Soldan X Karakterin Soldan X Sıradaki Yerini Bulma

Soldan X Karakterin Soldan X Sıradaki Yerini Bulma isimli içerikte, bu işlemlerin nasıl yapılacağını adım adım ele alan bir yazı yer almaktadır.

Giriş​

Soldan X Karakterin Soldan X Sıradaki Yerini Bulma isimli içerikte, metinden değer ayırma işlemlerinin adım adım nasıl yapılacağı anlatılmaktadır.

Metni ve Aranan Karakteri Belirleme​

Öncelikle A1 hücresinde bir metin ve B1 hücresinde aranan karakteri belirleyin. Metin (A1 hücresine): Ali, Veli, Hasan; Hüseyin, Osman, Tuğkan Karakter (B1 hücresine): , şeklinde yazın.

Kaçıncı Karakteri Aradığınızı Belirleme​

C1 hücresine aradığınız karakter sırasını yazın. Örneğin, 3 yazarsanız, bu metinde soldan itibaren üçüncü virgülü bulacağız.

BUL ve YERİNEKOY Fonksiyonlarını Kullanma​

D1 hücresine aşağıdaki formülü yazın: =BUL(B1;YERİNEKOY(A1;B1;"#";C1))
Kod:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(1 satır)
Bu formülün çalışma prensibi şöyledir: YERİNEKOY(A1; B1; "#"; C1) A1 hücresindeki metinde B1 hücresinde belirtilen karakteri (virgül) soldan sağa doğru C1 hücresinde belirtilen sırada (örneğin 3) bulur ve o karakterin yerine geçici bir işaret koyar (bu örnekte "#"). BUL(B1; ...) YERİNEKOY fonksiyonunun çıktısı üzerinde çalışır ve geçici işaretin ("#") metin içindeki yerini bulur.

Formülün Sonucunu Görüntüleme​

Formülü girdikten sonra, D1 hücresi otomatik olarak hesaplanır ve metindeki istenen sıradaki karakterin (bu örnekte üçüncü virgül) yerini verir.

Formülü Test Etme​

Formülünüzü test etmek için C1 hücresindeki sayıyı değiştirin ve D1 hücresindeki sonucun nasıl değiştiğini gözlemleyin.

Dosya Tavsiyesi​

Soldan X Sıradaki Değerin Sırasını Bulma isimli benzer bir dosyayı indirerek hazır haline ulaşabilirsiniz.