F

Çözüldü Senkronize Hücrelerin Kritere Göre Güncel Kalması

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

fledermaus

Site Üyesi
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba,

Ekteki dosyada bulunan çalışma sayfalarında; (tüm aylar senkronize şekilde hesap yapmaktadır)

Şubat ayından başlamak üzere, M3 hücresine bir tarih girilmediği sürece K4 hücresindeki hesaplamanın bir önceki aydaki güncel veriyi (ilgili hücrede en son hesaplanan veri) göstermesi için nasıl bir formül yazılmalıdır ?

Şimdiden teşekkür ederim.

Syg,

Ekli dosyalar

Merhaba,

Ekteki dosyada bulunan çalışma sayfalarında; (tüm aylar senkronize şekilde hesap yapmaktadır)

Şubat ayından başlamak üzere, M3 hücresine bir tarih girilmediği sürece K4 hücresindeki hesaplamanın bir önceki aydaki güncel veriyi (ilgili hücrede en son hesaplanan veri) göstermesi için nasıl bir formül yazılmalıdır ?

Şimdiden teşekkür ederim.

Syg,
Merhaba,
Doğru anladıysam... Aşağıdaki formülü deneyiniz.

Kod:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(1 satır)

Olmadı ne yazık ki :( #Hücreelr başvuru uyarısı veriyor

Syg,
Formülü yapıştırdığınızdaki hata veren dosyanızı paylaşır mısınız? Bende hata vermiyor.
Ve tabi neyi nereden çekmeye çalıştığınızı da tam anlamamış olabilirim.
Bir de başka bir ay sayfasına da istediğiniz formül normalde hangi hücreye ne sebeple hangi değeri gösteren bir açıklama yazar mısınız?

Merhaba,

Olmuyor. Aslında exceim türkçe ancak sayfalar ingilizce. Ondan olabilir mi ?

Ne yapmam gerekir ?

Syg,

Birbirimizi belki doğru anlayamadık.
Anladığım doğru mu?
Örnek olarak şubat sayfası;
Eğer M3 hücresi boş ise K4 hücresine ocak ayının Q9 hücresindeki değer gelecek.
Eğer M3 hücresi dolu ise bu bulunulan sayfanın yani burada şubat sayfasının Q9 hücresindeki değer gelecek?

Ekli dosya hatasız bir şekilde bu işlemi yapıyor.

Ayrıca kullandığınız Excel programı Türkçe ise lütfen bilgileriniz kısmından düzeltiniz. İngilizce olarak görünüyor. Sorduğunuz sorulara yanlış cevap almanıza sebep olabilir.

Ekli dosyalar

Birbirimizi belki doğru anlayamadık.
Anladığım doğru mu?
Örnek olarak şubat sayfası;
Eğer M3 hücresi boş ise K4 hücresine ocak ayının Q9 hücresindeki değer gelecek.
Eğer M3 hücresi dolu ise bu bulunulan sayfanın yani burada şubat sayfasının Q9 hücresindeki değer gelecek?

Ekli dosya hatasız bir şekilde bu işlemi yapıyor.

Ayrıca kullandığınız Excel programı Türkçe ise lütfen bilgileriniz kısmından düzeltiniz. İngilizce olarak görünüyor. Sorduğunuz sorulara yanlış cevap almanıza sebep olabilir.

Aslında iki bilgisayar kullanıyorum. Asıl dosya İngilizce 365 office de oluşturulmuştu. Sonra şu anda kullandığım windows 7 türkçe excel den devam ediyorum.

Formüle şöyle desek daha doğru olabilir bence. Şubattan başlayarak tarih yazılmadı ise bir önceki ayın Q9 hücresindeki değer gelsin, tarih yazıldı ise aynı ayın Q9 hücresi gelsin.

Buna göre; göndermiş olduğum dosyada örnek olarak şubata tarih yazılmadığında 3.848:00, yazıldığında ise 3:652:00 sonucu çıkmalıdır.

Syg,

Aslında iki bilgisayar kullanıyorum. Asıl dosya İngilizce 365 office de oluşturulmuştu. Sonra şu anda kullandığım windows 7 türkçe excel den devam ediyorum.

Formüle şöyle desek daha doğru olabilir bence. Şubattan başlayarak tarih yazılmadı ise bir önceki ayın Q9 hücresindeki değer gelsin, tarih yazıldı ise aynı ayın Q9 hücresi gelsin.

Buna göre; göndermiş olduğum dosyada örnek olarak şubata tarih yazılmadığında 3.848:00, yazıldığında ise 3:652:00 sonucu çıkmalıdır.

Syg,
Tamam, ben de aynı şeyi söylemedim mi (örnek olarak sadece şubatı telafuz ederek)?
Benim ilk verdiğim formül ve eklediğim dosyada bu dediğiniz oluyor olması lazım.

ScreenRecorderProject2.webp

Moderatörün son düzenlenenleri:
Bunu sizin gibi nasıl kayıt edebilrim ? Hala olmuyor. Bence dil kaynaklı.

Syg,
Ben Movavi Screen Recorder programını kullandım ekran kaydı için.

Hata aldığınızı söylediğinizde ilk belirttiğim dil kaynaklı olabileceğiydi.
Windows 7 Türkçe kullandığınızı söylediniz. Asıl önemli olan Excel. Exceliniz hangi hangi dil acaba?

Ekran kaydı alacaksanız tam ekran kayıt edin lütfen.

Versiyon farkından demek ki,
aşağıdaki gibi dener misiniz?

Kod:
(1 satır)

veya

Kod:
(1 satır)

veya

Kod:
(1 satır)

Lütfen excel bilgilerinizi profilinizde doğru şekilde düzenleyiniz.

Ben sorunun kaynağını tahmin edebiliyorum.
Ay adının İngilizce olacak şekilde elde edilmesinde "[$-F7]aaaa" veya "[$-en-US]aaaa" kullanılmalı.
Tabi bu ikisi EĞERHATA içerisinde kullanılıp doğru olanın elde edilmesi mümkünse de,
sayfa sayısı 12 ve bu işlem de sadece 11 aydaki birer hücre için kullanılacak olduğuna göre;
elle doğrudan sayfa adı formül içerisinde yazılarak sonuç almak en pratik olan çözüm.

Neticede basitçe Şubat için =JANUARY!K3+Q5, Mart için =FEBRUARY!K3+Q5 gibi formül yazmak yeterlidir.

İlle de bir önceki ay adının formülle elde edilmesi isteniyorsa;
bir önceki cevapta belirttiğim 2 biçimlendirme yöntemini birlikte kullanarak şöyle düşünülebilir.

Kod:
(3 satır)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...