C

Soru Pivot Raporum Için Yardım Rica Ediyorum

cavusoglu

Site Üyesi
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Herkese Merhaba

Ekte sizinle paylaştığım excel pivot raporda ihtiyacım olan bir konu var.
Bu konuda sizden destek talebim olacak.
Mümkünse yardımcı olmanızı rica ediyorum.

Rapora eklediğim Görsel sayfasında aşağıda anlattığım numaralı alanları işaretledim.

Raporu kullanırken 1 nolu alandan üretici seçtiğimde yanda 2 nolu alana eklediğim görseldeki gibi rakipli veya rakipsiz seçeneği eklemek istiyorum.
Bu alanda Rakipsiz seçeneğinin default olarak seçili olmasını amaçlıyorum.
Ancak rakipli seçtiğimde ise 3 nolu alanda 1 nolu alandan seçtiğim üreticinin içerisinde ürünü bulunan kategorilerin verilerini getirirken rakiplerinin de sadece seçtiğim üreticinin içerisinde bulunduğu kategorilerdeki ürünlerine ait verileri getirmesini amaçlıyorum.
Bundan amaç; Bir üreticiyi değerlendirirken, seçtiğim üreticinin toplam adet veya ciro büyümeleri ile ürünlerinin olduğu bütün kategorileri rakiplerinin sadece o kategorilerde bulunan ürünleriyle birlikte toplam değerlendirmek istiyorum. Seçtiğim üreticinin bulunmadığı kategorilerde eğer rakiplerinin ürünü varsa, rakiplerinin o ürünlerine ait verilerini getirmemesi lazım.
Öncelikle bunun mümkün olup olmadığını bilmiyorum. Bu sebeple size danışmak istedim.
Bu düşündüğümü yapmak mümkünse bana bu konuda yardımcı olmanız mümkün müdür?
Olumlu veya olumsuz dönüşleriniz için şimdiden teşekkür ederim.

Ekli dosyalar

Merhaba

Doğrusu kuralların ne olduğunu bilemiyorum.
Sizin uyarınız üzerine biraz baktım ancak atladığım konunun ne olduğunu anlayamadım.
Kurallarınıza aykırı bir durum söz konusu ise özrümü kabul ederek yardım talebimi kapatabilirsiniz.
Teşekkür ederim

Merhaba,

Ekli dosyayı görüntüle 16210

Konu açarken gördüğünüz alanda bu kuralları kabul ediyorsunuz. Sadece tikleyip geçmek yerine linke tıklamış olsaydınız okumuş olacaktınız.
Amacım da konu kapatmak değil, forumun devamlılığını ve yazılması bir nedene bağlı olan kurallarımıza riayet edilmesini sağlamak.
Sonraki olası sorularınızda dikkat etmeniz faydalı olacaktır.

Bilginize sunarım, iyi çalışmalar

Ekli dosyalar

• 1647185895223.webp
    1647185895223.webp
    22.3 KB · Görüntüleme: 18
Merhaba;
Evet genel alışkanlık olarak işaretleyip geçiyoruz.
Bu konuda haklısınız.
Kurallarınızı az önce uyarınız üzerine okudum.
Sanırım kastettiğiniz başlıkta yardım kelimesinin yazılması.
Düzeltmek istedim ancak böyle bir seçenek yok sanırım.
Bundan sonra yeni konu açarken buna dikkat etmeye çalışırım.
İyi çalışmalar

Aslında sorun birazda buradan kaynaklanıyor sanırım.
Dilimleyiciye bunu ekleyemedim.
Yani X bir üreticiyi seçtiğimde (1 ile işaretlediğim alandan) eğer rakipli istiyorsam arkada formül veya makro hesaplama
seçtiğim üreticinin ürünlerinin bağlı olduğu kategorileri bahsettiğim gibi rakipleriyle getirmesi lazım, ancak yolunu bi türlü bulamadım.

Bu konuda haklısınız, seçilen üreticinin ürünlerinin bağlı olduğu kategorilerindeki datayı getirme komutunu vermeyi kastediyorum aslında.
İşte bu komutu nasıl verebiliriz? En temelde soru bu.
Umarım sizi uğraştırmış olmuyorum.

Dilimleyici zaten istediğinizi yapmıyor mu?
Üretici olarak ARSLANLI PAMUK seçtim ve ona ait olan EV HIRDAVAT kısmı geldi aktif kaldı sadece.
Kaçırdığım nedir anlayamadım.
Hem Özet Tablo hem de Dilimleyici çok sevdiğim nesnelerde değil açıkçası.
Bu tür nesneler yerine makro ile filtrelemeyi tercih ediyorum.

Son mesajınızdan sonra benim istediğimi tam ifade edemediğimi anladım. Bu tamamen benim anlatım eksikliğimden kaynaklanıyor.

Üretici listesinde yer alan üreticilerin farklı farklı kategorilerde veya alt kategorilerde ürünleri var.
A üreticisinin örneğin x,y,z,k,l,m kategorilerinde ürünleri varken B üreticisininde örneğin x,z,l,m,t,u kategorilerinde ürünleri var.

Ben A üreticisini (rakipli seçtiğimde) B üreticisinin x,z,l,m,t,u kategorilerindeki bütün ürünlerine ait verileri değil sadece A üreticisiyle çakıştıkları kategorilerdeki ürünlerine ait veriler geldin. Bu durumda A ve B üreticilerinin çakıştıkları kategoriler x,z,l,m kategorileri veya alt kategorilerinde ki ürünler oluyor.

Üretici listesindeki üç üreticiden hareket edelim. UNILEVER, RECKKIT BENCKISER, PROCTER&GAMBLE
Unilever üreticisini rakipli olarak seçtiğimde RECKKIT BENCKISER, PROCTER&GAMBLE üreticilerine ait verilerden (elde yıkama veya makine) Bulaşık deterjanı verilerini getirmemesi lazım. Çünkü Unilever üreticisinin bulaşık deterjanı kategorisinde ürünü yok.
Tabii bunu ben böyle düşünüyorum ancak yapılması imkânsız ise de yapacak bir şey yok.
Umarım bir yolu vardır ve bunu raporuma ekleyebilirim.
Tedarikçi firmalarla değerlendirme yaparken bu şekilde bir rapor alabilmem durumunda ürünlerinin olduğu kategorileri tek seferde rakipleriyle birlikte değerlendirme imkânı bulmuş olacağım.

Hakkınızı helal edin lütfen, sizi de meşgul edip uğraştırıyorum.

Estağfurullah haklık hukuklu olarak bakmayın mevzuya.
Sitenin kuruluş amacı zaten insanlara destek olmak.
Sizden ricam anlatımlarınızda sayfa ve sütun adı olarak bilgi verebilir misiniz?
Şu anda benim de bir yoğunluğum var ve anlamakta güçlük çekiyorum.
Başka bir arkadaştan destek gelmezse, akşam daha rahat kafa ile bakacağım.

Son mesajınızdan sonra benim istediğimi tam ifade edemediğimi anladım. Bu tamamen benim anlatım eksikliğimden kaynaklanıyor.

Üretici listesinde yer alan üreticilerin farklı farklı kategorilerde veya alt kategorilerde ürünleri var.
A üreticisinin örneğin x,y,z,k,l,m kategorilerinde ürünleri varken B üreticisininde örneğin x,z,l,m,t,u kategorilerinde ürünleri var.

Ben A üreticisini (rakipli seçtiğimde) B üreticisinin x,z,l,m,t,u kategorilerindeki bütün ürünlerine ait verileri değil sadece A üreticisiyle çakıştıkları kategorilerdeki ürünlerine ait veriler geldin. Bu durumda A ve B üreticilerinin çakıştıkları kategoriler x,z,l,m kategorileri veya alt kategorilerinde ki ürünler oluyor.

Üretici listesindeki üç üreticiden hareket edelim. UNILEVER, RECKKIT BENCKISER, PROCTER&GAMBLE
Unilever üreticisini rakipli olarak seçtiğimde RECKKIT BENCKISER, PROCTER&GAMBLE üreticilerine ait verilerden (elde yıkama veya makine) Bulaşık deterjanı verilerini getirmemesi lazım. Çünkü Unilever üreticisinin bulaşık deterjanı kategorisinde ürünü yok.
Tabii bunu ben böyle düşünüyorum ancak yapılması imkânsız ise de yapacak bir şey yok.
Umarım bir yolu vardır ve bunu raporuma ekleyebilirim.
Tedarikçi firmalarla değerlendirme yaparken bu şekilde bir rapor alabilmem durumunda ürünlerinin olduğu kategorileri tek seferde rakipleriyle birlikte değerlendirme imkânı bulmuş olacağım.

Hakkınızı helal edin lütfen, sizi de meşgul edip uğraştırıyorum.

Özet tablo ile nasıl olur, bakmak gerek ancak isterseniz;
yeni bir sayfada veri doğrulama > liste özelliği uygulanmış bir hücreden firma seçimi, ikinci bir hücrede RAKİPLİ/RAKİPSİZ durum
seçimine göre, üçüncü hücreden yapacağınız ikinci firma seçimine göre nasıl bir sonuç alınması gerekiyor ona dair açıklamalı olarak
olması gereken sonuçları (mevcut verilere göre) örneklendirmeniz gerekir.
Bu sonuçlara nasıl ulaşılacağını açıklarken sayfa/sütun/hücre adresi gibi net şeyler yazmalısınız.
Sizin için ürün TEMİZLİK olabilir, destek olacak kişi için şu sayfa şu sütundur o aslında.
Konuya yabancı birine açıklar gibi yani.

Bunu daha nasıl anlatabilirim (yazı ile) bilemiyorum.
Benim anlama eşiğimin bugünlerde yüksek olmaması ile alakalı durum, çok üzerinize de alınmayın :)
Telefonlaşabilirsek sanırım sözel olarak daha iyi ifade edebilirim.
4K+ üyemiz var, herkesle tek tek telefonlaşırsak işi falan bırakmak lazım :)

@Ömer BARAN üstadımın da belirttiği üzere, siz konuya çok net hakim olabilirsiniz ama biz hiç bir adımına hakim değiliz.
O yüzden bir üstteki mesajımda da belirttiğim üzere, hangi sayfanın hangi sütununda ne var, o sütundaki bilgiler nereye akacak vs kısmını detaylıca aktarmalısınız ki hem anlama hem de destek olma aşamalarımız daha kolaylaşsın.

Benim anlama eşiğimin bugünlerde yüksek olmaması ile alakalı durum, çok üzerinize de alınmayın :)

4K+ üyemiz var, herkesle tek tek telefonlaşırsak işi falan bırakmak lazım :)

@Ömer BARAN üstadımın da belirttiği üzere, siz konuya çok net hakim olabilirsiniz ama biz hiç bir adımına hakim değiliz.
O yüzden bir üstteki mesajımda da belirttiğim üzere, hangi sayfanın hangi sütununda ne var, o sütundaki bilgiler nereye akacak vs kısmını detaylıca aktarmalısınız ki hem anlama hem de destek olma aşamalarımız daha kolaylaşsın.

:)))) Dün akşam mesajlara bakamadım ancak bu sabah ilk mesajınız üzerine yüzümde gülümseme oldu.

Bunu yazarak anlatmak gerçekten zor olduğunun farkındayım bu nedenle telefonlaşmaktan bahsettim, kabul etmek zorunda değilsiniz tabii ki. Zaten etmediniz :))

Diğer taraftan söylediğinizde haklısınız. Ben kafamda kurguyu yapmışım ancak aktarmakta zorlanıyorum.
Sizin ve Ömer beyin söylediği gibi sütun satır özelinde daha net bir açıklama hazırlayabilirsem (henüz nasıl aktaracağımı kestiremiyorum) yeniden konuya ekleme yaparım.
Teşekkür ederim alakanız için.
Hayırlı günleriniz olsun.