Sıfırdan Farklı Değerleri Olanları Alfabetik Listeleme

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan kmlzdmr
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Kısa Açıklama

Sıfırdan Farklı Değerleri Olanları Alfabetik Listeleme isimli başlıkta, ilgili işlemlere dair detaylar yer almaktadır.
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba,
Forumda #Epak ambalaj tarafından açılmış konu için farklı formül geliştirmeye çalıştım ama çözemedim.
URL adresi: .....------https://www.exceldestek.com/konu/dizi-formul-uygulama-yardimi-alabilir-miyiz.5442/-------
'Çözüldü - Dizi formül uygulama yardımı alabilir miyiz
Bu nedenle ve excel destek forum kurallarına uygun olacağını düşündüğümden yeni konu oluşturmak istedim.

soru 1 -
W3 hücresinde =EĞER(P3<>0;MAK($W$2:W2)+1;"") yardımcı sütun formülü varken X3 hücresindeki formül ile P sütunundaki sıfır değerler haricindeki firma unvanlarını
listelemek istedim ama =EĞER(SATIR()-2>MAK($W$3:$W$121);"";İNDİS($O$3:$W$121;KAÇINCI(SATIR()-2;$W$3:$W$121;0);SÜTUN()-15)) bu formülde
W sütunundaki tespit rakamlarını sıralayabildim. Firma isimleri sıralamak için bu formül nasıl düzeltilebilir.

Soru 2- Soru 1 deki durumun alternatif çözümü olarak firma isimlerinin sıralamasını alfabetik olarak yapacak formül geliştirilecek.

Soru 3 - Z sütununda =EĞER(SATIR()-2>MAK($W$3:$W$121);"";İNDİS($O$3:$W$121;KAÇINCI(SATIR()-2;$W$3:$W$121;0);SÜTUN()-17))
formül yazılı iken AA sütununa =EĞERHATA(İNDİS($O$3:$W$120;KAÇINCI(Z3;$W$3:$W$120;0);1);"") formül uygulayarak alternatif oluşturmaya çalıştığımda
56. sıralamadan sonra ( satır 59 ve aşağısında ) "Zeytinli" ismini devamlı getirmesi nedendir. Bu formül Nasıl düzeltilir. "Zeytinli" ismi O3 hücresinde olup O sütununun ilk sıfır değeri olan firma ismi olduğunu gözlemledim.

konu için yardımcı olabilir misiniz?

Ekli dosyalar
Merhaba @kmlzdmr

Normal ve alfabetik listeleme için TEK YARDIMCI SÜTUN kullanmanın yeterli olacağını düşünerek kendi çözüm önerimi vereyim.

Aşağıdaki;
-- W sütununda (yardımcı sütun) birinci formül,
-- normal listeleme için ikinci formül (CTRL+SHIFT+ENTER ile dizi formülü uygulaması),
-- alfabetik sıralama için üçüncü formül
kullanılabilir.

Kod:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(5 satır)

Alfabetik sıralayacak iseniz , aralığınıza dinamik liste oluşturun.

Örneğin listeniz AB3:AB8 aralığında olsun.

Küçükten büyüğe sıralayacaksanız AC1'e <" işareti koyun. Büyükten küçüğe sıralayacaksanız AC1'e > işaretini koyun

AC3 hücresine de

Kod:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(1 satır)

yazıp CTRL+SHIFT+ENTER ile formülü girip aşağı doğru çekiniz.

Çözüm
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Geri