Soru Veri Doğrulama ve Düşeyara

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

bgokmen

Site Üyesi

Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Veri doğrulama ve Düşeyara ile alınan verilerle bir tablo oluşturdum. Yalnız veridoğrulama ile seçim yapıldığında bazı tablolarda misal 5 adet veri bazı tablolarda 10 adet veri bazısında ise 30 adet veri oluyor. Tablosun en altında da kaç adet olduğu toplam olarak yazıyor. Bu tabloyu gelen bu veri adedine göre nasıl ayarlayabiliriz. Dinamik bir tablo yapabiliriz. Tıpkı web sitelerinde olduğu gibi. Veri adedine göre yüksekliği otomatik olacak şekilde tablo nasıl yapabiliriz.

Merhaba Sayın @bgokmen, forumumuza hoşgeldiniz.

Forumumuza dosya yüklemek veya diğer üyelerimizin yükledikleri dosyaları indirmek için özel bir üyelik türü yoktur.
Tüm üyelerimiz, dosya yükleyebilir/indirebilir.

Sorularınızı, cevabımın altındaki İMZA bölümünde yer alan açıklamalı dikkate alarak oluşturacağınız bir örnek belgeler
üzerinden sorarsanız daha hızlı sonuca ulaşabilirsiniz.

.

Tekrar merhaba Sayın @bgokmen .

Formül ile mi sonuç almak istediğiniz, yoksa makro ile mi çözüm istediğiniz net değil ancak ben formül ile çözüm önerdim.

Belgenizdeki tablo başlıklarındaki hücre birleştirmelerini iptal ettim ve veri tablosuyla sonuç tablosunun başlıkların birebir aynı olmasını sağladım
Başlıkların sırasının aynı olması gerekmez sadece başlık metinlerinin birebir aynı olması yeterlidir.
Sonuç tablosunda hangi veriyi hangi sırayla görmek istiyorsanız sadece başlıkların yerini değiştirmeniz yeterli olacaktır.
Belgedekii açıklamaları okuyunuz, AD TANIMLAMALARInı inceleyin ve denemeler yapın.

Belgeniz ekte.

.

Ekli dosyalar

• 5326 SAYILI KABAHATLER KANUNU.xlsx
    75.3 KB · Görüntüleme: 8
Sayın Ömer BARAN üstadım,
Gerçekten güzel bir çalışma olmuş.
süzme kriterini iki tane yaparsak iki kritere göre nasıl formüle etmek gerekir.
Örneğin "2019 5326" sayfasında M sütunun soluna L sütunu olarak "Cinsiyet" sütunu açalım.
"Sayfa1" sayfası K sütununa da "Cinsiyet" başlığını ekledim. (satırlara =Liste formülü kopyaladım ve cinsiyetler geldi...)
Sayfa1 de H2 hücresine Erkek/Kadın yazdığımızda bu kriterle mevcuttaki E2 hücresindeki kriterlerle eşleşenleri listelemek istenirse
nasıl yapılır?
Lütfen yardımcı olur musunuz?

Merhaba Sayın @KMLZDMR .

FORMÜLLER menüsündeki liste AD TANIMLAMASI için oluşturduğum formüldeki
KAÇINCI(Sayfa1!C$5;'2019 5326'!$B$2:$R$2;0) yerine KAÇINCI(Sayfa1!C$5;'2019 5326'!$2:$2;0)-1
yazarsanız, 2019 5326 isimli sayfanın 2'nci satırında en sağa veya aralara ekleyeceğiniz yeni sütun başlıkları üzerinden de
istenilen veriler diğer sayfaya alınabilir. Yeterki iki taraftaki başlıklar birebir aynı (daha evvel de belirtmiştim sırasının bir önemi yok) olsun.

Bir'den fazla kritere göre listeleme işlemiyle ilgili sorunuzu ise; bir örnek belge üzerinden yeni konu açarak sormanızda yarar var.

.

Sayın Ömer Baran üstadım .
Teşekkür ederim. Diyeceğinizi tahmin ettiğim için... hazırlamış ve göndermiştim. Lütfen,
iki kriterli mümkünse de üç kriterli ve bunların içinde bazı kriterler boş bırakılıp var olan(seçilen) kriterlere göre liste getirmesi mümkün
olacak şekilde eklediğim yeni soruya yardımcı olabilir misiniz?

Sayın Ömer Baran üstadım
6. pencerede bahsettiğiniz " FORMÜLLER menüsündeki liste AD TANIMLAMASI için oluşturduğum formüldeki
KAÇINCI(Sayfa1!M$5;'2019 5326'!$B$2:$R$2;0) " alanı bulamadım... Malum excel2003 kullanmaktayım. Nasıl bulurum o formülü. Nerede...
Lütfen yardımcı olur musunuz?

Cevabı kopyala yapıştır yaparken hata oluşmuş, formülde KAÇINCI(Sayfa1!M$5;... değil KAÇINCI(Sayfa1!C$5;... olmalıydı.
AD TANIMLAMALARI bölümünün 2003 versiyonda da FORMÜLLER menüsünde olması lazım.

Örnek tablosunu inceledim Ömer Bey, çok güzel şeyler yapmışsınız, birde bu biçimlendirilen tablonun çekilen veri adedine göre nasıl sınırlandırırız. örneğin veri doğrulama ile aldığımız veriler kaç adet ise ( toplam kayıt sayısı kadar ) tablo biçimlendirme okadar olsun.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Konuyu başlatan
Site Üyesi
Durum
Soru 
Forum
Genel Excel Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi
Cevaplar
13
Geri