ExcelDepo

Birden Fazla Kritere Göre Arama Yapma

Birden Fazla Kritere Göre Arama Yapma, birden fazla kriter kullanarak nasıl arama yapılacağını öğreten bir dosya içermektedir.

Birden Fazla Kritere Göre Arama Yapma


Elimizde üstte gördüğümüz şekilde, Excel'in yazılım algoritmasına yüzde yüz uyumlu bir tablo var. Burada verilerden, birden fazla kritere göre arama yapmak ihtiyacımız var ve bunun için Excel Formüllerini kullanmamız gerek. Excel'de arama dediğimiz zaman ilk akla gelen, İNDİS, DÜŞEYARA, YATAYARA, ARA vs türünde formüllerdir. Bu formüller oldukça faydalı olmasına rağmen, çoklu kriterler söz konusu olduklarında işler zorlaşmaktadır. Sonuca gitmek için tek bir formül işimizi görmeyecektir. Peki nasıl bir formül yazmak gerekir?

Biz dosyada sonuca gitmek için İNDİS, KAÇINCI ve TOPLA.ÇARPIM işlevlerin oluşan bir formül kullanılmıştır. İlk olarak, İNDİS işlevi ile arama yapmak için ihtiyaç duyulan veri aralığı belirlenmiştir. İkinci olarak, TOPLA.ÇARPIM işlevi ile birden fazla kriterin sütun bazlı olarak eşleşmesi sağlanmıştır. Son olarak, KAÇINCI işlevi ile tam eşleşmenin hangi satırda sağlandığının bulunması sağlanmıştır. Böylece, istenilen tüm şartların oluşması sonucun bulunmasını sağlamaktadır.

Birden Fazla Kritere Göre Arama Yapma


Formül, arama yapmak için birden fazla kritere ihtiyaç duyanlar için oldukça faydalı ve yol gösterici niteliktedir. Çünkü, bu ihtiyaç çok fazla alanda karşılarına çıkmaktadır. Bu yöntemi kullanarak, sınırsız kriter ile arama yapmak çok kolay ve anlaşılır hale gelmektedir. Kullanılan yöntem, tüm Excel versiyonlarında sorunsuzca çalışmaktadır.

Lakin, Excel 2021 ya da Excel 365 kullanıcısıysanız, o zaman dosyamızda alternatif yöntemde kullanılmıştır. Bu yöntemde ise, ÇAPRAZARA işlevine başvurulmuştur. Çünkü, ÇAPRAZARA işlevi aramalar dendiğinde ilk akla gelen yeni nesil bir fonksiyondur. Ayrıca, dosyada bu işlev ile iki farklı yöntemle hazırlanan formüller bulunmaktadır. İki yöntemde, oldukça faydalıdır ve işleri oldukça kolay hale getirmektedir. Sadeliği açısından geleneksel Excel formüllerine göre daha kolay anlaşılmaktadır. Ancak, kötü tarafı ÇAPRAZARA tüm Excel versiyonlarınca desteklenmemektedir. ÇAPRAZARA işlevi hakkında detaylı bilgiler almak için, Öğretici Excel Videolarımızı izleyebilirsiniz.

Dosyayı indirenlerin faydalanması temennisiyle. Ayrıca, Excel 2016 ve üzeri bir Excel sürümüne sahip olanlar buradaki dersimizi de izleyebilirler.

Bu Dosyada Kullanılan Özellikler

Resul Kurt Danışmanlık

Son Güncellemeler

  1. Dinamik Excel Versiyonu eklendi

    Excel 365 versiyonu ile hazırlanan çözüm eklenmiştir.

Son incelemeler

Paylaşım için teşekkürler.
Geri
Üst