Sağdan X Karakterin Soldan X Sıradaki Yerini Bulma

Sağdan X Karakterin Soldan X Sıradaki Yerini Bulma isimli içerikte, bu işlemlerin nasıl yapılacağını adım adım ele alan bir yazı yer almaktadır.

Giriş​

Sağdan X Karakterin Soldan X Sıradaki Yerini Bulma isimli içerikte, metinden değer ayırma işlemlerinin adım adım nasıl yapılacağı anlatılmaktadır.

Metni ve Aranan Karakteri Belirleme​

Öncelikle A1 hücresinde bir metin ve B1 hücresinde aranan karakteri belirleyin. Metin (A1 hücresine): Ali, Veli, Hasan; Hüseyin, Osman, Tuğkan Karakter (B1 hücresine): , şeklinde yazın.

Kaçıncı Karakteri Aradığınızı Belirleme​

C1 hücresine aradığınız karakter sırasını yazın. Örneğin, 3 yazarsanız, bu metinde soldan itibaren üçüncü virgülü bulacağız.

Gerekli Fonksiyonları Kullanma​

D1 hücresine aşağıdaki formülü girin:
Kod:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(1 satır)
Bu formül, aşağıdaki adımları takip eder: YERİNEKOY(A1; B1; "") İlk olarak A1 hücresindeki tüm virgüller kaldırılır. UZUNLUK(A1) - UZUNLUK(...) Orijinal metnin uzunluğu ile virgülsüz metnin uzunluğu arasındaki fark, metindeki toplam virgül sayısını verir. YERİNEKOY(A1; B1; "#"; ...) A1 hücresindeki metinde sağdan C1'de belirtilen sıradaki virgül "#" ile değiştirilir. BUL("#"; ...) Değişiklik yapılmış metinde "#" karakterinin yerini bulur. UZUNLUK(A1)+1-... Metnin sağ tarafından "#" karakterine kadar olan kısmın uzunluğunu hesaplar. UZUNLUK(A1) - (...) + 1 Son olarak, sağdan bulunan konumu sola çevirir ve bu sayede karakterin soldan sırasını elde ederiz.

Formülün Sonucunu Görüntüleme​

D1 hücresindeki formül hesaplandığında, sağdan üçüncü virgülün soldan kaçıncı sırada olduğunu gösteren bir sonuç elde edilir.

Formülü Test Etme​

C1 hücresindeki değeri değiştirerek farklı karakter sıralamalarını test edebilirsiniz. Böylece formülün farklı senaryolarda nasıl çalıştığını gözlemleyebilirsiniz.

Dosyayı İndirme​

Adımları yapmaya üşeniyorsanız ya da başaramadıysanız, örnek dosyamızı indirebilirsiniz.