hakki83

Site Üyesi
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
32 Bit
Excel Dili
Türkçe
Selamlar hocalarımız

Örnek dosyada Anasayfada Veri Doğrulamada, B2:M17 alanını manuel seçtim.

Kaynak kısmında da A2:A128 alanını yine manuel seçtim ama, Veri Doğrulama penceresinde bunu görebiliyorum. Gördüğüm için istersem değiştirebilirim de. Ya da bir not defterinde yazıp, kopyalayıp yapıştırıp yine değiştirebilirim.

Fakat B2:M17 alanını hem göremiyorum, hem de değiştiremiyorum.

B2:M17 alanını ayarlardan görme ve sonradan değiştirebilme imkanımız var mıdır?

Ekli dosyalar

Çözüm
Evet yapılmıyor. Alanı görmeniz demek alanı zaten seçmek oluyor alan otomatik seçildikten sonra tek hareketle tüm veri doğrulama alanı temizleniyor o alan temizlendikten sonra tekrardan yeni VD tanımlamak zor olmadığı için microsoft gerek duymamıştır belki de.
Dosyanızı inceleme imkanım ne yazık ki yok. Ama anladığım kadarıyla Veri Doğrulama Liste özelliğini kullanmaya çalışıyorsunuz. Yanlış bilmiyorsam, bu kısımda sadece bir sütun/satır verilerini kullanabilirsiniz.

1667720317347.webp

Eğer sormak istediğiniz şey, benim anladığımdan farklı ise yazdıklarımı dikkate almayınız bile :)

Dosyanızı inceleme imkanım ne yazık ki yok. Ama anladığım kadarıyla Veri Doğrulama Liste özelliğini kullanmaya çalışıyorsunuz. Yanlış bilmiyorsam, bu kısımda sadece bir sütun/satır verilerini kullanabilirsiniz.

1667720317347.png

Eğer sormak istediğiniz şey, benim anladığımdan farklı ise yazdıklarımı dikkate almayınız bile :)
Canınız sağ olsun, ilginiz için teşekkürler.

Kaynak kısmı ayarlanıyor fakat ilk seçilen alan kısmının ayarını bulamadım.

Kaynak kısmı nedir? Veri Doğrulama hangi özelliğini nereyi seçtiniz?
Bu hususlar biraz muamma, daha detaylıca ve direk ilgili özellikte geçen ibareler ile sorunuzu yazarsanız anlaşılması daha kolay olacaktır.

Merhabalar sn. @hakki83 veri doğrulama yaptığınızda hangi alana bu veri doğrulamayı yaptığınızı öğrenmek istiyorsanız. Bunun için Bul&Seç menüsünden---> veri doğrulamayı seçince veri doğrulama uygulanan alan yada hücreler hepsi seçilir (görünür). Veri doğrulamaya tıklayarak tümünü temizle diyerek alanı temizleyebilirsiniz. Aynı şekil farklı alan seçip pratikçe yeni VD oluşturabilirsiniz.

Merhabalar sn. @hakki83 veri doğrulama yaptığınızda hangi alana bu veri doğrulamayı yaptığınızı öğrenmek istiyorsanız. Bunun için Bul&Seç menüsünden---> veri doğrulamayı seçince veri doğrulama uygulanan alan yada hücreler hepsi seçilir (görünür). Veri doğrulamaya tıklayarak tümünü temizle diyerek alanı temizleyebilirsiniz. Aynı şekil farklı alan seçip pratikçe yeni VD oluşturabilirsiniz.
Mehmet hocam teşekkürler. Alanı görüyorum fakat bu alan üzerinde, büyüklüğünü değiştirme işlemi (elle yazarak, örnek B2:M1000 şeklinde yazarak) yapılmıyor zannedersem.

Evet yapılmıyor. Alanı görmeniz demek alanı zaten seçmek oluyor alan otomatik seçildikten sonra tek hareketle tüm veri doğrulama alanı temizleniyor o alan temizlendikten sonra tekrardan yeni VD tanımlamak zor olmadığı için microsoft gerek duymamıştır belki de.

Çözüm