A

Çözüldü Örnek dosyadaki şartlı derlemeleri kod ile yapılabilirmiyiz

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan Akif59
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Akif59

Yıllık Forum Üyesi
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba
B12 hüçresi dolu ise

12 nolu satırdaki 4 113 arasındaki değerlerin ilk iki karakteri aynı olanlar ilk iki karakterine göre 121 satıra 4 113 arasına küçükten büyüğe sıralanabilir mi
bu sağlanabilirse aynı olanların adet toplamları da kesim adeti 122 nolu satıra Bdn kesilen adeti de 123 satıra getirilebilir mi

B12 Hüçresi boş ise
12 nolu satırdaki 4 113 arasındaki değerlerin tamamı 121 satıra 4 113 arasına küçükten büyüğe sıralanabilir mi

adet toplamları da kesim adeti 122 nolu satıra Bdn kesilen adeti de 123 satıra getirilebilir mi

Ekli dosyalar

Belgedeki hesaplama basit STANDARTSAPMA işlemidir.

Tabi sektörünüzü bilmediğim, belgenizi, işleyişi, işlemlerin amacını vs bilmediğim için genel geçer bir işlev olarak
bunu düşündüm. İsterseniz ortalama, 5'in katları, 10'un katları gibi bir işlem de yapılabilir elbette.

Belgenizi, işlemlerin sizin için ifade ettiği anlamları bilmiyorum.
Belkide; DJ sütununa yazılacak sayıların toplamının minimum olmasını sağlamak gerekiyor ya da belki de
DK veya DL sütununda ilgili alanın toplamının minimize edilmesi gibi bir hedef vardır, vs vs.

.
Sayın BARAN sadece son yazdığınız 5 satırlık alandaki hesaplama 5 ve katları olarak olsun

Kodun son kısmını aşağıdakiyle değiştirerek deneyin.

VBA:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(12 satır)
Sayın BARAN
Çok bir değişiklik olmadı
-6 -7 -8 -9 yukarı yuvarlaya bilirdi fakat yuvarlamadı

1588978960802.webp

-1 -2 -3 -4 leri yukarı yuvarlaya bilirdi fakat yuvarlamadı
1588979154585.webp

Moderatörün son düzenlenenleri:
SARI zeminli hücrede, benim ÖNERİ dediğim değerleri sırasıyla yazarsanız
( örnek belgeye göre, önerilen değerler sırasıyla 95, 35, 10, 5, 1 )
ve buna göre veri girildiğinde de sonuç şöyle oluyor.

1588981171951.webp

Beklentiniz nedir anlayamadım.
Ne hesaplarsanız hesaplayın en sonda 1 yazmak zorunda kalırsınız gibi geliyor bana.

Ayrıca malum kendi belgenizde zaten böyle bir ÖNERİ mekanizması zaten yok idi ve
bildiğiniz gibi (eskiden olduğu gibi gözle kontrol sistemiyle) veri girmenize mani de yok.

.

1588981171951.webp

Beklentiniz nedir anlayamadım.
Ne hesaplarsanız hesaplayın en sonda 1 yazmak zorunda kalırsınız gibi geliyor bana.

Ayrıca malum kendi belgenizde zaten böyle bir ÖNERİ mekanizması zaten yok idi ve
bildiğiniz gibi (eskiden olduğu gibi gözle kontrol sistemiyle) veri girmenize mani de yok
[/QUOTE]
Merhaba Sayın BARAN
sorun öneride bulunduğu değer değil o sizin katkıda bulunduğunuz extra güzellik oldu çok beğendiğimi belirtmiştim
Amaç 10. altında değer girmemek oluyor her zaman sonda o küçük değerlerin kalmaması için işlem yapıldığı esnada
örneğin DJ sütununda 90 yazıldığında 125 satırdaki -86 -87 -88- 89 gibi değerleri de 90 gibi işlem yapması
yada DJ sütununa 32 yazıldığında 125 satırdaki -28 -29 -30 -31 gibi değerleri de 32 görmüş gibi işlem yapması idi

sizde haklısınız gözle görüp serbest giriş yapma imkanım halen olduğu için elle müdahalede buluna bilirim
her şey için çok teşekkür ederim çok hakkınız geçti

Kodda yer alan ilgili satırı aşağıdaki gibi değiştirerek deneyin.

VBA:
(3 satır)
Sayın BARAN konuyla ilgilenmeye devam ettiğiniz için tekrar teşekkür ederim
şu an her şey tamam gibi görünüyor
iş yerim kapalı evden çalışıyorum elimde çok fazla seçenek yok karşıma çıkabilecek muhtemel tüm seçeneklerde kontrollerimi yapıp bir sorun olursa konuyu hatırlamanız adına aynı başlık üzerinde izniniz olursa dönüş yaparım
her şey için tekrar teşekkürlerimi sunuyorum her şey gönlünüzce olsun .

Sayın @Akif59 .

Her şey tamam dediğinizde, kodları bir toparlamakta yarar var.
Bu nedenle bitmiş halinin uygulandığı son bir örnek belge ekleyin, kodların tümünü bir elden geçirip konuyu ondan sonra cevaplara kapatalım.

.

Sayın BARAN Merhaba kodları elden geçirmek gerekir dediniz çözülmüş dosya ektedir

_ kodların içinde 68 satır için bir bölüm var orayı kaldırabilirsiniz dosya artık tek parça halinde kullanılıyor

_ kodların içinde DP 17 DP 117 için yazılan bölümün aynısı DP 127 DP 131 içinde olması lazım göremedim

_siz el ile müdahale edebiliyorsunuz dediniz deniz bunu D126 DI 131 Arasında yapamıyorum

Ekli dosyalar

Kodda farklı yerlerde de değişiklik yapmış olabilirim diye bütün kodu vereyim.
Belgeye uygulayarak denersiniz.

CSS:
(129 satır)

.

Tekrar merhaba Sayın @Akif59 .

Verdiğim kodda bir sorun var mıdır?
Oluumlu-olumsuz herhangi bir geri bildiriminiz olmadığını hatırlatayım dedim.

.
Merhaba Sayın BARAN
son mesajımda bahsettiğim gibi değişik kombinasyonlarda denemeler yapıyorum şimdilik tek sorun sayfayı korumaya aldığımda kilitli hücreler yüzünden kod çalışmıyor çözümü var mıdır bilmiyorum

Birde yönetiçim bir öneride bulundu yapılabilir mi bilmiyorum bana da mantıklı geldi

_ benim çok beğendiğim DJ 17 de önerdiği değeri yada 16 satırdan kendim seçtiğim değeri DJ sütununa yazınca kaç tane olduğunu bulması olayını butona almak
ihtiyaç halinde kullanmak için

onun yerine öneride bulunmasın her satırda maksimum 10 minimum 3 tane bulacak şekilde önerdiği değerleri DJ Sütununa yukarıdan aşağı kendisi yazsın ve 16 satırdaki - değerleri en iyi seçenekle bitirsin
neden maksimum 10 derseniz ben kıyafet çizimi yaptığım için bir çizimin içine maksimum 10 beden koyuyorum

Sayın @Akif59 .

Sayfa korumasıyla ilgili olarak;
-- Kodların en başına, ActiveSheet.Unprotect "1"
-- Kodların en sonuna, ActiveSheet.Protect "1"
şeklinde birer satır ekleyin.
ÇİFT TIRNAK arasına ise, kullandığınız sayfa koruması şifresi neyse onu yazarsınız.
Kodun işleyişiyle ilgili bir sıkıntı kalmadığına göre konuyu ÇÖZÜLDÜ olarak işaretleyebiliriz.

OPTİMİZASYON konusu içinse isterseniz;
-- ya yeni bir konu açarak,
-- veya forum sayfalarının üst bandındaki DESTEK TALEBİ bölümünü kullanarak
destek talep edin.
Ben veya başka bir EKİP arkadaşımız konuyla ilgilenecek, olabilirlik konusunda fikrini iletecektir.

.

Sayın @Akif59 .

-- Kodların en sonuna, ActiveSheet.Pprotect "1"
ÇİFT TIRNAK arasına ise, kullandığınız sayfa koruması şifresi neyse onu yazarsınız.
Kodun işleyişiyle ilgili bir sıkıntı kalmadığına göre konuyu ÇÖZÜLDÜ olarak işaretleyebiliriz.

destek talep edin.
Ben veya başka bir EKİP arkadaşımız konuyla ilgilenecek, olabilirlik konusunda fikrini iletecektir.

.
Sayın @Akif59 .

-- Kodların en sonuna, ActiveSheet.Pprotect "1"

destek talep edin.

.
Merhaba Sayın BARAN
Aşağıdaki gibi ekliyorum olmadı
konu çözüldüğünü ben mi işaretleyeceğim siz mi ben işaretleyecek sem nereden yapacağım yönlendirir misiz lütfen

Private Sub Worksheet_Change(ByVal Target As Range)
ActiveSheet.Unprotect "1007"

ActiveSheet.Pprotect "1007"
End Sub

ActiveSheet.Pprotect
burada 1 P harfini fazladan yazmışım. Doğrusu Protect olacaktı.

Sizden ÇÖZÜLDÜ ibaresinin yer aldığı bir cevap geldiğinde, forum yöneticisi arkadaşlarımız konuyu ÇÖZÜLDÜ olarak işaretleyecektir.

.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...