A

Çözüldü Otomatik planlama

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan Akif59
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Akif59

Yıllık Forum Üyesi
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba
Ekli dosyada PLANLA butonuna tıklandığında Modül1 deki kod çalışıyor ve DJ21 DJ119 aralığına 17ci kırmızı satırdan - değerlerin içinden değer seçerek yukarıdan aşağı yazıyor
sonra Change kodunun içinde plan bölümündeki kod DJ sütununa yazılan değer hangi hücrede kaç tane var ise ilgili hücrenin altına yazıyor ve 16 ve 17 satırdaki formüller devreye giriyor

kısacası DJ sütununda mecbur kalmadıkça tek haneli değer kullanmadan 17 kırmızı satırı sıfırlamak istiyorum

Ekli dosyalar

Sayın BARAN Merhaba
örnek dosyada planla butonu ile ilişkilendirdiğiniz plan final kodu sayesinde ana kumaş asorti planınını çok hızlı bir şekilde yapa biliyorum

biraz değiştirerek bu kodu diğer asorti planları bölümlerinde de kullanmak istiyorum çünkü o bölümlerdeki planları halen el ile manüel yapıyorum

- Esneklik ve kalsın özelliklerinin olmasına gerek yok
_ ana kumaş asorti planı için yazdığınız kodlar her bir kesim satırın da minimum 3 maksimum 10 seçenek şeklinde yazmıştınız

diğer plan bölümleri için bu sınırlar her bir kesim satırında minimum 10 ,15 maksimum 40 ,45 şeklinde kodu nasıl revize edip çoğalta biliriz yardımınızı rica ediyorum

Ekli dosyalar

Sayın BARAN Merhaba
Örnek dosyada C sütunu C 22 C 120 Satır aralığına planla makrosu çalıştırıldığında kesim numarası vermesi için bir bölüm ekledim başarılıda oldu
sorunum eklenen fakat kullanılmayan kesim numaralarının boş satırlar gizlenir iken silinmemesi plan bittiğinde boş satırlar gizlenirken C sütunundaki kesim numaralarını nasıl temizlete biliriz

Ekli dosyalar

Belgenin/kodların tamamını net hatırlamıyorum ama; Kesim .... metnini, ayrı bir döngüyle tüm satırlara yazdırmak yerine,
DJ sütununa değer yazdırıldığında yazılmasını sağlamak daha mantıklı olmaz mı? Yanlış mı düşünüyorum?

Şöyle mesela (yeşil kısımlar eklendi) ;

VBA:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(14 satır)

.

Belgenin/kodların tamamını net hatırlamıyorum ama; Kesim .... metnini, ayrı bir döngüyle tüm satırlara yazdırmak yerine,
DJ sütununa değer yazdırıldığında yazılmasını sağlamak daha mantıklı olmaz mı? Yanlış mı düşünüyorum?

Şöyle mesela (yeşil kısımlar eklendi) ;

VBA:
(14 satır)

.
Günaydın Sayın BARAN
Yaklaşımınız çok doğru ben bunu düşünemedim c sütununa 22 satırdan 120 ci satıra kadar kesim1 ....... kesim99 bir anda yazdırıp kullanılmayıp geri toplatılan satırlardaki kesim ibarelerini sildirmek mantıksız olacak
sadece DJ Sütunu dolu olan satırlarda kesim ibaresini yazdırmak en doğrusu

Sayın BARAN dediğiniz satırları ekledim değişen bir şey olmadı kullanılmayıp geri gizlenen satırlara halen KESİM ibarelerini yazıyor

Kendi eklediğiniz; İlkDeger=.... diye başlayıp, hemen ardından gellen For...Next döngüsü olan kısmı silerek denediniz değil mi?
Bu arad ; önceki cevabımda atladığım bir husus olduğunu fark ettim.

Önceki cevapta belirttiğim ekleme dışında bir de aşağıda yeşil işaretlediğim kısmın eklenmesi lazım.
Çünkü DJ sütununa burada da veri yazılıyor idi.
Yaptığım denemede bu eksiklik dışında bir sorun görmedim.
Önerdiğim değişiklikler işlemin en başında C22 ve devamını siliyor, DJ sütununa veri yazıldıkça Kesim .... ibaresini ekliyor.
Dosyanızda zaten satır gizleme işlemine ait kodlar mevcut olduğundan, DJ sütununun boş olduğu satırlar gizleniyor.

VBA:
(1 satır)

.

Kendi eklediğiniz; İlkDeger=.... diye başlayıp, hemen ardından gellen For...Next döngüsü olan kısmı silerek denediniz değil mi?
Bu arad ; önceki cevabımda atladığım bir husus olduğunu fark ettim.

Önceki cevapta belirttiğim ekleme dışında bir de aşağıda yeşil işaretlediğim kısmın eklenmesi lazım.
Çünkü DJ sütununa burada da veri yazılıyor idi.
Yaptığım denemede bu eksiklik dışında bir sorun görmedim.
Önerdiğim değişiklikler işlemin en başında C22 ve devamını siliyor, DJ sütununa veri yazıldıkça Kesim .... ibaresini ekliyor.
Dosyanızda zaten satır gizleme işlemine ait kodlar mevcut olduğundan, DJ sütununun boş olduğu satırlar gizleniyor.

VBA:
(1 satır)

.
Sayın BARAN Merhaba
son eklettiğiniz satırla sorun çözüldü istediğim sonuca ulaştım desteğiniz teşekkür ederim

Tekrar merhaba Sayın @Akif59

Otomatik Planlama belgesinde,
ORAN EKLE/ÇIKART ve "SİLİNCE BİR ÖNCEKİ DEĞERE DÖNDÜR" işlemi tamamlanmış mıydı?
Sanırım SİLİNCE BİR ÖNCEKİ DEĞERE DÖNDÜR kısmında sorun kalmıştı değil mi?

.

Tekrar merhaba Sayın @Akif59

Otomatik Planlama belgesinde,
ORAN EKLE/ÇIKART ve "SİLİNCE BİR ÖNCEKİ DEĞERE DÖNDÜR" işlemi tamamlanmış mıydı?
Sanırım SİLİNCE BİR ÖNCEKİ DEĞERE DÖNDÜR kısmında sorun kalmıştı değil mi?

.
Merhaba Sayın BARAN
Aradan Zaman geçmesine rağmen halen konuyu önemsemeniz çok güzel teşekkür ederim.

Evet küçük bir sorun kalmış idi 16 satırdaki değerleri DP 18 hücresine girilen değer kadar % oranında artırmak yada eksilmek istediğimizde her şeye tamamız .
Fakat DP 18 İ Sildiğimizde 16 satırın eski değerlerimize geri dönemiyoruz. buna da çözüm üreteceğinizden hiç şüphem yok
Son güncel dosyam ektedir

Ekli dosyalar

@Akif59 , son güncel dosya dediğiniz dosyaya bakmadım.

-- mevcut kodların en başına aşağıda kırmızı renklendirdiğim satırı ekleyin,
-- Worksheet_Change kodunda da aşağıda mavi renklendirdiğim satırları ekleyin.

Bu şekilde bir deneyin bakalım.

VBA:
(26 satır)

.

Moderatörün son düzenlenenleri:
Bundan önceki mesajımla ilgili bir geri bildirimde bulunmadınız.
Hatırlatayım dedim.
Merhaba Sayın BARAN
Geri dönüşüm hafta sonu olduğu için gecikti şu Saat itibari ile bir çok deneme yaptım girilen + yada - değeri sildiğimde ilk değerlere geri dönebiliyorum elinize sağlık

benim dosya çok istisna bir durum yaşanmadığı sürece ekleyeceğim bir şey kalmadı 39 nolu masajınızda her şeyin üstünden yeniden geçmek gerek demiştiniz bunu yapmamız mümkün müdür
bir sonraki aşamada sizden kod sayfasının korunması konusunda yardım talebim olacak sizden

Bitti dediğinize göre;
bence boş bir sayfaya bir liste yapıp;
-- bu listede bir sütuna, sayfa kodundaki Intresect(.....) satırlarını,
-- karşısına bu alanda değişiklik yapıldığında belgede işlem gören (mevcut veriyi değiştiren) alan adreslerini
(birden fazla aşamada işlem varsa sağa doğru her bir aşamaya ait alan adreslerini yeni sütuna/sütunlara)

yazarsanız çok karmaşık hale gelen kodlar arasında boğulmak yerine;
-- hangi aşamada sayfa korumasının kaldırılmasının ve işlem sonrasında tekrar koruma uygulamanın,
-- hangi aşamada Application.EnableEvents satırının aktif/pasif yapılmasının,

gerekli olduğu/olmadığı konusu daha iyi netleşir ve daha hızlı kod revizyonu halledilebilir.

Mevcut, parça parça oluşturulup bir araya getirilmiş kodların revizyonu oldukça zahmetlidir.
Bu şekilde bir liste oluşturulursa bu zahmet/zorluk daha hızlı aşılabilir.

Kodların korunması için, VBA PROJECT kısmına şifre koyulması yeterlidir.

Tabi şifre deyince; kodlara erişimin kesin olarak engellenmesinin mümkün olmadığını bilmelisiniz.
Başka bir bilgisayarda belgeyi ilk kez açarken veya kendi bilgisayarınızda belgenin bir kopyasını ilk kez açarken
makrolar etkinleştirilmeyerek kodlara erişimin mümkün olduğunu bilmeniz gerekir.

.