• DOSYALAR modülümüzdeki VIP Dosyalar'ı indirmek için,
    FORUM'da konu açabilmek için,
    FORUM'da açılan konulardaki dosyaları indirmek için,
    FORUM'da herhangi bir konuya dosya yüklemek için üyelik hesabınızı VIP Üyelik seviyesine yükseltmeniz gerekir. "Normal Kullanıcı" seviyesindeki üyeler, Ücretsiz Dosyalar kategorisinden dosya indirmek haricinde, farklı bir alandan dosya indiremez, Forum alanında soru soramazlar.
Bir Değere Eşit Olanları Sayma, bir veri aralığında bulunan değerlerden kritere uyanların sayma işleminin yapılmasını öğretmektedir.

Bir Kritere Eşit Olanların Sayılması


Dosyamızda, üst resimde göreceğiniz üzere B3:B9 veri aralığında renkler yazılıdır. Dosyamızda ele alınan kriter ise, D3 hücresinde bulunan "Beyaz" rengidir. Yani, veri aralığındaki "beyaz" olan renklerin bulunması amaçlanmaktadır. İstenilen sonuca ulaşmak için kullanmamız gereken fonksiyon, EĞERSAY olacaktır. Fonksiyonun "aralık" öğesine B3:B9 yazılacaktır. "ölçüt" öğesine ise, D3 yazılacaktır. Böylece, veri aralığındaki renklerden "beyaz" olanlar bulunacaktır. Akabinde sonuç 2 olarak döndürülecektir. Aynı sonuca ulaşmak için farklı fonksiyonlar tercih edilebilir. Lakin, EĞERSAY işlevi varken, bunlara itibar etmek gereksiz olmaktadır. Bu işlemin nasıl yapıldığını öğrenmek isterseniz, Bir Kritere Eşit Olan Verileri Sayma isimli videomuzu izleyebilirsiniz.

Yararlanmanız temennisiyle.

Bu Dosyada Kullanılan Özellikler

Resul Kurt Danışmanlık

Son Güncellemeler

  1. Revize

    Dosya güncellenmiştir.

Son incelemeler

Paylaşımınız için teşekkürler.
Geri
Üst