Sağdan X Karakterin Sağdan X Sıradaki Yerini Bulma

Sağdan X Karakterin Sağdan X Sıradaki Yerini Bulma isimli içerikte, bu işlemlerin nasıl yapılacağını adım adım ele alan bir yazı yer almaktadır.

Giriş​

Sağdan X Karakterin Sağdan X Sıradaki Yerini Bulma isimli içerikte, metinden değer ayırma işlemlerinin adım adım nasıl yapılacağı anlatılmaktadır.

Metni ve Aranan Karakteri Belirleme​

Öncelikle A1 hücresinde bir metin ve B1 hücresinde aranan karakteri belirleyin. Metin (A1 hücresine): Ali, Veli, Hasan; Hüseyin, Osman, Tuğkan Karakter (B1 hücresine): , şeklinde yazın.

Kaçıncı Karakteri Aradığınızı Belirleme​

C1 hücresine aradığınız karakter sırasını yazın. Örneğin, 3 yazarsanız, bu metinde soldan itibaren üçüncü virgülü bulacağız.

Gerekli Fonksiyonları Kullanma​

D1 hücresine aşağıdaki formülü yazın: =UZUNLUK(A1)+1-BUL("#";YERİNEKOY(A1;B1;"#";(UZUNLUK(A1)-UZUNLUK(YERİNEKOY(A1;B1;"")))-C1+1))
Kod:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(1 satır)
Bu formül şu adımları izler: YERİNEKOY(A1;B1;"") A1 hücresindeki metinde B1 hücresinde belirtilen tüm virgülleri kaldırır. UZUNLUK(A1)-UZUNLUK(...) Virgüller çıkarıldıktan sonra metnin uzunluğu ile orijinal metnin uzunluğu arasındaki farkı hesaplar. Bu, metinde kaç adet virgül olduğunu belirler. YERİNEKOY(A1;B1;"#";...) Metindeki sonuncu virgülü "#" ile değiştirir. BUL("#"; ...) "#" işaretinin metindeki yerini bulur. UZUNLUK(A1)+1-... Metnin toplam uzunluğuna 1 ekler ve bulunan konumu çıkararak, aslında sağdan virgülün yerini belirler.

Formülün Sonucunu Görüntüleme​

Formül D1 hücresinde hesaplandığında, sağdan üçüncü virgülün metin içerisindeki konumunu size verecektir.

Formülü Test Etme​

C1 hücresindeki değeri değiştirerek formülün farklı sıralamadaki karakterler için de doğru sonuçları verip vermediğini test edebilirsiniz.

Dosya Tavsiyesi​

Sağdan X Sıradaki Değerin Sırasını Bulma isimli dosyayı indirerek hazır haline erişebilirsiniz.