Çözüldü Üsttekiyle Aynı Olanlarda Uyarı Verme

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Epakambalaj

Normal Üye

Excel Versiyonu
Excel 2010
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Hayırlı Ramazanlar Üstadlarım

D Sütunundaki her hangi bir hücreye veri girdiğimizde, bir üst hücredeki veri ile aynı ise "aynı veriyi tekrarladınız" şeklinde uyarı mesajı almak istiyoruz.

Şimdiden çok teşekkür ediyorum.

Ekli dosyalar

• örnek dosya.xlsm
    13.8 KB · Görüntüleme: 4
Çözüm
Merhaba, ekteki dosyadaki kodları, kullandığınız Excel dosyasında ilgili sayfanın kod bölümüne ekleyiniz.
Hocam kod çalışmadı
İlginiz için çok teşekkür ediyorum

Daha önce siz ve diğer değerli hocalarımdan aldığım veriler üzerinden atıp tutarak kodu uyarlardım. Allah hepinizden razı olsun.

Bu kodla girilen veri, bir üst hücre ile aynı ise, uyarı mesaj açılıyor

Private Sub Worksheet_Change(ByVal Target As Range)

If Target.Column = 4 Then
If Target.Offset(-1, 0) = Target.Offset(0, 0).Value Then
MsgBox "SON VERİYİ TEKRARLADINIZ !", vbCritical

End If
End If

End Sub
Merhaba Makro harici D sütununu sütun harfine tıklayıp komple seçin... Veri doğrulama -----> Özel kısmından aşağıdaki formülü yazıp sonra Hata uyarısı kısmındaki Hata iletisine de yazmak istediğiniz uyarıyı yazıp da bu mesajı alabilirsiniz. Dosyanızı incelersiniz.

=EĞERSAY(D:D;D1)=1

Not : Eğer Tüm sütun kontrolü değil de Sadece Bir üstteki ile aynı olduğu durumlarda uyarı versin istiyorsanız D2 den misal D100 e kadar mouse ile alanı seçin aşağıdaki formülü kullanın.

=EĞERSAY(D1:D2;D1)=1

Ekli dosyalar

• örnek dosya (7).xlsm
    11.6 KB · Görüntüleme: 2
Merhaba Makro harici D sütununu sütun harfine tıklayıp komple seçin... Veri doğrulama -----> Özel kısmından aşağıdaki formülü yazıp sonra Hata uyarısı kısmındaki Hata iletisine de yazmak istediğiniz uyarıyı yazıp da bu mesajı alabilirsiniz. Dosyanızı incelersiniz.

=EĞERSAY(D:D;D1)=1

Not : Eğer Tüm sütun kontrolü değil de Sadece Bir üstteki ile aynı olduğu durumlarda uyarı versin istiyorsanız D2 den misal D100 e kadar mouse ile alanı seçin aşağıdaki formülü kullanın.

=EĞERSAY(D1:D2;D1)=1
Hocam ilginiz ve emeğiniz için teşekkür ederim.

Bunu kastetmemiştim
Dosya kaydederken ctrl+s yapmak yerine dalgınlıkla ctrl+d hatası yapıyoruz. Böylece farkına varmadan seçili hücreye bir üstteki veriyi tekrarlamış oluyoruz.

Eğer mümkünse makro ile uyarı mesajı almak istiyoruz.

Merhaba, ekteki dosyadaki kodları, kullandığınız Excel dosyasında ilgili sayfanın kod bölümüne ekleyiniz.

Ekli dosyalar

• SayfaKodlari.txt
    1.3 KB · Görüntüleme: 2
Hocam kod çalışmadı
İlginiz için çok teşekkür ediyorum

Daha önce siz ve diğer değerli hocalarımdan aldığım veriler üzerinden atıp tutarak kodu uyarlardım. Allah hepinizden razı olsun.

Bu kodla girilen veri, bir üst hücre ile aynı ise, uyarı mesaj açılıyor

Private Sub Worksheet_Change(ByVal Target As Range)

If Target.Column = 4 Then
If Target.Offset(-1, 0) = Target.Offset(0, 0).Value Then
MsgBox "SON VERİYİ TEKRARLADINIZ !", vbCritical

End If
End If

End Sub

Son düzenleme:
Çözüm
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Konuyu başlatan
Normal Üye
Durum
Çözüldü 
Forum
Excel Makro Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi
Cevaplar
5
Geri