• DOSYALAR modülümüzdeki VIP Dosyalar'ı indirmek için,
    FORUM'da konu açabilmek için,
    FORUM'da açılan konulardaki dosyaları indirmek için,
    FORUM'da herhangi bir konuya dosya yüklemek için üyelik hesabınızı VIP Üyelik seviyesine yükseltmeniz gerekir. "Normal Kullanıcı" seviyesindeki üyeler, Ücretsiz Dosyalar kategorisinden dosya indirmek haricinde, farklı bir alandan dosya indiremez, Forum alanında soru soramazlar.

ETopla Formülü Nasıl Kullanılır

ETopla Formülü Nasıl Kullanılır


Excel'de kriterlere göre toplama yaparken en sık kullanacağımız fonksiyondur. Bu yazımızda, farklı şekillerde ETOPLA fonksiyonunun nasıl kullanılacağını anlatacağız.

Sayılar

1. B2:B6 aralığında yazılı olan sayılar arasında 10'dan küçük ve eşit olanları toplayalım.

et1.png


2. Şimdi yine aynı aralıktaki değerleri bu sefer hücreden referans alarak toplayalım. Yani, bir önceki resimde kullandığımız formülde manuel yazdığımız <=10 bilgisini bu sefer hücreden alalım.

et2.png


3. B2:B6 aralığında, 25'e eşit olanC2:C6 aralığında yazılırakamları toplayalım. (Dikkat edelim ilk iki resme göre burada formülün yapısı değişti)

et3.png


4. 3 numaralı işlemde manuel yazdığımız 25 rakamını, bu kez E2 hücresindenreferans alarak toplama yapalım.

et4.png


Açıklama: Sayıları toplarken bu iki yöntemi kullanırız. Sık sık benzer şekilde örnekleme yaparak aklınızdan çıkmamasını sağlarsınız.

Metin

1. B2:B6 aralığında "daire" yazılı hücrelerin karşılıklarını C2:C6 aralığında bulup toplayalım.

et5.png


2. B2:B6 aralığında "üçgen" e eşit olmayanhücrelerin karşılıklarını, C2:C6 aralığında bulup toplayalım.

et6.png


Not: Burada dikkat etmemiz gereken husus, "üçgen5" şeklinde yazılı olan metni de bu formül "üçgen" gibi algılamadığıdır.

3. B2:B6 aralığındaki "daire" ile başlayan ve bir sonraki tek harfi farklı olabilecek kelimeleri, C2:C6 aralığında bulup toplayalım.

et7.png


4. B2:B6 aralığında son harfi "e" ile biten kelimelerin toplamlarını C2:C6 aralığında bulup toplayalım.

et8.png


5. B2:B6 aralığında hem "üçgen" ve "daire8" içeren kelimeleri ayrı ayrı, C2:C6 aralığında bulup toplayalım.

et9.png


Açıklama: Metin içeren arama kriterlerinin de kullanımları bu şekildedir. Aradığınız kriter eğer metinse, ETOPLA fonksiyonunun kullanımı hep aynı şekildedir. Sayı kriteri ararken ETOPLA fonksiyonunu iki ayrı yöntemle kullanırken, metin içerek kriterlerde kullanım şekli tek bir yöntemledir.

Tarih

1. B2:B6 aralığındaki tarihlerde, 20.01.2018 tarihinden büyük olanların karşılıklarını C2:C6 aralığında bulup toplayalım.

et10.png


Not: TARİH formülü, YIL, AY, GÜN bilgisi yazılarak kullanılır. Bu değerleri elle yazacağınız gibi, hücrelerden de referans olarak alabilirsiniz.

2. B2:B6 aralığındaki tarihlerde, bugünün tarihine eşit olanların karşılıklarını C2:C6 aralığında bulup toplayalım.

et11.png


Not: Bugünün tarihi olarak yazının oluşturulduğu 23.04.2018 baz alınmıştır. Makale ExcelDepo'dan buraya taşındığı için eski bir tarihe attir.
 
Geri
Üst