A

Soru kelimeye göre tutar ekleme ve yazdırma

antepli27

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Veri sayfasındaki B sutunun da ANKARA yazınca F sutunundaki tutarın üzerine +2 ekleyerek I sutuna atması

Veri sayfasındaki B sutunun da İSTANBUL yazınca F sutunundaki tutarın üzerine +3 ekleyerek I sutuna atması gereken makroyu bir türlü yapamadım yardımcı olabilirseniz sevinirim

Ekli dosyalar

Veri sayfasındaki B sutunun da ANKARA yazınca F sutunundaki tutarın üzerine +2 ekleyerek I sutuna atması

Veri sayfasındaki B sutunun da İSTANBUL yazınca F sutunundaki tutarın üzerine +3 ekleyerek I sutuna atması gereken makroyu bir türlü yapamadım yardımcı olabilirseniz sevinirim
Sub topla()

sonsat = Cells(Rows.Count, 2).End(3).Row

For x = 2 To sonsat
If Cells(x, 2) = "ANKARA" Then Cells(x, 9) = Cells(x, 6) + 2
'MsgBox Cells(2, x)
Next x

End Sub
Aynı mantık ile İSTANBUL'u ekleyiniz.

Sub topla()

sonsat = Cells(Rows.Count, 2).End(3).Row

For x = 2 To sonsat
If Cells(x, 2) = "ANKARA" Then Cells(x, 9) = Cells(x, 6) + 2
'MsgBox Cells(2, x)
Next x

End Sub
Aynı mantık ile İSTANBUL'u ekleyiniz.
merhaba hayırlı pazarlar cevabınız için teşekkür ederim ancak makroya eklediğimde hata veriyor çok uzman değilim bu konuda sizden ricam dosyaya ekleye bilirmisiniz musait zamanınızda ?

Saolun makroyu göndermişsiniz ama ben bunu çalıştıramadım. Ekteki benim göndermiş olduğum dosyada başka makrolar da var acaba onlarla çakışıyor olabilir mi? Sizden ricam benim göndermiş olduğum ekteki dosyanın içerisine makroyu atabilirmisiniz.

Saolun makroyu göndermişsiniz ama ben bunu çalıştıramadım. Ekteki benim göndermiş olduğum dosyada başka makrolar da var acaba onlarla çakışıyor olabilir mi? Sizden ricam benim göndermiş olduğum ekteki dosyanın içerisine makroyu atabilirmisiniz.
Bir buton ekleyerek makroyu atadım.
Makro daha değişik şekillerdede tetiklenebilirdi.
Forumu takip ederek,örnekleri inceleyerek hem kendinizi hemde çalışmanızı geliştirebilirsiniz.

Ekli dosyalar

Tşk ederim. Çok güzel olmuş. Ben genellikle bu çalışmayı kopyala yapıştır olarak kullandığım için sizden ricam butonu kaldırıp hücreye veri yapıştırınca otomatik olarak kendisi toplarsa çok daha iyi olur.

Private Sub Worksheet_Change(ByVal Target As Range)
If Intersect(Target, [B1:F1000]) Is Nothing Then Exit Sub
Call topla
End Sub

VERİ sayfasına sağ tıklayıp Kod görüntüle deyip çıkan ekrana yukarıdaki satırları ekleyiniz.

İyi akşamlar. Tekrar rahatsız ediyorum. Sayfada 1-2 değişiklik oldu. Sizden ricam.
Veri sayfasındaki E sütunuyla F sütununu yer değiştirip E sütununa miktar yazınca otomatik olarak I sütununa ekleyecek. Veri sayfasındaki E sütunu Makbuz sayfasındaki N4 hücresine gelecek. Veri sayfasındaki F sütunu ise J4 hücresine gelecek şekilde ayarlayabilirseniz memnun olurum.

Ekli dosyalar

İyi günler kolay gelsin kardeş. Makbuz sayfasında kullanmadığımız hücreler olduğu için göndermiş olduğunuz çalışmada makro hata veriyor sizden ricam altta yazmış olduğum sütunların hangi hücreye geleceğini belirttim bu şekilde olursa sanırım makro hata vermeyecektir.
VERİ A SÜTUNU - MAKBUZ F4 HÜCRESİNE
VERİ B SÜTUNU - MAKBUZ G4 HÜCRESİNE
VERİ C SÜTUNU - MAKBUZ H4 HÜCRESİNE
VERİ E SÜTUNU - MAKBUZ N4 HÜCRESİNE
VERİ F SÜTUNU- MAKBUZ J4 HÜCRESİNE
Veri sayfasındaki F sütununa miktar girince I sütununa toplam olarak atıyor F sütunu yerine E sütununa miktar girince toplamını I sütuna atarsa yeterli olur. F sütununa gerek yok. Şimdiden tşk ederim. İyi çalışmalar

Ekli dosyalar

İyi günler kolay gelsin kardeş. Makbuz sayfasında kullanmadığımız hücreler olduğu için göndermiş olduğunuz çalışmada makro hata veriyor sizden ricam altta yazmış olduğum sütunların hangi hücreye geleceğini belirttim bu şekilde olursa sanırım makro hata vermeyecektir.
VERİ A SÜTUNU - MAKBUZ F4 HÜCRESİNE
VERİ B SÜTUNU - MAKBUZ G4 HÜCRESİNE
VERİ C SÜTUNU - MAKBUZ H4 HÜCRESİNE
VERİ E SÜTUNU - MAKBUZ N4 HÜCRESİNE
VERİ F SÜTUNU- MAKBUZ J4 HÜCRESİNE
Veri sayfasındaki F sütununa miktar girince I sütununa toplam olarak atıyor F sütunu yerine E sütununa miktar girince toplamını I sütuna atarsa yeterli olur. F sütununa gerek yok. Şimdiden tşk ederim. İyi çalışmalar
Private Sub Worksheet_Change(ByVal Target As Range)

If Not Intersect(Target, Range("B:B")) Is Nothing Then

If Target.Value = "İSTANBUL" Then Target.Offset(0, 7) = Target.Offset(0, 3) + 34

If Target.Value = "İSTANBUL" Then Sheets("MAKBUZ").[F4] = Target.Offset(0, -1)
If Target.Value = "İSTANBUL" Then Sheets("MAKBUZ").[G4] = Target.Offset(0, 0)
If Target.Value = "İSTANBUL" Then Sheets("MAKBUZ").[H4] = Target.Offset(0, 1)
If Target.Value = "İSTANBUL" Then Sheets("MAKBUZ").[N4] = Target.Offset(0, 3)
If Target.Value = "İSTANBUL" Then Sheets("MAKBUZ").[J4] = Target.Offset(0, 4)

If Target.Value = "ANKARA" Then Target.Offset(0, 7) = Target.Offset(0, 3) + 6
If Target.Value = "ANKARA" Then Sheets("MAKBUZ").[N4] = Target.Offset(0, 3)
If Target.Value = "ANKARA" Then Sheets("MAKBUZ").[J4] = Target.Offset(0, 4)

End If

End Sub

Veri çalışma sayfasına sağ tıklayıp kod görüntüle diyerek bu kodları yapıştırın.
Kodlar bende çalışıyor. Eski dosyadaki (size ilk attığım) modülde bulunan toplam makrosunu silebilirsiniz.
F sütununa tarih yazılması gerekiyor.
Miktarı E sütunundan alıyor.
Kodların ANKARA kısmını İSTANBUL kodlarına bakarak siz ayarlarsınız.

İyi günler. Makro bende yine hata verdi. Sizi daha fazla yormak istemiyorum. Sadece göndermiş olduğum dosyada Veri sayfasındaki F sütununa miktar girince otomatik olarak I sütununa atıyor. Sizden ricam F sütununa değil de E sütununa miktar girince otomatik olarak I sütununa atmasını istiyorum. Ayrıca Veri sayfasındaki I sütunun Makbuz sayfasında N4 hücresine F hücresinin ise Makbuz sayfasında J4 hücresine gelirse çok memnun olurum

Ekli dosyalar

• 24.xls
    24.xls
    1.7 MB · Görüntüleme: 1