Birden Fazla Kriterli Veri Listeleme isimli dosyada, çoklu arama değerine bağlı bulunan verilerin formüller ile nasıl listeleneceği öğretilmektedir.

Birden Fazla Kriterli Veri Listeleme


Dosyamızda Yeşil renkli 3 sütun verilerimizin olduğu alandır. Kırmızı renkli başlığı yanındaki şehir ismi ilk kriterimiz, Mavi başlıklı değerler ise ikinci arama kriterimizdir. Bulmak istediğimiz sonuç, veri tablomuzun ilk iki sütununda eşleşme sağlanması ve eşleşen verilerin listelenmesidir. Sonuca ulaşmak için 3 ayrı yöntem kullandık.

Birinci Yöntem
İlk yöntemimizde EĞERHATA, İNDİS, KÜÇÜK, EĞER ve SATIR fonksiyonlarından oluşan bir formül bulunmaktadır. Formül dizi formülü olup, 2016 öncesi Excel sürümlerinde Ctrl + Shift + Enter tuşları kullanarak çalışmaktadır. Formülün sonuç vermesi için, aşağı ve sağa doğru istenilen sayıda çoğaltılması gerekir.

İkinci Yöntem

Bu yöntemde ise EĞERHATA, İNDİS, TOPLAMA ve SATIR fonksiyonlarından oluşan bir formül kullanılmıştır. Çalışması için birinci yöntemde kullanılan gerekliliklerin aynısı bu formül içinde geçerlidir.

Üçüncü Yöntem

Son yöntemimiz, Excel 365 kullanıcılarına yönelik olarak hazırladığımız formüldür. Bu yöntemde kullandığımız formülü oluşturan fonksiyon FİLTRE'dir. Kriter belirlenirlen ise DEVRİK_DÖNÜŞÜM ve BENZERSİZ ile ikinci kriter de direk olarak verilerden alınmıştır. Formülümüz aşağı doğru taşma davranışı gerçekleştirmekte olup, istenilen sütun kadar sağa çekilmesi sonucu istenilen listelemeyi yapacaktır.

Bu tür ihtiyacı olan kullanıcılarımızın yararlanması temennisiyle.

Bu Dosyada Kullanılan Özellikler

  • Sevdim
Tepkiler: 52779
Resul Kurt Danışmanlık

Son incelemeler

Paylaşımınız için teşekkürlerimle.
Geri
Üst