Birden Fazla Kriterli Veri Listeleme​

Birden Fazla Kriterli Veri Listeleme isimli dosyada, çoklu arama değerine bağlı bulunan verilerin formüller ile nasıl listeleneceği öğretilmektedir.

Birden Fazla Kriterli Veri Listeleme

Çok Kriterli Listeleme Örneği​

Dosyamızda Yeşil renkli 3 sütun verilerimizin olduğu alandır. Kırmızı renkli başlığı yanındaki şehir ismi ilk kriterimiz, Mavi başlıklı değerler ise ikinci arama kriterimizdir. Bulmak istediğimiz sonuç, veri tablomuzun ilk iki sütununda eşleşme sağlanması ve eşleşen verilerin listelenmesidir. Sonuca ulaşmak için 3 ayrı yöntem kullandık.

Birinci Yöntem​

İlk yöntemimizde EĞERHATA, İNDİS, KÜÇÜK, EĞER ve SATIR fonksiyonlarından oluşan bir formül bulunmaktadır. Formül dizi formülü olup, 2016 öncesi Excel sürümlerinde Ctrl + Shift + Enter tuşları kullanarak çalışmaktadır. Formülün sonuç vermesi için, aşağı ve sağa doğru istenilen sayıda çoğaltılması gerekir.

İkinci Yöntem​

Bu yöntemde ise EĞERHATA, İNDİS, TOPLAMA ve SATIR fonksiyonlarından oluşan bir formül kullanılmıştır. Çalışması için birinci yöntemde kullanılan gerekliliklerin aynısı bu formül içinde geçerlidir.

Üçüncü Yöntem​

Son yöntemimiz, Excel 365 kullanıcılarına yönelik olarak hazırladığımız formüldür. Bu yöntemde kullandığımız formülü oluşturan fonksiyon FİLTRE'dir. Kriter belirlenirlen ise DEVRİK_DÖNÜŞÜM ve BENZERSİZ ile ikinci kriter de direk olarak verilerden alınmıştır. Formülümüz aşağı doğru taşma davranışı gerçekleştirmekte olup, istenilen sütun kadar sağa çekilmesi sonucu istenilen listelemeyi yapacaktır.

Bu tür ihtiyacı olan kullanıcılarımızın yararlanması temennisiyle.

Bu Dosyada Kullanılan Fonksiyonlar

  • Sevdim
Tepkiler: 52779

Son incelemeler

Paylaşımınız için teşekkürlerimle.
Üst
Konuşma Başlat
Sitemiz ile ilgili tüm soru(n)larınız için hızlı iletişim kurabilirsiniz. Excel sorularınız cevaplanmayacaktır.
Ekip üyelerimizden ilk müsait olan cevap verecektir.