Excel Checkbox Ekleme


Excel CheckBox Ekleme isimli bu dosyamızda, Excel sayfaları üzerine CheckBox nesnelerinin nasıl ekleneceği anlatılıp, basit kullanımı öğretilmektedir.

Nedir CheckBox​

CheckBox nesnesi, Excel'in faydalı özelliklerinden bir tanesidir. Özellikle Excel sayfalarını form olarak kullananlar için oldukça kullanışlı ve faydalıdır. Bu nesneyi Excel sayfalarınız üzerinizde kullanmak isterseniz, Geliştirici Sekmesinden Ekle simgesini tıklamanız ile süreci başlatabilirsiniz. Eğer bu yazıyı okuyor ve ChekBox nesnesini de ilk kez duyuyorsanız, pek muhtemel olarak Araç Çubuklarınızda Geliştirici sekmesini de göremeyeceksiniz. Geliştirici sekmesinin nasıl aktif edileceğini, buradaki yazımızı okuyarak öğrenebilirsiniz.

Ekle simgesi tıklandıktan sonra, Form Denetimleri ve ActiveX Denetimleri diye iki ayrı alan göreceksiniz. Bu alanların ikisinde de aynı nesneler yer almaktadır fakat kullanımları farklıdır.

Form Denetimleri kısmındaki nesneler, Excel sayfaları üzerinde herhangi bir MAKRO kullanılmadan hazırlanmış içeriklerde kullanılmak üzere faydalıdır. Lakin sayfa üzerinde kullanmak istediğiniz nesneye bir MAKRO kodu atayacaksanız, o zaman ActiveX Denetimlerindeki nesneleri kullanmanız gerekir.

Biz bu içeriğimizde her iki nesneyi de nasıl kullanacağınıza dair basit bir dosya ekliyoruz ve ekran görüntüsü de aşağıdaki gibidir.

Excel Checkbox Ekleme


Ekran görüntüsüne dikkat ederseniz, CheckBox nesnesinin tikli ve tiksiz hallerine göre oluşan DOĞRU ve YANLIŞ sonuçları görülecektir. Bu nesnemiz tam olarak bu işlevi yerine getirir. Yani nesne işaretli ise, DOĞRU değeri döndürür. Eğer nesne işaretli değilse, YANLIŞ değerini döndürür. Biz dosyada değerlerin belirgin olması için arka planlarını Koşullu Biçimlendirme özelliği ile otomatik olarak renklendirdik.

DOĞRU ya da YANLIŞ sonuçlarınıza göre, bu nesnenin kullanılacağı alanları da şekillendirmek ihtiyaçlarınıza göre oluşacaktır.

Faydalanmanız temnenisiyle.
Yazar
ExcelDepo
İndirilme
7
Görüntüleme
2,757
İlk Yayınlama
Son Güncelleme

Derecelendirmeler

5.00 Oylama 1 İnceleme

Son incelemeler

Paylaşımınız için teşekkürler.
Üst