hakki83

Site Üyesi
Merhaba hocalarımız

Aslında başlığın doğrusu şu olmalıydı: Kendiliğinden oluşan This Workbook görünümündeki sayfa.

Her zamanki dosyamda bir tuhaflık oldu. Kodla açılan (hidden) sayfalar açılmıyordu.

Kod bölümüne baktığımda BAŞLANGIÇ adındaki sayfamın önceden Sayfa2 olarak görünen adını, Sayfa21 olarak değişmiş olduğunu gördüm.

Ve

İçindeki kodlar Thisworkbook görünümünde (yeşil renkli) Sayfa2’ye taşınmıştı. Dolayısıyla kodlar çalışmadı.

Yedeğim olduğu için şu an yedeğimden devam ediyorum.

Altını çizmek istiyorum. Bu yeni oluşan sayfanın özelliklerine, VBA’da F4 ile baktığımda, tıpkı ThisWorkbook özellikleri gibi görünüyor.

Yani kısaca İkinci bir Workbook sayfası oluşmuş ya da Başlangıç sayfasının da adı değmiş Sayfa21 olarak.

Ben böyle bir şey ile ilk defa karşılaşıyorum, bu hata neden olur?
Nasıl çözülür?

Ekli dosyalar

• 0C674BF8-60CB-4FAD-B5D5-32CBD4458113.webp
    0C674BF8-60CB-4FAD-B5D5-32CBD4458113.webp
    35.7 KB · Görüntüleme: 5
Çözüm
Evet bozulmasından dolayı olmuş. Kodları dışarı aktarıp, dosyayı xlsx olarak kaydedip tüm makrolar silinmiş olacak, daha sonra kodları tekrar içe aktarıpta yapabilirsiniz.
images.webp

Yukarıdaki ayarlara girip en üstteki seçeneği seçin.
Tamam deyip dosyayı kapatın. Sonra tekrar açıp Dosyayı farklı kaydet deyip .xlsb uzantılı olarak farklı kaydedip , kaydettiğiniz dosyayı tekrar açarak bi kontrol edin.

Birde şu şekilde deneyelim. Her maddeyi olması gerektiği gibi yapın.
1-bozuk olan(ekran görüntüsü attığınız) dosyanız kapalı olsun.
2-boş excel sayfası açın.
3-bir önceki cevabımdaki işlemi yapın (makroları devre dışı bırakın ve bu kitabı kapatın)
4-bozuk olan dosyanızı açın ve farklı kaydet diyerek .XLSB uzantılı olarak kaydedin.
5- biraz önce devre dışı bıraktığınız makroları etkinleştirin ve dosyayı kapatın.
6- XLSB uzantılı olarak kaydettiğin dosyayı tekrar açıp kontrol edin.

Hocam yine bir şey değişmedi maalesef.

Ben öyle sanıyorum ki bu dosya artık bozulmuş. Ama neden bozuldu durduk yere onu merak ediyorum.

Bir şey daha eklemek istiyorum. Çeşitli internet sayfalarında, üyelerin yüklediği, böyle ikinci Thisworkbook sayfası oluşmuş dosyalar görürdüm. Bu şekildeki dosyaları “Excel’in bir özelliği” zannederdim ve “bir amacı vardır, bir işe yarıyor” diye düşünürdüm.

Demek ki öyle değilmiş. İnsanlar bozulmuş excel dosyalarıyla farkında olmadan çalışıyorlarmış.

Evet bozulmasından dolayı olmuş. Kodları dışarı aktarıp, dosyayı xlsx olarak kaydedip tüm makrolar silinmiş olacak, daha sonra kodları tekrar içe aktarıpta yapabilirsiniz.

Çözüm