Excel Formül Sorusu Sor

Bir Excel formülüne dair sorunuz varsa, bu alanı kullanarak bize iletin.

Excel Makro Sorusu Sor

Bir Excel VBA koduna dair sorunuz varsa, bu alanı kullanarak bize iletin.

Genel Excel Sorusu Sor

Excel'in ön sayfasındaki FORMÜL haricinde olan sorularınızı buradan sorabilirsiniz.

Soru Kapalı Dosyadan Koşullu ( İki Tarih Arası ) Veri Getirmek ( ADO )

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

tahsinanarat

Normal Üye

Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Kod:
Görüntülemek için giriş yapmalısınız.
(13 satır)

Yukarıdaki kod ile kapalı dosyadan verileri çekebiliyorum. Ancak ben f35 sütununda bulunan tarih sütununa göre excel hücresinden belirleyeceğim başlangıç ve bitiş tarih aralığını getirmesini istiyorum. Mesala a1 hücresinde başlangıç, b1 hücresinde ise bitiş tarihinin olduğunu varsayalım.
Yardımcı olacak arkadaşlarıma teşekkür ederim.

Merhaba Sayın @tahsinanarat .

ADO konusunda pek bilgim yok ama yine de veri alınacak dosyanın bir örneği eklemenizde yarar var sanki.
Ekleyeceğiniz kaynak belge örneğinde, veri sayısı az olabilir ama başlıklar dahil, asıl kaynak belgeyle aynı yapıda olması doğru olur.

Ben olmasam da; yöntem konusunda bilgisi olan üyelerimiz, sorunuzu cevapsız bırakmayacaktır.

.

t1 = CLng(CDate([d2]))
t2 = CLng(CDate([e2]))
sorgu = "select [POL], sum([NET]), sum([BRÜT]), sum([KMSYN-Ş]),sum([KMSYN-B]),sum([KMSYN-T]) "
sorgu = sorgu & ",[ŞİRKET],[ŞEHİR]"
sorgu = sorgu & "from [DATA$]"
sorgu = sorgu & "where CLng(cdate(TANZIM)) >=" & t1 & " and CLng(cdate(TANZIM)) <=" & t2 & " "
sorgu = sorgu & "group by [POL],[ŞİRKET],[ŞEHİR]"

t1 ve t2 tarih kriterleridir. Lütfen kendi dosyanıza adapte ediniz. Saygılar.

Kod:
(13 satır)

Yukarıdaki kod ile kapalı dosyadan verileri çekebiliyorum. Ancak ben f35 sütununda bulunan tarih sütununa göre excel hücresinden belirleyeceğim başlangıç ve bitiş tarih aralığını getirmesini istiyorum. Mesala a1 hücresinde başlangıç, b1 hücresinde ise bitiş tarihinin olduğunu varsayalım.
Yardımcı olacak arkadaşlarıma teşekkür ederim.
Kod:
(19 satır)

Sn. @mertatakan_3838 cevabınız için çok teşekkür ederim, orijinal dosyama uyguladığımda ekte gönderdiğim hataları alıyorum, aynı kodun WHERE CLng(CDate(f35)) BETWEEN '" & ilktarih & "' and '" & sontarih & "' and NOT isnull(f35)"
ibaresini sildiğimde normal verilerimi çekebiliyorum, ancak tarih ile ilgili hata alıyorum. Kapalı dosyamda tarih satırı f35 sütununa denk geliyor.
Bakabilirseniz sevinirim.

Ekli dosyalar

• veritürü uyuşmazlığı.webp
    veritürü uyuşmazlığı.webp
    39.7 KB · Görüntüleme: 2
  • hata_satırı.webp
    hata_satırı.webp
    34.4 KB · Görüntüleme: 2
Sn. @mertatakan_3838 cevabınız için çok teşekkür ederim, orijinal dosyama uyguladığımda ekte gönderdiğim hataları alıyorum, aynı kodun WHERE CLng(CDate(f35)) BETWEEN '" & ilktarih & "' and '" & sontarih & "' and NOT isnull(f35)"
ibaresini sildiğimde normal verilerimi çekebiliyorum, ancak tarih ile ilgili hata alıyorum. Kapalı dosyamda tarih satırı f35 sütununa denk geliyor.
Bakabilirseniz sevinirim.
tahsin bey veri çektiğiniz sayfanın sütun aralığı neyse onu yazın mesela burada sorgu satırında $A2:AZ65536 aralığı belirtilmiş bu benim sayfamın sütun aralığı siz kendi sayfanızı yazınız

Sn. @mertatakan_3838 Elinize sağlık tarih aralığını getiriyor, Sadece başlık satırı gelmiyor, çok önemli değil sadece merakımdan soruyorum;
[PERSONEL$A2:BK65536] aralığını yazdığımda hata veriyor, [PERSONEL$A3:BK65536] olarak yazıldığında hata vermeden ve başlık satırı olmadan geliyor.
Sizi bayağı yordum, hakkınızı helal edin Çok teşekkür ediyorum.

Sn. @mertatakan_3838 bahse konu dosyada bir kriter daha koymak istiyorum;
f30 sütununda A,B,C ve D diye gururlar var, Takip_Listesi sayfamın F3 hücresine grup adını yazdığımda tarih aralığındaki sadece o gurubun gelmesini istiyorum.
Biraz araştırma yaptım ; where f2 like '%" & s1.[F3] & "%'") kodunu buldum ama sorgunun içine uyarlayamadım. Yardımcı olabilir misiniz. Teşekkürler.

Sn. @mertatakan_3838 bahse konu dosyada bir kriter daha koymak istiyorum;
f30 sütununda A,B,C ve D diye gururlar var, Takip_Listesi sayfamın F3 hücresine grup adını yazdığımda tarih aralığındaki sadece o gurubun gelmesini istiyorum.
Biraz araştırma yaptım ; where f2 like '%" & s1.[F3] & "%'") kodunu buldum ama sorgunun içine uyarlayamadım. Yardımcı olabilir misiniz. Teşekkürler.
Deneyiniz

Ekli dosyalar

• deneme_mertatakan.xlsm
    41.1 KB · Görüntüleme: 8
  • PERSONEL_2020.xlsm
    708.6 KB · Görüntüleme: 6
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
DMCA.com Protection Status
Konuyu başlatan
Normal Üye
Durum
Soru 
Forum
Genel Excel Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi
Cevaplar
13
Geri