Y

Çözüldü Textbox rakam filtreleme sorunu

ycicek

Site Üyesi
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Sevgili exceldepo ailesi uzun zaman aradan sonra yeniden merhaba,

ekli dosyada bir textbox var verilen aralıktaki listede texbox'a yazılan sayı değeri ile arama yapmak istiyorum
arama başvuru yeri G sütunu Hafta Sıra başlığı altında textbox'a 35 yazdığımda Hafta sırası 35 olan verilerin filtrelenerek gelmesi gerekiyor. Aşağıdaki kodda hata nerede ? Textlerde çalışıyorken numara biçiminde neden çalıştıramıyorum? Şimdiden teşekkürler.

Private Sub TextBox1_Change()

ActiveSheet.Range("$A$2:$H$45").AutoFilter Field:=7, Criteria1:="=TextBox1.text", _
Operator:=xlAnd
End Sub

Ekli dosyalar

Çözüm
........hen .Range("$A$1:$H$" & .Cell........
Burada başlık satırı 1'inci satır. Başlık satırı 7 ise buradaki 1'leri 7 yapın.

Kriter SAYI olduğunda 3 seçenek var. BÜYÜKTÜR/EŞİTTİR/KÜÇÜKTÜR.
.....Criteria1:="=" & TextBox1 >>> örneğimizde EŞİTtir kullanıldı. ÇİFT TIRNAK ARASINDAKİ = yerine <, >, >=, <= yazılabilir.

İlgili sütun METİN olduğunda ise İLE BAŞLAR/İÇERİR/İLE BİTER seçenekleri olur.
O zaman da
İLE BAŞLAR için Criteria1:="=" & TextBox1 & "*"
İÇERİR için Criteria1:="=" & "*" & TextBox1 & "*"
İLE BİTER için ise Criteria1:="=" & "*" & TextBox1
şeklinde kullanabilirsiniz.

Hangi sütunun filtreleneceği bilgisi ise şuradaki 7 sayısı (sütun no) .....AutoFilter Field:=7,.... oluyor
@Ömer BARAN Üstadım bir sorum daha olacak yüksek müsadelerinizle bu kodu rakamiçeren hücreler için kullandık sanırım rakam değilde yazı olsaydı nasıl kullanmamız gerekirdi, yani arasındaki fark hangi kod ile sağlanmış oldu. Ayrıca filtreleme yaptığımız alan 1.satır değilde 7. satırdan başlıyor bu durumda ilk altı satırda olan textbox nesnesi ve diğer başlıklar gizlenmiş oluyor yerinde filtreleme yaptırmak için kodda nasıl bir değişiklik yapabiliriz? Şimdiden çok teşekkür ederim. Saygılarımla.

.....Criteria1:="=" & TextBox1 >>> örneğimizde EŞİTtir kullanıldı. ÇİFT TIRNAK ARASINDAKİ = yerine <, >, >=, <= yazılabilir.

O zaman da

Hangi sütunun filtreleneceği bilgisi ise şuradaki 7 sayısı (sütun no) .....AutoFilter Field:=7,.... oluyor

Çözüm

O zaman da

Üstadım kaleminize sağlık parmaklarınız dert görmesin, sizi seviyorum. geceniz mübarek olsun. Saygılarımla 🙏