M

Çözüldü Veri Doğrulama Yöntemini Değiştirme

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

mtecimer

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 365
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Diğer
Merhaba,

@Ömer BARAN hocam L9 icin tasarlamis oldugunuz google gibi arama fonksiyonunu "veri dogrulama" ile calistirmak istiyorum.
Malum 360 da bu özellik direk var sizin yaptiginiz sistem cok iyiydi ama suanda veriler cogaldigindan baya yavas calisiyor. Size zahmet bunu tanimlayabilirmsiniz ?

Ekli dosyalar

Çözüm
@mtecimer

Belgeniz ekte.

1) Önceden kullanılan ARAMA işlevi gören Textbox/ListBox ve bunlara ait kodları kaldırdım.
Artık L9 hücresinde normal veri doğrulama liste özelliği var.

2) L9 hücresindeki açılır listenin, diğer sayfadaki değişken satırlı listeye göre güncellenmesini sağladım.

3) Hangi makronun ne için oluşturulduğunu, çalıştırıldığını, ne iş yaptığını bilemiyorum doğrusu.
Makrolar tarafından yapılan işlemleri denemeler yaparak kontrol edersiniz.

4) Belgede aşağıdaki gibi bir Worksheet_Change kodu var ve L15 hücresinde değişim olduğunda
KAPANIS_FATURASI_DUZENLE kodunu çalıştırıyor.

Bu kod;
-- hem L15, hem L9'da değişiklik olduğunda çalışacaksa kırmızı kısmı "L9, L15" olarak değiştirin,
-- sadece...
Merhaba,

Ben sadece bilgi verdim, toleranslıkta bir husus yok hocam.
İmkan yoksa tabiki yapacak bir şey yok.
Genel olarak lafımız, elinin altında imkan varken, Türkçe karakteleri kullanmayanlara yönelik olanlara olsun.

Selamlar, saygılar, sevgiler.

@mtecimer

Rechnung isimli sayfanın kod bölümündeki TextBox1_Change kodunu aşağıdakiyle değiştirin.
İşlem hızı sorun olmaktan çıkacaktır.

VBA:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(22 satır)

Uyarı mesajları Türkçe olmadığından uyarıyı anlamadım.
İlgili hücreyi seçip yazmaya başladığımda sorunsuz olarak İÇERİR araması gerçekleşiyor durumda.
Çıkan litede ÇİFT TIKLAMA yapıldığında ise bir MSGBOX geliyor.

Yani ben bir HATA görmüyorum.
Zaten HATA için bir sebep de yok.
Önerdiğim değişiklik sadece HIZ ARTIRMAya yöneliktir. Başka bir değişiklik yapmadım/önermedim.

Sayfa koruması sorun yaratıyor olabilir mi?

O zaman;
-- sayfa korumasını şifreyi yazarak kaldırın,
-- GELİŞTİRİCİ menüsündeki TASARIM MODU'nu seçin,
-- GİRİŞ menüsünde yer alan BUL-SEÇ >> ÖZEL GİT >> NESNELER tıklayın,
-- L9'un hemen altında ÇİZGİ gibi görünen LISTBOX ve L9 üzerindeki TEXTBOX hariç diğer düğme/nesne vs onlara birer kez tıklayarak onları seçilmemiş hale getirin.
-- Sadece ÇİZGİ şeklinde görünen LISTBOX ve L9'daki TEXTBOX seçili olduğundan emin olunca DELETE tuşuna basarak o 2 nesneyi silin.
-- VBA tarafıNda bu 2 nesneye ait Double_Click, Change kodlarını silin.

Bunlari adim adim uyguladim ama basaramadim. sanirim yanlis birseyler yapiyorum.
L9 sadece "veri dogrulama" ile calissa isimi görecek. Size zahmet ilk yükledigim dosyada yapabilirmisiniz.

Hocam sizin yazmis oldugunuz talimatlari uyguladim fakat L9 da cagirdigim veri otomatik güncellemiyor ama L15 de listeyi tikladigimda tekrar tüm makrolar calistiriyor ve dogru sonuc elde ediliyor. Bu islemi direk L9 degistiginde nasil aktif olacak ?

Ekli dosyalar

@mtecimer

Belgeniz ekte.

1) Önceden kullanılan ARAMA işlevi gören Textbox/ListBox ve bunlara ait kodları kaldırdım.
Artık L9 hücresinde normal veri doğrulama liste özelliği var.

2) L9 hücresindeki açılır listenin, diğer sayfadaki değişken satırlı listeye göre güncellenmesini sağladım.

3) Hangi makronun ne için oluşturulduğunu, çalıştırıldığını, ne iş yaptığını bilemiyorum doğrusu.
Makrolar tarafından yapılan işlemleri denemeler yaparak kontrol edersiniz.

4) Belgede aşağıdaki gibi bir Worksheet_Change kodu var ve L15 hücresinde değişim olduğunda
KAPANIS_FATURASI_DUZENLE kodunu çalıştırıyor.

Bu kod;
-- hem L15, hem L9'da değişiklik olduğunda çalışacaksa kırmızı kısmı "L9, L15" olarak değiştirin,
-- sadece L9 değiştiğinde çalışacaksa kırmızı kısmı "L9" olarak değiştirin.

Private Sub Worksheet_Change(ByVal Target As Range)
If Intersect(Target, Range("L15")) Is Nothing Then Exit Sub
KAPANIS_FATURASI_DUZENLE
End Sub

Ekli dosyalar

Çözüm
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...