T

Çözüldü Başlıktaki metine göre bilgileri sırasıyla alma

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan teyadih
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

teyadih

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba arkadaşlar. Örnek dosyada açıkladığım şekilde başlıktaki metine göre bilgileri sırasıyla alacak 2 farklı formüle ihtiyacım var. Yardım eder misiniz?

Ekli dosyalar

@teyadih
Veri kaynağı olan sayfada üç adet AÇIKLAMA başlığı var.
Bunların her birinin altındaki verileri B, C ve D sütunlarına mı almak istiyorsunuz?

Belgede verilerin başlangıç sütunu her zaman B sütunu mudur? Yani AÇIKLAMA başlığı her zaman aynı sütunda mıdır?
Boşluksuz bir listeleme mi istenilmektedir?
Pratik/kontrol edilebilir sonuç için yardımcı alan kullanmakta yarar var gibi görüyorum.

.

Evet sayın Baran veri kaynağı olan sayfada birden fazla Açıklama olan başlık var. İlk açıklama başlığından başlamak üzere boşluksuz bir listeleme istiyorum.
B sütununa istediğim Açıklama bir örnekti diğer başlıktaki verileri de aldıracağım sayın Baran

Daha önce başlığa göre kullandığım formüller var ancak bu sayfada açıklama başlığının bulunduğu satır 55.satırda ancak bir başkasında 56.veya 57 satırda olduğundan yani bulunduğu satır sabit olmadığından kullanamıyorum.

@teyadih

-- Birinci formülü veri kaynağı olan Sayfa1 A2 hücresine uygulayın ve aşağı doğru veri alanı boyunca kopyalayın,
-- İkinci formülü, sonuç alınacak sayfa B2 hücresine uygulayın ve sağa ve aşağı doğru kopyalayın,
Aşağı doğru kopyalama işlemi, her sütunda BOŞ sonuç alınana kadar yapılmalıdır.
Birinci formül normal, ikinci formül dizi formülüdür.

Kod:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(2 satır)

Elinize sağlık sayın Baran istediğim ikinci formül tamam.
İlk açıklama satırından itibaren C1 deki başlığa göre Açıklama satırının altındaki tüm bilgileri boş satırları almadan sırasıyla C sütununa yazdırmasını istediğim birinci formüle de bakabilir misiniz? Size zahmet.

@teyadih
Temel kriter HER DURUMDA, AK sütununda
DERECESİ, İLERLEMESİ ve KADRO kelimelerini İÇERMEYEN satırlardan veri alınması.
Hangi sütundaki verinin çekileceğini,
B1, C1 ve D1 'deki başlık mı belirleyecek?
Bu üç hücre hep aynı mı (=B1 gibi formül var) ?

Konuyu netleştirme bakımından açıklama iyi olur.
Ben TEK isteğiniz olduğunu düşünmüştüm.

@teyadih
Seçenekli bir dosya oluşturdum.
Belgede ister sadece seçilen kişi (üst tablo), isterseniz de tüm kişilere ait veriler (alt tablo) elde edildi.
Sütun başlıkları (veri doğrulama uygulandığından istenilen başlık seçilebilir) kriter olarak her iki tabloda kullanılıyor.

Bundan önceki cevabımda verdiğim formüller bir miktar değişti.
Temel kriter HER DURUMDA, AK sütununda DERECESİ, İLERLEMESİ ve KADRO kelimelerini İÇERMEYEN satırlardan veri alınması.

Umarım isteğinizin karşılığıdır.

.

Ekli dosyalar

Merhaba sayın Baran elinize sağlık. Örnek dosyanızı inceledim her açıklama başlığından sonraki bilgileri ayrı kişi olarak hem kişi bazında hem de tüm kişiler olarak bilgileri çektirmişsiniz.
Ancak açıklama altındaki tüm bilgiler aynı kişiye ait sistem her sayfa başında başlık yazdırdığından birden fazla açıklama var.
- Birinci formülü veri kaynağı olan Sayfa1 A2 hücresine uygulayın ve aşağı doğru veri alanı boyunca kopyalayın,
-- İkinci formülü, sonuç alınacak sayfa B2 hücresine uygulayın ve sağa ve aşağı doğru kopyalayın,
Aşağı doğru kopyalama işlemi, her sütunda BOŞ sonuç alınana kadar yapılmalıdır.
Birinci formül normal, ikinci formül dizi formülüdür.
5.mesajdaki formülünüz ile Açıklama başlığının altındaki bilgilerin içinde DERECESİ - İLERLEMESİ - AÇIKLAMA -KADRO kelimesi geçenleri almayacak şekilde formül yazmıştınız.
Benim son talebim Açıklama başlığının altındaki bilgilerin içinde DERECESİ - İLERLEMESİ - AÇIKLAMA -KADRO kelimesi geçenleri de alacak şekilde yani birinci açıklama satırından başlamak üzere açıklama satırının altındaki tüm bilgileri boş satırları almadan yazdıracak bir formül sayın Baran.
Hafta sonu işlerim nedeniyle kontrol etmediğimden sorunuza cevap veremedim kusura bakmayın.

Buradaki tek sıkıntı açıklama başlığının bulunduğu satır numarası değişiyor sayın Baran. Örnek dosyada 55.satırdan başlıyor ancak başka bir kişide 56 veya 57.satırdan başlıyor.

@teyadih

Belgeniz ekte.
Veri başlangıç satırının değişken olması önemli değil.
Eklediğim belgede, isteğiniz (belli kelimeleri içermeyen satırları yerine AÇIKLAMA başlıklı tüm satırların listelenmesi)
ile ilgili olarak yine ikili alternatif mevcut (yine sütun başlıkları seçilebilir ve bu seçim iki alternatif için de geçerlidir);
-- isterseniz sadece seçilen sayıya göre, sadece ilgili tablodaki verilerin tümü (üstteki tablo),
-- isterseniz de AÇIKLAMA başlıklı tüm tablolardaki tüm verilerin (alttaki tablo)
listelenmesi sağlanır.

Sonuç sayfasında kullanılan formüller dizi formülü olduğundan, belgenin yavaş çalışma olasılığının önüne geçmek için
veri alanının en fazla 1.000 satır olduğunu varsaydım. Formüllerdeki 1:1000 satır aralığı yerine tüm sütun da kullanılabilir.
Sonuç alınması bakımından sorun yaşanmaz ancak belgeniz yavaş çalışır.

Ekli dosyalar