Çözüldü Sıfırdan farklı değerleri olanları alfabetik listeleme

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan kmlzdmr
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

kmlzdmr

Site Üyesi
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba,
Forumda #Epak ambalaj tarafından açılmış konu için farklı formül geliştirmeye çalıştım ama çözemedim.
URL adresi: .....------https://www.exceldestek.com/konu/dizi-formul-uygulama-yardimi-alabilir-miyiz.5442/-------
'Çözüldü - Dizi formül uygulama yardımı alabilir miyiz
Bu nedenle ve excel destek forum kurallarına uygun olacağını düşündüğümden yeni konu oluşturmak istedim.

soru 1 -
W3 hücresinde =EĞER(P3<>0;MAK($W$2:W2)+1;"") yardımcı sütun formülü varken X3 hücresindeki formül ile P sütunundaki sıfır değerler haricindeki firma unvanlarını
listelemek istedim ama =EĞER(SATIR()-2>MAK($W$3:$W$121);"";İNDİS($O$3:$W$121;KAÇINCI(SATIR()-2;$W$3:$W$121;0);SÜTUN()-15)) bu formülde
W sütunundaki tespit rakamlarını sıralayabildim. Firma isimleri sıralamak için bu formül nasıl düzeltilebilir.

Soru 2- Soru 1 deki durumun alternatif çözümü olarak firma isimlerinin sıralamasını alfabetik olarak yapacak formül geliştirilecek.

Soru 3 - Z sütununda =EĞER(SATIR()-2>MAK($W$3:$W$121);"";İNDİS($O$3:$W$121;KAÇINCI(SATIR()-2;$W$3:$W$121;0);SÜTUN()-17))
formül yazılı iken AA sütununa =EĞERHATA(İNDİS($O$3:$W$120;KAÇINCI(Z3;$W$3:$W$120;0);1);"") formül uygulayarak alternatif oluşturmaya çalıştığımda
56. sıralamadan sonra ( satır 59 ve aşağısında ) "Zeytinli" ismini devamlı getirmesi nedendir. Bu formül Nasıl düzeltilir. "Zeytinli" ismi O3 hücresinde olup O sütununun ilk sıfır değeri olan firma ismi olduğunu gözlemledim.

konu için yardımcı olabilir misiniz?

Ekli dosyalar

Merhaba @KMLZDMR

Normal ve alfabetik listeleme için TEK YARDIMCI SÜTUN kullanmanın yeterli olacağını düşünerek kendi çözüm önerimi vereyim.

Aşağıdaki;
-- W sütununda (yardımcı sütun) birinci formül,
-- normal listeleme için ikinci formül (CTRL+SHIFT+ENTER ile dizi formülü uygulaması),
-- alfabetik sıralama için üçüncü formül
kullanılabilir.

Kod:
You must log in to view content
(5 satır)

Alfabetik sıralayacak iseniz , aralığınıza dinamik liste oluşturun.

Örneğin listeniz AB3:AB8 aralığında olsun.

Küçükten büyüğe sıralayacaksanız AC1'e <" işareti koyun. Büyükten küçüğe sıralayacaksanız AC1'e > işaretini koyun

AC3 hücresine de

Kod:
You must log in to view content
(1 satır)

yazıp CTRL+SHIFT+ENTER ile formülü girip aşağı doğru çekiniz.