• DOSYALAR modülümüzdeki VIP Dosyalar'ı indirmek için,
    FORUM'da konu açabilmek için,
    FORUM'da açılan konulardaki dosyaları indirmek için,
    FORUM'da herhangi bir konuya dosya yüklemek için üyelik hesabınızı VIP Üyelik seviyesine yükseltmeniz gerekir. "Normal Kullanıcı" seviyesindeki üyeler, Ücretsiz Dosyalar kategorisinden dosya indirmek haricinde, farklı bir alandan dosya indiremez, Forum alanında soru soramazlar.

Birden Çok Şekil Seçmenin 5 Yolu

Excel üzerinde yer alan birden fazla nesneyi seçmek için farklı farklı seçeneğimiz mevcuttur. Bu makalemizde, 5 ayrı yöntem ile birden fazla şeklin nasıl seçileceğini örnekler üzerinden anlatacağız.

Örneklerimizde kullandığımız dosyamızı, buradan indirebilirsiniz.

Birden fazla nesneyi aynı anda seçebilmek, aynı işlemi birkaç nesnede aynı anda yapmak istediğinizde, ne kadar farkında olmasanızda, gerçekten ciddi bir zaman tasarrufu sağlayabilirsiniz. Zaten Excel'i iyi kullanmanın en güzel yönlerinden biride budur. Zaman tasarrufu...
Bu nesneler, şekiller grafikler, resimler, dilimleyiciler, metin kutuları, fotoğraflar, belirtme çizgileri vs olabilir.

Üstte belirttiğimiz türdeki birden fazla nesneyi hızlıca seçtikten sonra, yapabileceğiniz bazı işlemler şunlar olabilir:
  • Şekillerin boyutunu veya özelliklerini değiştirme,
  • Görünümlerini biçimlendirme,
  • Toplu halde, çalışma sayfanızdaki başka bir yere taşımak vs..
Şimdi 5 ayrı yöntemi tek tek inceleyelim.

Ctrl Tuşunu Kullanma

Bir nesneyi seçtikten sonra, seçilmesini istediğimiz diğer nesnelere Ctrl tuşunu basılı tutarak tıklayabiliriz. Bu, birden fazla nesneyi seçebilmemizi sağlayacaktır. Shift tuşunuda nesne seçiminde kullanabilirsiniz.

image-20190303012635-1.png


İlk nesneyi seçeceğiniz zaman, üst resimde belirttiğimiz şeklin kenarına tıkladığınızdan emin olun. Aksi takdirde, nesneyi seçmek yerine onu düzenlemeye başlayabilirsiniz. İlk nesne seçildikten sonra, diğer nesneleri seçmek için diğer şekillerin herhangi bir yerine tıklalamanız yeterli olacaktır. (Ctrl tuşunu basılı tutarken).
Ctrl tuşuna basmayı bıraktığınız zaman, birden fazla nesneyi seçme işleminin sonlanacağını unutmayın.

Ctrl + A Klavye Kısayolunu Kullanma

İlk seçeneğimizdeki gibi birinci nesnenizi seçtinten sonra (kenarlık kısmına tıkladığınızdan emin olun), Ctrl + A tuşlarına basmak suretiyle ekrandaki diğer nesnelerin tamamını seçebilirsiniz.

image-20190303012635-2.png

Bu seçenek çok fazla nesnemiz varsa ve her birini ayrı ayrı seçmek istemiyorsak zaman kazandırır. Bu seçenek sayfamızdaki tüm şekilleri seçtiğinden, hariç tutmak istediğimiz bazı şekiller varsa, dahil etmek istemediğimiz şekillerin seçimini kaldırmak için Ctrl tuşunu kullanmamız gerekir.

Seçim Bölmesini Kullanma

Excel Şerit Menü -> Giriş -> Bul ve Seç -> Seçim Bölmesi seçeneğine tıklayarak, sayfamız üzerinde bulunan tüm nesnelerin sağ tarafta görüleceği alanımız ekrana gelecektir.

image-20190303012635-3.png


Seçim Bölmesi, sayfamızdaki tüm nesneleri liste biçiminde görmemizi sağlar. Bu, özellikle nesnelerimizin kullanıldığı alan ekrana sığmıyorsa ve belirli nesneleri aramak istemiyorsak kullanışlıdır. Bölme aynı zamanda bize nesneleri gizleme ve gösterme ya da diğer nesnelerle örtüşen nesneleri öne çıkarma şansını da verir.

image-20190303015307-3.png


Nesne Seç Özelliğini Kullanma

Farklı bir seçenek olarak yine Excel Şerit Menü -> Giriş -> Bul ve Seç -> Nesneleri Seç seçeneğini kullanabiliriz.

image-20190303020200-1.png


Bu özelliği seçtikten sonra, Excel sizin seçim yapabilmeniz için bir özel durum oluşturur. Fareyi kullanarak, sekillerinizin olduğu alanı, aynı hücre seçimi yapar gibi basılı tutarak seçebilirsiniz.

image-20190303020425-2.png


Farenizi bıraktıktan sonra, seçtiğiniz alandaki nesnelerin seçili olduğunu göreceksiniz. Artık nesnelerinize ne yapmak istersiniz size kalmış :)

Özel Git'i Kullanma

Bu seçenek, Ctrl + A tuşları kadar hızlı seçim sağlamasa da, her zaman farklı alternatifler bilmek yararlıdır.
Özel Git seçeneğine, Excel Şerit Menü -> Giriş -> Bul ve Seç -> Özel Git seçeneğine tıklayarak ulaşıyoruz.

image-20190303020925-1.png


Bu seçeneği tıkladıktan sonrada, çalışma sayfamızdaki tüm nesnelerin tümünün seçeneğini göreceksiniz.

Makalemizi beğendiyseniz, Sosyal Medya hesaplarınızda paylaşmak suretiyle sitemize destek olabilirsiniz.
 
Geri
Üst