A

Çözüldü Cm Ölçüleri İnç Ölçülere Çevirme

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan Akif59
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Akif59

Yıllık Forum Üyesi
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba
Örnek dosyada Cm cinsinden değerleri bir buton yardımıyla Inçh çeviriyorum bu ilemi yapan bir kod bulogu mevcut dosyada
sorun çevirilen değerlerin kesirli bölümünün tam olarak istediğim gibi çevirilemesi

ulaşılmak istenen değerler dosyada şağda mevcut

Ekli dosyalar

Bu şekilde mesafe kat etmek güç. Belgede sayfa koruması işlemlerini geçici olarak devre dışı bırakmanızı daha evvel de yazmıştım ama hala duruyor. Kontrol için sayfa koruması kaldırmak epey YILDIRICI açıkçası. Yapacak bir şey yok demekki.

Başlangıç değeri (ARTI/EKSİ işlem yapmadan önceki) CM cinsinden nedir?
INCH devreye girmeden, birim CM iken ARTI/EKSİ işlemlerinde sorun var mıdır?

Sayın BARAN Sayfa koruması için üzgünüm aslında kaldırmıştım
Dosyada CM Cinsinden hesaplamalarda sorun yok.
İşlem yaptığmız satırlarda değerlerin CM cinsinden ilk başlangıç değerleri ektedir.

Not G Sütununa + - 0,25 1/4 girerek ulaşmak istediğim değerlere anca + - 0,50 girerek ulaşabiliyorum

Ekli dosyalar

Sanırım Worksheet_Change koduna yaptığımız ilaveyi hiç yapmamamız gerekiyordu.
43 numaralı cevapta belirttiğim ilaveleri tamamen kaldırıp, işlemi HESAPLA koduna bırakınca sorun kalmıyor olarak görüyorum.
Şimdilik birim değiştirmeyi kullanmadan (CM-INCH dönüşümü) ve birim INCH veya CM iken G sütunundaki değerleri elle yaz/sil şeklinde işlem yaparak sonuçları bir kontrol edin isterseniz.

Bir süre bilgisayarda olmayacağım.

Merhaba @Admin
Sayın BARAN sayesinde 2,634 satırlık kod bloğuna sahip başka bir dosyayı Çözüme kavuşturmuştuk. burası böyle bir yer Sayın @Ömer BARAN nın Sabrını biraz zorlasakda iyiki varsınız.
@Ömer BARAN hocamın en sevdiği şey, işlem sürelerini ve detaylarını kısaltmaktır.
Benim de bir dosyama muazzam bir dokunuş yaptı sağolsun.
Siz de iyi ki varsınız.
Umarım bu konuda bir an önce nihayete erer.

63 numaralı cevapta belirttiğim şeyi denediniz mi?
Evet Denedim Sayın BARAN
O satırları iptal edersek
G18 G117 Girilen değerler tam kendi değerinde ekleniyor yada çıkartılıyor.

Fakat Alttaki olay olmuyor. tüm hesaplama bittiğinde Paydayı 1/8 katlarına yuvarlata bilirsek konu çözüme kavuşacak gibi

Bu arada işlemin çözümünü sağlayan (kesirli sayının 1/8'e göre uygulanmasındaki PÜF noktasını söylemedim galiba.
Fark etmiş olacağınızı düşünüyorum ama yine de söyleyeyim.
PÜF NOKTASI (sizin formüllü belgenizde alt taraftaki bir sürü formüllü alanın etrafından dolaşarak ulaştığı noktaya varılmasını sağlayan) basit KYUVARLA işlemidir. =KYUVARLA(sayı;0,125) işlemi.
Böylece sayılar 1/8'in katları haline getiriliyor ve bunun sonucu olarak da istenilen sonuçlara varılıyor.
4/8'in 1/2'ye 6/8'i 3/4'e dönüştürme işlemi ise otomatik gerçekleşiyor, burada kodların bir etkisi yok.

Merhaba sayın BARAN
bir iki gün çalışıp dönüş yaparım sanırım oldu.
Merhaba Sayın BARAN
Dosyayı detaylıca denedim INÇ CM YUVARLAMA gibi tüm sorunlar okeydir.

yalnız gözden kaçırdığımız bir nokta mı oldu bilmiyorum AP18 BS117 Deki değerleri % kaç arttıraçak isem G6 G14 hüçre aralığına giriyorum
girdiğim değerin hep 1 fazlasını ekliyor.

Ekran görüntüsü 2021-12-26 205314.webp

Moderatörün son düzenlenenleri:
Malum forumda çok sayıda konu ve belgeyle ilgileniyorum.
Elimdeki son belgeniz de üzerinde denemeler yapılırken sizin eklediğiniz halinden farklılık(lar) içeriyor olabilir.

Bu nedenle, sayısal örnek içeren son bir dosya paylaşın ve TEK bir hücreye yazılacak değeri belirtip (yazmayın),
şu hücreye şunu yazarsam, şu hücre, şu olması gerekirken şu oluyor gibi net örneklendirme olursa iyi olur.
Muhtemelen kullanılan kodda bir yerlerde +1 vardır, fark etmemişizdir.

Sayısal örnek verirseniz hallolur diye düşünüyorum.

.

Merhaba Sayın BARAN
G13 Hüçresine -9 girdiğimde H13 de 1,09 değerini görmeliyim
G14 Hüçresine +13 girdiğimde H14 de 0,87 değerini görmeliyim H 6 H 14 değerleri hatalı geliyor.

Ekli dosyalar

Worksheet_Change kodunda kırmızı satırı, yeşil olanla değiştirin.
Bu değişikliğin diğer hücrelere (alt taraftaki hesaplamalar) olan etkisini kontrol etmeyi unutmayın.
O kısımlara ilişkin bir kontrol yapmadım.

VBA:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(2 satır)

Worksheet_Change kodunda kırmızı satırı, yeşil olanla değiştirin.
Bu değişikliğin diğer hücrelere (alt taraftaki hesaplamalar) olan etkisini kontrol etmeyi unutmayın.
O kısımlara ilişkin bir kontrol yapmadım.

VBA:
(2 satır)
Sayın BARAN
Sanırım Change kodunda iki satıra daha müdahale gerekiyor.
H6 H14 Değerler düzeldi müdaladeden sonra fakat H6 H14 değerlerin yansıdığı H18 H117 Değerlerde bir değişiklik olmadı

Sn. @Akif59

Tahmin ediyordum tabi ama, belge sizin olduğu için sorun/durum MALUM olabilir ancak,
belgenizi her açtığımda her şeye en baştan bakmak durumunda olduğumu varsaymalısınız.
Yine sayısal örnek verseydiniz keşke. Alt kısma (tam olarak neresi hangi hücre vs) yansımanın nasıl olması gerektiğini hatırlamamı beklemiyorsunuz umarım.

.

Tahmin üzerine yazıyorum:
Üstte değişiklik yapılan satırın altındaki For...Next döngüsü içindeki satırı şöyle değiştirin bakalım.

VBA:
(3 satır)

Sayın BARAN değişiklik yaptıgınız
= 100 / (100 + WorksheetFunctio ibaresinin bulunduğu bir satır daha kaldı onuda değiştirecekmiyiz

20: If Intersect(Target, Range("F18:F117")) Is Nothing Then GoTo 30
For Each hcr In Range(Target.Address)
If hcr.Value = "" Then Cells(hcr.Row, 8) = ""
If hcr <> "" Then Cells(hcr.Row, 8) = 100 / (100 + WorksheetFunction.VLookup(hcr.Value, [F6:G14], 2, 0))