A

Çözüldü Örnek dosyadaki şartlı derlemeleri kod ile yapılabilirmiyiz

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan Akif59
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Akif59

Yıllık Forum Üyesi
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba
B12 hüçresi dolu ise

12 nolu satırdaki 4 113 arasındaki değerlerin ilk iki karakteri aynı olanlar ilk iki karakterine göre 121 satıra 4 113 arasına küçükten büyüğe sıralanabilir mi
bu sağlanabilirse aynı olanların adet toplamları da kesim adeti 122 nolu satıra Bdn kesilen adeti de 123 satıra getirilebilir mi

B12 Hüçresi boş ise
12 nolu satırdaki 4 113 arasındaki değerlerin tamamı 121 satıra 4 113 arasına küçükten büyüğe sıralanabilir mi

adet toplamları da kesim adeti 122 nolu satıra Bdn kesilen adeti de 123 satıra getirilebilir mi

Ekli dosyalar

Eklediğim son belgedeki kodlardaki aşağıdaki bölüm zaten bu işlemi yapıyor değil mi?
DJ118'de METİNsel ifade bulunduğu için İlgili alanı 117'nci satırda bırakmıştım.
Belirttiğiniz işlemin, kodda mavi renklendirdiğim kısımda yapılıyor olması gerekiyor.

VBA:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(8 satır)

.
Sayın BARAN Dosyada çalışmayan yada hatalı işlem yapan bir bölüm kalmadı

Talebi daha iyi anlamanız için veri girişi yapılmış bir dosya paylaşıyorum
sizden ricam DJ 127 den DJ131 kadar sırasıyla 101 51 21 11 1 gibi rakamlar girmeniz
D127 DI131 aralığında bir plan oluşturulduğunu gözlemleyeceksiniz

BU işlemin aynısını Dj18 DJ117 aralığına değerler girincede D18 DI 117 arasın dada yapacak şekilde aynısını yada aynı işlemi yapacak şekilde benzeri yazabilir miyiz

Ekli dosyalar

Mevcut kodda yer alan ve 40 numaralı cevapta alıntıladığım kısımdaki işlemin YERİNE bu yeni düzeni mi istiyorsunuz?
Yani belirttiğim kod kısmı silinecek, bunun yerine, bahsettiğiniz işlem olacak öyle mi?

.

Sayın @Akif59 .

Ben isteğinizi malesef anlamış değilim.
Mevcut kodda, daha evvel alıntıladığım kısım üzerinden DJ18 : DJ117 arasına sayı yazıldıkça,
bunların kendi satırlarında D : DI sütun aralığında sayı olan sütunlar için, 15'inci satıra +, 16'ncı satıra da - olarak yansıyor ve ardından da
bu işlemin sonuçlarına göre de, 122-125'inci satırlara yansıması da gerçekleşiyor durumda.

Bu işlem yapılmayıp, bunun yerine yeni bir işlem mi istiyorsunuz?

Neyse yukarıdaki sorum, aşağıdaki işlemle beraber belki havada kalacaktır.
Aşağıdaki değişiklikleri yaparak (yeşil olanlar eklenecek, kırmızı olan satırların SOL başına TEK TIRNAK ekleyerek)
dener misiniz? İstediğiniz bu olabilir mi?

VBA:
(21 satır)

.

Sayın @Akif59 .

Ben isteğinizi malesef anlamış değilim.
Mevcut kodda, daha evvel alıntıladığım kısım üzerinden DJ18 : DJ117 arasına sayı yazıldıkça,
bunların kendi satırlarında D : DI sütun aralığında sayı olan sütunlar için, 15'inci satıra +, 16'ncı satıra da - olarak yansıyor ve ardından da
bu işlemin sonuçlarına göre de, 122-125'inci satırlara yansıması da gerçekleşiyor durumda.

Bu işlem yapılmayıp, bunun yerine yeni bir işlem mi istiyorsunuz?

Neyse yukarıdaki sorum, aşağıdaki işlemle beraber belki havada kalacaktır.
Aşağıdaki değişiklikleri yaparak (yeşil olanlar eklenecek, kırmızı olan satırların SOL başına TEK TIRNAK ekleyerek)
dener misiniz? İstediğiniz bu olabilir mi?

VBA:
(21 satır)

.
Sayın BARAN var olan kodlarda hiç bir değişiklik yapmamıza gerek yoktu bahsettiğiniz düzenleme ve eklemeleri yaptığımda dosya kilitlenip uzun süre bekliyor ve hata veriyor

DJ sütunundaki değerleri elle mi yazıyorsunuz?
Bu değerler için bir değer listesi mi vardır?
Örneğin en fazla yazılabilecek değer, ondalikli değer yazılabilip, yasılamayacağı gibi sınırlar var mıdır?

Ya da örneğin 14'üncü satırdaki değerleri dikeylemesine DJ sütununa yazdırıp kesişim hücrelerine de 1 yazılırsa istediğiniz eşitlik sağlanmaz mı?

Değerleri siz elle yazıyorsanız, bu sayıya göre tablonun içine (D:DI sütunlarına)
bu sayının katları var mıdır diye kontrol yapıp kaç katı olduğunun yazılması mesele değil esas olarak.

.

DJ sütunundaki değerleri elle mi yazıyorsunuz?
Bu değerler için bir değer listesi mi vardır?
Örneğin en fazla yazılabilecek değer, ondalikli değer yazılabilip, yasılamayacağı gibi sınırlar var mıdır?

Ya da örneğin 14'üncü satırdaki değerleri dikeylemesine DJ sütununa yazdırıp kesişim hücrelerine de 1 yazılırsa istediğiniz eşitlik sağlanmaz mı?

Değerleri siz elle yazıyorsanız, bu sayıya göre tablonun içine (D:DI sütunlarına)
bu sayının katları var mıdır diye kontrol yapıp kaç katı olduğunun yazılması mesele değil esas olarak.

.
Sayın BARAN sadece DJ 18 DJ 117 ye değer girmek istiyorum girdiğim değeri 16 nolu satırdan seçiyorum amaç 16 nolu satırdaki değerleri tüketmek

DJ 127 DJ 131 Yapılanın aynısı bile olabilir

D18 : DI117 arasındaki sayıları silip sadece aşağıdaki kodu dener misiniz?

VBA:
(10 satır)
Sayın BARAN teşekkürler inanın çok şaşkınım oldu DJ Sütununa girdiğim değeri değiştirdiğimde yeni değer üzerinden tekrar hesaplayacak şekilde revize edip var olan Change kodunun içine ekleye bilir misiniz DJ sütununa değeri girince hemen çalışsın

Çözüm'ün anahtarı, sorunun anlaşılması.
Ayrıca DJ sütununa yazılacak değerlerle ilgili de bir düşüncem var.

Kod düzenlemesi için bir şey sorayım.
Kodun en başında ve en sonunda yer alan satır/sütun gizleme kodları (aşağıda) aslında ne zaman tetiklenmelidir?
Ne zaman, ne yapıldığında satır, ya da ne zaman ne yapıldığında sütun gizleme işlemi yapılmalıdır?

C28 : C114 ve AG12 : DF12 aralıklaarına veriler nereden geliyordu, veri girişi elle mi yapılıyordu?

VBA:
(18 satır)

Günaydın Sayın BARAN
_Dosyada ilk veri girişi 12. satıra el ile bazende kopyalayarak oluyor yeterli sütun yoksa ve girişe devam ediyorsam 33. sütundan sonra açmaya başlıyor. fazla yada hatalı giriş yapınca siliyorum oda gizlemeye başlıyor

_ satırlarda ise adete bakıyorum 20 satır yeter 30 satır yeterli gibi bir ön görü ile plana başlıyorum yeterli gelmez ise C Sütununda KESİM1 KESİM2 KESİM3 şeklinde girişe devam ediyorum oda satırları açmaya başlıyor plan bitti açık satır kaldıysa C sütunundaki fazla kesim numarasını siliyorum oda gizliyor

Sayın BARAN veri girdiğimizde kendisi sütun satır açması sorun oluyor ise gör seldeki gibi yatayda ve dikeyde iki buton ekleyerek yapabiliriz
Bu şekilde bir çalışma yaparsak
_12 nolu satır yetersiz geldiğinde gizli sütunlardan butona kaç defa basıldıysa o kadar sütun açsın gizleyeceği zaman ise hücre değerini temizleyerek gizlesin

_Satırlar yetersiz kaldığında ise C sütunundaki gizli satırlardan butona kaç defa basılır ise hücre değerini de yazarak gösterebilir gizlerken de butona basıldığında C deki hücre değerini temizleyerek gizleyebilir

böylece Change kodundaki bölümlerden kurtulmuş oluruz
bu sadece bir öneridir var olan haliyle de kalabilir hangisi daha sağlıklı olacaksa öyle ilerleye biliriz

1588926849946.webp

Moderatörün son düzenlenenleri:
Sayın BARAN
Elinize sağlık hayal etsem bu kadarını düşünüp hayal edemezdim DJ 17 de bir sonraki değeri vermesi müthiş olmuş çok beğendim

Bunun aynısını DJ 127 DJ 131 için de isteyebilir miyim sizden bu bölümdede 125 satırdaki - değerler sıfırlanıyor
aşağıdaki kodu kullanıyorum şimdilik

Kod:
(22 satır)

Ekteki belgeyi bir deneyin bakalım.

.
Sayın BARAN
iki haftadır sabır gösterip zaman ayırıp dosyayla ilgilendiğiniz için teşekkür ederin sorun çözmek bir yana yabancısı olduğunuz bir sektörde kullanılan bir dosyayı baştan sona yeniden yaptınız

Son olarak yapılabilirse
DJ 127 DJ 131 arasında sadece 5 satırlık alan var yazdığınız kod sanırım orada bölme işlemi yapıyor 125 satırda kalan -1 -2 -3 -7 -8 -9 gibi değerleri

DJ sütununda 5 gördüğünde yada 10 gördüğünde formüllerde olduğu gibi tavana yuvarla yukarı yuvarla 5 ve katlarına yuvarla şeklinde yapılabilir mi o bölümde ürün üzerideki aksesuar planı yapıldığı için bir kaç tane fazla olması sorun olmuyor

Belgedeki hesaplama basit STANDARTSAPMA işlemidir.

Tabi sektörünüzü bilmediğim, belgenizi, işleyişi, işlemlerin amacını vs bilmediğim için genel geçer bir işlev olarak
bunu düşündüm. İsterseniz ortalama, 5'in katları, 10'un katları gibi bir işlem de yapılabilir elbette.

Belgenizi, işlemlerin sizin için ifade ettiği anlamları bilmiyorum.
Belkide; DJ sütununa yazılacak sayıların toplamının minimum olmasını sağlamak gerekiyor ya da belki de
DK veya DL sütununda ilgili alanın toplamının minimize edilmesi gibi bir hedef vardır, vs vs.

.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...