Harfe Duyarlı Benzersiz Değerleri Toplama isimli içerikte, aynı olmasına rağmen harflerin yazılımındaki Küçük ve Büyük detayına göre nasıl farklı olarak toplamalarının yapılacağı öğretilmektedir.

Harfe Duyarlı Benzersiz Değerleri Toplama

Küçük Büyük Harf Duyarlı Toplama İşlemi​

Dosyamızda, değer olarak aynı olmasına rağmen, yazım olarak küçük büyük harf farklılıkları bulunanan değerlere ait toplama işleminin nasıl yapılacağı ele alınmıştır.

Üst resimde göreceğiniz üzere, tamamı büyük harfte, tamamı küçük harften, bir kısmı büyük bir kısmı küçük harften oluşan aynı değerler bulunmaktadır. Bu değerler öncelikle Excel formülleri ile benzersiz olarak listelenmiştir. Bu listeleme için Excel'in EĞERHATA, İNDİS, KAÇINCI, SIKLIK, EĞER, ÖZDEŞ, DEVRİK_DÖNÜŞÜM, SATIR fonksiyonlarından oluşan bir formül kullanılmıştır.

İkinci aşamada ise, benzersiz olarak listelenmiş değerlere karşılık gelen miktarların toplanması sağlanmıştır. Bu aşama için ise Excel'in TOPLA.ÇARPIM, ÖZDEŞ fonksiyoları kullanılmıştır.

Eğer bu türde verileriniz var ve toplamlarını ayrı ayrı almak istiyorsanız, örnek dosyamızdaki formülü mutlaka incelemelisiniz.

Yararlanılması temennisiyle.

Bu Dosyada Kullanılan Fonksiyonlar

  • Sevdim
Tepkiler: 52779

Son incelemeler

Faydalı içerikler ürettiğiniz için teşekkür ederim.

Benzer Dosyalar Popüler Konu Daha Fazlası

Üst
Konuşma Başlat
Sitemiz ile ilgili tüm soru(n)larınız için hızlı iletişim kurabilirsiniz. Excel sorularınız cevaplanmayacaktır.
Ekip üyelerimizden ilk müsait olan cevap verecektir.