Çözüldü Sıralama Yapmak için Makro Kullanma

assenucler

Site Üyesi

Excel Versiyonu
Excel 365
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Sayın Dostlar

Ekli dosyada görüleceği gibi, KayıtET düğmesine tıklayınca A sütunu yıllara göre artan biçimde sıralanırken, satır bütünlüğü yok oluyor .

Yardımınızı rica ediyorum.

Saygılar,
Selim

Ekli dosyalar

• Kayıtları Sıralamayı Sor.xlsm
    253.3 KB · Görüntüleme: 4
Son düzenleme:
Çözüm
Kontrolleri şu belgede yapar mısınız?
Önce orijinal veriyi sağda uygun bir bir alana kopyalayın, ardından SIRALAMA işlemini yaptırın,
varsa kaymaların hangi satır(lar)da olduğunu orijinal olanlara göre karşılaştırarak kontrol edin.

Son olarak da; sıralamayı etkileyecek A, B ve C sütunu değerlerinde elle değişiklik yapıp SIRALAMA işlemini tekrarlayın.
Yaptığınız değişikliğe göre oluşan yeni sıralamanın doğruluğunu tekrar kontrol edin.

YA DA BEN İSTENİLENİ TAM OLARAK ANLAYAMADIM.
Şu kodu kullanabilirsiniz.

VBA:
Görüntülemek için giriş yapmalısınız.
(3 satır)
ile
Değerli Üstatlarım,
,
Öncelikle iyi hafta sonları, öncelikle sağlık ve afiyetler ile bol rızıklar dilerim.

Ekteki dosya "KayıtEt" sayfasının "Hesapla Sve Sırala" düğmesine tıkladığımda:
A (YIL) sütununda bulunan 2023, 2024 ve 2025 yıllarına ilişkin satırların ; A-Z artan biçimde alt alta gelmediğini görmekteyim.

Ömer Baran üstadım ilginize teşekkürler. Sorunum devam ediyor.

Saygılar,
Selim

Ekli dosyalar

• Harcama KayıtlarıYıllara göre KayıtEt sayfasında A Z artan sırada listelenmesi.xlsm
    258.7 KB · Görüntüleme: 5
MODULE2 'de yar alan (uyarlama notu koyduğunuz) islem4 isimli kodda [A1] ile [B1] 'in yerlerini değiştirin.
Dikkat: Dosyanızda mevcut bu kod AKTİF SAYFAda işlem yapar, çünkü sayfa ismi belirtilmemiş.

Hatta A ve B sütunu değeri aynı olan satırların kendi içinde C sütununa göre sıralanmasında da yarar olabilir.
Bunun için ilgili kısmı şöyle güncelleyin.
Böylece birinci öncelik A sütunu, ikinci öncelik B sütunu, üçüncü öncelik C sütunu olur.

................Sort [A1], 1, [B1], , 1, [C1], 1

vHatta A ve B sütunu değeri aynı olan satırların kendi içinde C sütununa göre sıralanmasında da yarar olabilir.
Bunun için ilgili kısmı şöyle güncelleyin.
Böylece birinci öncelik A sütunu, ikinci önce lik B sütunu, üçüncü öncelik C sütunu olur.

................Sort [A1], 1, [B1], , 1, [C1], 1
Üstadım öneriniz için bir kez daha teşekkürler.

Ancak KayıtEt1 sayfasındaki 2024-25 yıllarına ilişkin gerçek kayıtlar görüntüsü aşağıdaki gibiyken:
1685885611154.webp

KayıtEt sayfasında "Sırala ve hesapla'ya" tıkladığımda, B-L sütunları arasındaki kayıtlar yukarıda görülenden çok farklı ve hatalı olarak listelenmektedir.
1685885845768.webp

Ne yazık ki, sorunum devam ediyor.

Son düzenleme:
Sanırım göremiyorum:
-- satırlar bütün olarak hareket mi etmiyor?
-- sıralama mı yanlış?
-- şu satır şunun üstünde/altında olması gerekirken değil gibi net ifade eder misiniz?

Sayfadaki düğmeyle hangi kodun ilişkilendirileceğini anlayamadım.

İşleminiz sadece sıralamak mı (islem4 isimli prosedür),
yoksa farklı işlemleri de içeren islem1, islem2, islem3 ve islem4'ü içine alan MODULE7'deki KayitlariSirala isimli prosedürü çalıştırmak mı?

Ben sadece islem4 isimli prosedüre baktım ve ona yönelik cevap yazdım, diğer prosedür ve sayfa kodlarıyla ilgilenmedim.

Önce işlem yapılacak ilgili sayfayı aktif hale getirin.
Sonra, VBA ekranından, islem4 isimli prosedürdeki (module2'de) ilgili satırı şöyle değiştirip,
sadece bu prosedürü VBA ekranındaki RUN düğmesiyle çalıştırır mısınız?
Range("A2:N" & son_veri_satiri).Sort [A1], 1, [B1], , 1, [C1], 1

Önce orijinal veriyi sağda uygun bir bir alana kopyalayın, ardından SIRALAMA işlemini yaptırın,
varsa kaymaların hangi satır(lar)da olduğunu orijinal olanlara göre karşılaştırarak kontrol edin.

Son olarak da; sıralamayı etkileyecek A, B ve C sütunu değerlerinde elle değişiklik yapıp SIRALAMA işlemini tekrarlayın.
Yaptığınız değişikliğe göre oluşan yeni sıralamanın doğruluğunu tekrar kontrol edin.

Ekli dosyalar

• assenucler_SIRALAMA_ornek.xlsm
    30.6 KB · Görüntüleme: 2
Çözüm

Üstadım ilginiz ve yardımınız için teşekkür ederim.
Gözümdeki sarı nokta nedeniyle odaklanma sorunu yaşıyorum.

Bu nedenle, SİZE SORUNU TAM OLARAK ANLATAMADIĞIMI DÜŞÜNÜYORUM. Lütfen, kusuruma bakmayın. Değerli zamanınızı aldığım için de üzgünüm. Sizden helâllik almak isterim!

Sevgi ve saygılar,
Selim

Konuyu başlatan
Site Üyesi
Durum
Çözüldü 
Forum
Excel Makro Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi
Cevaplar
11