.

Ben mesela açtım bakayım, yardımcı olayım diye.
Daha form açılır açılmaz hataya düşünce vazgeçtim.

Ömer ağabeyin dediği husus tam olarak bu...

Yani en çok sizin faydanıza aslında.

Sağlıcakla...
Hocam, haklısınız, önce kendim sorunu çözmek için çalışırken kod sayfasına fazladan kodlar eklemişim ve maalesef örnek dosyanın açılışında sorun yaşanmasına ve çalışan işlemin bozulmasına sebep olmuştur. Maalesef dosyanın yedeği yok, tekrar düzenlemem lazım. Sorun, yukarıda arz ettiğim listbox kodlarından kaynaklanan sorundur. Eğer, kodlar ve kodlamalar üzerinden incelenirse listbox içerisinde ki kodlama hatası olduğunu düşünüyorum ama bilgim sorunu çözmeye yetmiyor. Velhasıl, konuya vakıf yardımcı olacak forumdaş veya hocalarım olursa memnun olurum, olmazsa da ilgi ve alakanızdan dolayı çok teşekkür eder, saygılar sunarım.

Şu anda pc'i kapattım.
Siz bence adım adım ne yapmak istediğinizi yazarsanız, yarın zamanımız dahilinde destek olmaya çalışırız.

Farklı arkadaşlarımızdan da destek gelmesi temennisiyle.

Saygı ve selamlar bizden de...

@VolkanCan

XDsat = ..... şeklinde koyu vurguladığım satırı ekleyin, sonra da aynı kod blokundaki i + 2 'lerin hepsini XDsat olarak değiştirin.

VBA:
(5 satır)

Ömer BARAN hocam, çok teşekkür ederim. Sorun çözülmüştür. Saygılarımla, hayırlı günler dilerim.
saygılarımla.webp

Moderatörün son düzenlenenleri:
@VolkanCan

VBA:
(5 satır)
Hocam Xdsat=lstarapet.List(i,0)+1 bende type mismatch hatası veriyor sebebi nedir acaba

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...