Çözüldü Srt Dosyasını Txt Biçimine Çevirme

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Fthsmg

Normal Üye
2

00:01:49,318 --> 00:01:51,445

‫مرحبًا، يا رئيس.

ما الذي تفعله هنا يا رجل؟

3

00:01:51,529 --> 00:01:54,323

‫ـ اعتقدت أنك ستغادر مبكرًا.

‫ـ نعم، حسنًا، سأحاول.

4

00:01:55,282 --> 00:01:57,451

‫لماذا لم يبدأ صب الخرسانة بعد؟

‫مرحبًا، يا رئيس. ما الذي تفعله هنا يا رجل؟ ‫ـ اعتقدت أنك ستغادر مبكرًا. ‫ـ نعم، حسنًا، سأحاول. ‫ـ نعم، حسنًا، سأحاول.

Öncelikle herkese merhaba. Yukarıdaki metin (srt) dosyasını herhangi bir kodla vermis olduğum örneğin altındaki gibi düz metin haline getirebilir miyiz? Türkçe ve İngilizce için bu mümkün ama Arapça ve Rusça için de mümkün müdür? Yardımcı olursanız çok sevinirim. İyi çalışmalar dilerim.

Düz metin derken kastınızı netleştirir misiniz?
8-10 satırını elle kendiniz yapıp, olması gereken durumu örneklendirmenizde yarar var sanırım.

Bir de merak ettiğim şey, gönderdiğiniz dosyanın bir kopyasını alıp, uzantısını txt olarak değiştirdikten sonra
bu dosyayı bir açın bakalım. İstenilen bu mudur?

Zira srt dosya esas olarak zaten TXT dosyası gibi.

.

8-10 satırını elle kendiniz yapıp, olması gereken durumu örneklendirmenizde yarar var sanırım.

Bir de merak ettiğim şey, gönderdiğiniz dosyanın bir kopyasını alıp, uzantısını txt olarak değiştirdikten sonra

.
İlk mesajımda örnek vermiştim. İlk başta zaman dilimi vardı ve cümleler alt alta dizilmişti. Son cümle ise bir düz metin haline getirilmişti. Şimdi tekrar göndereyim.
2

‫مرحبًا، يا رئيس.

3

‫ـ نعم، حسنًا، سأحاول.

4

00:01:55,282 --> 00:01:57,451

‫لماذا لم يبدأ صب الخرسانة بعد؟

‫مرحبًا، يا رئيس. ما الذي تفعله هنا يا رجل؟ ‫ـ اعتقدت أنك ستغادر مبكرًا. ‫ـ نعم، حسنًا، سأحاول. ‫ـ نعم، حسنًا، سأحاول.​

.
Sub Altyazıları_Tüm_Metin_Yapma()

Range("A:A").ClearContents
dosya = Application.GetOpenFilename(FileFilter:="Altyazı Dosyaları(*.srt),(*srt)", Title:="Alt yazı dosyası seçiniz.")

If dosya = False Then Exit Sub
Set adodb = CreateObject("ADODB.Stream")

adodb.Charset = "utf-8"
adodb.Open
adodb.LoadFromFile (dosya)

Kayit = Split(adodb.ReadText(), Chr(10))
For a = LBound(Kayit) To UBound(Kayit)
If Kayit(a) <> Empty And Not IsNumeric(Kayit(a)) And InStr(Kayit(a), "-->") = 0 Then
metin = metin & Kayit(a) & " "
End If
Next

uzunluk = 32767
For a = 0 To Int(Len(metin) / uzunluk)
Cells(a + 1, "A") = Mid(metin, a * uzunluk + 1, uzunluk)
Next

End Sub

Bu da kullandığım koddu. Cümleleri alt alta sıralıyor. Lakin yan yana dizmiyor.

Merhaba,

Kodlara değil ama konuya çok yabancıyız :)
SRT film altyazısı sanırım değil mi?
Adım adım sora sora sorununuzu çözeriz.

Bu attığınız kodların yer aldığı örnek bir Excel içeriği paylaşırsanız, üretilecek SRT uzantısını kontrol etmek daha kolay olur bizim için.

Merhaba,

Bu attığınız kodların yer aldığı örnek bir Excel içeriği paylaşırsanız, üretilecek SRT uzantısını kontrol etmek daha kolay olur bizim için.
Srt evet alt yazı dosyasıdır. Şimdi bir örnek hazırlayacağım. Türkçe dili üzerinden. Sanırım konuyu anlayacaksınız.

Merhaba,

Ekli dosyalar

Verdiğiniz kodlar, eklediğiniz dosyadaki metne göre değil sanırm.
Bu SRT seçimi için ekrana gelen klasör seçimi adımı net değil.
Yani ben sizin hangi adımda ihtiyacınız olduğunu anlayamadım.

Eklediğiniz yazı HTML kod yapısı içeriyor.
SRT dosyanızı da kaydederek verdiğiniz kodlardan durumu anlamaya çalışacağım bakalım.
Bu resimde bir srt dosyasını yukarıdaki yazdığım kodla alt alta oluşturdum. Benim sizden istediğim ise resimdeki gibi alt alta olan cümleleri normal yazılmış gibi düzgün bir cümle yapısına sokmak istiyorum. Yani az önce excel dosyasında metin haline getirilmiş gibi olmasını istiyorum. İnşallah bu derdimi anlatmaya yeterli olmuştur. Teşekkür ederim.

Ekli dosyalar

• InkedÖrnek dosya_LI.webp
    InkedÖrnek dosya_LI.webp
    44.2 KB · Görüntüleme: 4
Ben verdiğiniz kodların işlevini çözmeye ve sizin sorun dediğiniz kısma çözüm bulmaya çalışıyorum.
Kodu çalıştırırken referans alacağım SRT dosyası ile eklediğiniz Excel'deki HTML dosya kısımları net değil bende.

1
00:00:03,318 --> 00:00:41,445
{\3c&H00C5D2&\fnArabic Typesetting\b1\4c&H000170&\c&H000000&\fs28}تـرجـمـة وتـعـديـل
{\3c&HAA9600&\4c&H00003E&\c&H000000&}|| الدكتور علي طلال ||

2
‫مرحبًا، يا رئيس.

3
‫ـ نعم، حسنًا، سأحاول.

şu formatta bir dosyayı mı okuyup çevirecek kodlarınız, yoksa;

<b>6 KASIM 1983 HAWKINS, INDIANA</b> <b>HAWKINS ULUSAL LABORATUVARI ABD ENERJİ BAKANLIĞI</b> <i>Bir şey geliyor. Kana susamış bir şey.</i>

formattaki gibi olanı mı?

Merhaba.

Şöyle bir dener misiniz?
SRT dosyanın kopyasını alın ve uzantısını txt olarak değiştirin.
Bu dosyanın adını kırmızı kısma yazın.

Yeşil kısma da sonuç TXT belgenin adının ne olmasını istiyorsanız onu yazın ve kodu çalıştırın.
Sonra da yeni oluşan TXT belgeyi açıp bakın bakalım istediğiniz bu mudur?

Kodu çalıştırmadan önce EXCEL belgesini TXT belgeyle aynı dizine kaydedin.

VBA:
You must log in to view content
(12 satır)

.

Bu cevap hiç hoşuma gitmedi.
Şunu denedim, şu sonucu beklerken şu sonucu aldım gibi bir cevap verirseniz seviniriz.

Diğer forumdaşların benzer sorunu/ihtiyacı olduğunda yararlanabilmesi bakımından bu husus önemli bence.
Daha ben Excel belgesine satır satır veri yazdırmak mı istiyorsunuz, art arda arapça metin içeren birbirini takip eden satırları tek satır haline mi getirmek istiyorsunuz, sonucu SRT/TXT ya da Excel belgesine satırlar halinde yazdırmak mı istiyorsunuz anladığımı söyleyemem.

.

Önceki cevabım ARAPÇA metinlerin tümünü TXT olarak kaydediyordu.

Konu kapandı ama bir de başka bir alternatif vereyim.
Aşağıdaki kodu boş bir ecel sayyfasının kod bölümüne yapıştırıp çalıştırırsanız;
SRT dosyası kullanılırken aynı anda ekrana gelen 1 veya 2 satırlık verileri birleştirilmesini sağlar ve sonuçlar excel sayfasına yazdırılır.

CPP:
You must log in to view content
(27 satır)

.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Konuyu başlatan
Normal Üye
Antalya
Konu Bilgi
Durum
Çözüldü 
Forum
Excel Makro Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi
Cevaplar
19