Harfe Duyarlı Benzersiz Listeleme​

Harfe Duyarlı Benzersiz Listeleme isimli içeriğimizde, alternatif yöntemler ile aslında aynı olan ama sadece harfleri büyük ya da küçük olan değerlerin nasıl benzersiz olarak listeleneceği öğretilmektedir.

Harfe Duyarlı Benzersiz Listeleme

Büyük Küçük Harfe Göre Listeleme​

Excel'de benzersiz olarak listeleme oldukça ilgi çeken ve ihtiyaç duyulan işlemlerden biridir. Bu yöntem için Şerit Menü -> Veri -> Sırala ve Filtre Uygula grubunda bulunan Gelişmiş Filtre özelliğini kullanarak benzersiz filtreleme yapabilirsiniz. Ayrıca Excel 365 versiyonu ile yayınlanmış olan ve oldukça faydalı olan BENZERSİZ fonksiyonunu da kullanabilirsiniz.
BENZERSİZ Formülünün Temel Kullanımı videomuzu mutlaka inceleyiniz.
Lakin bu fonksiyon, harfe duyarlı listeleme yapma özelliğine sahip olmadığı için, üstteki resimde göreceğiniz Değer başlığına uyguladığımızda sadece "ABC" ve "XYZ" şeklinde listeleme yapacaktır.

Peki biz harfe duyarlı olarak benzersiz listeleme yapmak istersek? İşte bu sorunun cevabı için hazırladığımız 4 ayrı yöntemi kullanarak işin üstesinden kolayca gelebilirsiniz.

Birinci Yöntem​

İlk yöntemimiz, Excel 365 haricinde daha eski Excel Versiyonlarına sahip kullanıcılarımız için hazırlanmıştır. Buradaki formülde Excel'in EĞERHATA, İNDİS, KAÇINCI, SIKLIK, EĞER, ÖZDEŞ, DEVRİK_DÖNÜŞÜM, SATIR fonksiyonları kullanılmıştır. Formülümüz oldukça uzun olup, özellikle yeni Excel kullanıcıları için anlaması zor olabilir.

İkinci Yöntem​

İkinci yöntemimiz aslında birinci yöntemdeki formülün aynısı olup, oldukça uzun olan formülümüzü daha anlaşılabilir ve kısa hale getirmek için LET fonksiyonu ile tanımlama yapılmıştır.
LET Fonksiyonu yalnızca Excel 365 versiyonlarında çalışmaktadır.

Üçüncü Yöntem​

Bu yöntemimiz ise, tamamen Excel 365 versiyonlarına yönelik hazırlanmıştır. Formülde hem geleneksel hem de dinamik Excel fonksiyonları kullanılmıştır. Kullandığımız fonksiyonlarımız ise, FİLTRE, MAP, LAMBDA, TOPLA, ÖZDEŞ, İNDİS, SATIR şeklindedir. Son yöntemimizin diğer iki yöntemden farkı, formülün sadece tek hücreye uygulanmasıdır. Tek hücreye uygulanan formül, herhangi bir şekilde aşağıya doğru çekmeye gerek olmadan, Dinamik Excel davranışı olan TAŞMA davranışı sayesinde kendisi dökülmeli olarak istenilen sonucu vermektedir.

Dördüncü Yöntem​

Aynı işlem için uyguladığımız dördüncü yöntem ise, XMLFİLTRELE fonksiyonunun temel alındığı bir yapıya, YERİNEKOY ve METİNBİRLEŞTİR fonksiyonlarını katarak sonuca ulaşan bir formüldür.
METİNBİRLEŞTİR işlevinin limiti 32.767 karakterdir.
Eğer Excel'de Küçük Büyük harfe duyarlı ve benzersiz listeleme yapmak ihtiyacınız olursa, alternatif yöntemli örnek dosyamız kesinlikle işinize yarayacaktır.

Faydalanmanız temennisiyle.

Bu Dosyada Kullanılan Fonksiyonlar

Son incelemeler

Güzel anlatım için özellikle teşekkürler..
Tam bu konu üzerinde uğraşıyordum ki, bu dokumanı gördüm. Harika..
Teşekkürlerimle....
admin
admin
Eğer bir formül konusunda size katkı sağladıysam, bundan şeref duyarım.
Teşekkürlerimle.
Muhteşem içerik, muhteşem örnek...
Kocaman teşekkürler.

Benzer Dosyalar Popüler Konu Daha Fazlası

Üst
Konuşma Başlat
Sitemiz ile ilgili tüm soru(n)larınız için hızlı iletişim kurabilirsiniz. Excel sorularınız cevaplanmayacaktır.
Ekip üyelerimizden ilk müsait olan cevap verecektir.