S

Çözüldü Aktif olan hücreye veri doğrulama

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan selis
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

selis

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Arkadaşlar herkese selamlar, ekteki excelde veri doğrulama yapmak istiyorum ancak liste çok uzun olduğu için hepsini seçip oluşturma yerine kod ile eğer D sütunu seçili ise bölüm sayfasındaki bölümleri veri doğrulama şeklinde aktif etsin istiyorum, nasıl yapabilirim? Şimdiden teşekkür ederim.

Ekli dosyalar

Merhaba @selis,

Bu işlem için makroya pek gerek yok.. Tek Tek tüm hücreleri ayrı ayrı veri doğrulama işlemine de gerek yok.. ilk hücreye veri doğrulama işlemi yaparsınız sonra kutucuğun sağ alt köşesinde siyah artı işareti çıkınca onu mouse un sol tuşuna basılı tutarak aşağı sürüklersiniz tüm hücreler veri doğrulamalı hücreler ile dolmuş olur.

Ayrıca Şöyle de yapabilirsiniz. İlk hücreye veri doğrulama uyguladıktan sonra o hücreyi Ctrl + C ile kopyalayın. Sonra hangi hücrelere veri doğrulama uygulamak istiyorsanız Ctrl + Alt + V tuşlarına basıp sonra da U tuşuna basıp Enter derseniz. Veri doğrulama işlemi o hücreye de uygulanmış olur.

20220427_114046.webp

Moderatörün son düzenlenenleri:
İsteğinizi tam anlayamadım.

Veri girişini satır atlamadan, bir üst satırda eksik bilgi kalmadan yapılmasını sağlamaya mı çalışıyorsunuz?

Kastım şudur: diyelim son veri girişi 10'uncu satıra yapıldı ama 10'uncu satırda A veya F sütunu boş durumda iken,
D11 veya ne bileyim D56 hücresi seçildiğinde bu hücreye veri doğrulama yine uygulanacak mı,
yoksa arada boş satırlar veya bir üst satırda eksik bilgi olduğunda bu veri doğulama oluşmayacak mı?

Alt taraftan, Sheet1'in adına fareyle sağ tıklayıp KOD GÖRÜNTÜLEyi seçin,
açılacak VBA ekranında sağdaki boş alana şu kodu yapıştırın.

VBA:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(4 satır)