S

Çözüldü Listviewde textbox görüntü ve sorunu

sedat2161

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Hayırlı günler sayın hocalarım.
Daha önce sorunu çözdüm dediğim sorun benim hata nedeniyle çözülmemiş.

(GENEL BİLGİLERİ) sayfasına üst kısmına 1 satır ekleyince Userformdaki iletişim bilgileri texboxlarında kayma yaşandı. Listviewe tıkladığımda iletişim bilgileri pagesinde personel bilgisi gerekirken sütun başlıkları gelemekte. Yardımlarınızı bekliyorum.

Ekli dosyalar

• 77.xlsm
    77.xlsm
    1.8 MB · Görüntüleme: 5
Çözüm
Eklediğim belgede KAYDET ve DEĞİŞTİR düğmelerine yönelik herhangi kod değişikliği/ilavesi yapmış değilim.

UserForm'daki Listview ve diğer nesnelerdeki verilerin tümü GENEL BİLGİLER sayfasından alınıyor bu doğru.
Böyle olmaması mı gerekiyor?

Belgenin ileriki aşamadaki kullanım amacını/biçimini bilemiyorum.
Userform üzerindeki KAYDET ve DEĞİŞTİR düğmelerine tıklandığında MUTLAKA her iki sayfaya da işlem yapılacak mıdır onu da bilemiyorum.
Userformdaki bilgiler GENEL BİLGİLER sayfasından geliyor ancak gerek KAYDET ve GEREKSE de DEĞİŞTİR düğmelerinde sat isimli değişken GÖREV BİLGİLERİ sayfasına göre tespit ediliyor durumda.
İki sayfadaki bilgiler her durumda paralel işleyecekse ikisi arasındaki fark 1 satır ilavesinden başka bir...
Ben bir sorun görmüyorum, bahsettiğiniz alan neresidir?

1660605854224.webp

@sedat2161

USERFORM_INITALIZE kod blokunda;
-- Dim.... satırlarının hemen altına Set gb = Sheets("GENEL BİLGİLERİ") şeklinde bir satır ekleyin.
-- Set il = Sheets(.....) satırının üstünde kalan tüm Cells(....) ibarelerinin başına gb.Cells(....) şeklinde ekleme yapın.

@sedat2161

USERFORM_INITALIZE kod blokunda;
-- Dim.... satırlarının hemen altına Set gb = Sheets("GENEL BİLGİLERİ") şeklinde bir satır ekleyin.
-- Set il = Sheets(.....) satırının üstünde kalan tüm Cells(....) ibarelerinin başına gb.Cells(....) şeklinde ekleme yapın.
Hayırlı günler Ömer BARAN hocam işler tam karıştı. yukarıdaki işlemleri uyguladım. Lisview kolon başlıklarında daha önce görev bilgileri A,B,C ve (D-E ad soyad birleşik) listview de görünüyordu. Ama bu işlemi yaptıktan sonra GENEL BİLGİLER sayfasındaki bilgiler geldi. Konu biraz karıştı sanki hocam. Kontrolü kaybediyorum. Yardımlarınızı bekliyorum.

Ekli dosyalar

2 numaralı cevaba eklediğim belgedeki userformu,
-- bir kez GÖREV BİLGİLERİ sayfası aktif sayfa iken
-- bir kez de GENEL BİLGİLER sayfası aktif sayfa iken
açın bakalım, fark var mı? Doğrusu hangisinde oluyor.

2 numaralı cevaba eklediğim belgedeki userformu,
-- bir kez GÖREV BİLGİLERİ sayfası aktif sayfa iken
-- bir kez de GENEL BİLGİLER sayfası aktif sayfa iken
açın bakalım, fark var mı? Doğrusu hangisinde oluyor.
1-Hocam GÖREV BİLGİLERİ sayfası aktif iken çalıştırdığım userformda kolon başlıkları hariç tüm bilgiler doğru gelmekte. Burada kolon başlıklarını düzeltip 1. Kişi başlıkların altına gelirse sorun kalmıyor.
2-GENEL BİLGİLER sayfası aktif sayfa iken başlıklar ve texbox bilgileri GENEL BİLGİLER sayfasına göre geliyor.
--- 1. Maddedeki sorunu düzeltirsek sorun çözülüyor. 2. Madde ile işimiz zaten yok bilgiler GÖREV bilgilerine göre geliyor.

Bir kez GENEL, bir kez de GÖREV sayfaları aktifken userformu açıp deneyin.
Hocam dediğiniz şekilde denedim. Listview kolon başlıklarını GENEL BİLGİLER sayfasından alıyor. Şimdi ben bu userformu görev bilgilerinde bulunan kayıt formu düğmesi ile açıp çalıştırmayacak mıyım. Hocam yetersiz bilgimden dolayı affınıza sığınarak, neden "Bir kez GENEL, bir kez de GÖREV sayfaları aktifken userformu açıp deneyin." yapmamı istediniz. Daha anlamış değilim.

Eklediğim belgede KAYDET ve DEĞİŞTİR düğmelerine yönelik herhangi kod değişikliği/ilavesi yapmış değilim.

UserForm'daki Listview ve diğer nesnelerdeki verilerin tümü GENEL BİLGİLER sayfasından alınıyor bu doğru.

Userform üzerindeki KAYDET ve DEĞİŞTİR düğmelerine tıklandığında MUTLAKA her iki sayfaya da işlem yapılacak mıdır onu da bilemiyorum.
Userformdaki bilgiler GENEL BİLGİLER sayfasından geliyor ancak gerek KAYDET ve GEREKSE de DEĞİŞTİR düğmelerinde sat isimli değişken GÖREV BİLGİLERİ sayfasına göre tespit ediliyor durumda.
İki sayfadaki bilgiler her durumda paralel işleyecekse ikisi arasındaki fark 1 satır ilavesinden başka bir şey değil.
Bu nedenle KAYDET ve DEĞİŞTİR düğme kodlarında,
sadece GENEL BİLGİLER sayfasına kayıt/değişiklik yapan kod satırlarında sat yerine sat + 1 yazılması yeterlidir.

Aslına bakarsanız;
madem GÖREV ve GENEL BİLGİLER sayfaları paralel yürüyecek
(birinde olup diğerinde olmayan satır olmayacak, birine kayıt yapıldığında diğerine de yapılacak)
bu iki sayfayı, GENEL BİLGİLER sayfasında yeni sütun gruplandırması yaparak birleştirmek (sütun sayısını artırmak) en doğrusu .

Çözüm

İki sayfadaki bilgiler her durumda paralel işleyecekse ikisi arasındaki fark 1 satır ilavesinden başka bir şey değil.
Bu nedenle KAYDET ve DEĞİŞTİR düğme kodlarında,
sadece GENEL BİLGİLER sayfasına kayıt/değişiklik yapan kod satırlarında sat yerine sat + 1 yazılması yeterlidir.

Aslına bakarsanız;
madem GÖREV ve GENEL BİLGİLER sayfaları paralel yürüyecek
(birinde olup diğerinde olmayan satır olmayacak, birine kayıt yapıldığında diğerine de yapılacak)
bu iki sayfayı, GENEL BİLGİLER sayfasında yeni sütun gruplandırması yaparak birleştirmek (sütun sayısını artırmak) en doğrusu .
Hayırlı akşamlar sayın hocam.
En son öneriniz
(Aslına bakarsanız; madem GÖREV ve GENEL BİLGİLER sayfaları paralel yürüyecek (birinde olup diğerinde olmayan satır olmayacak, birine kayıt yapıldığında diğerine de yapılacak) bu iki sayfayı, GENEL BİLGİLER sayfasında yeni sütun gruplandırması yaparak birleştirmek (sütun sayısını artırmak) en doğrusu .)
Buna daynarak tüm bilgileri GÖREV BİLGİLERİ sayfasından yönetmeye karar verdim. Ama yaptığım işlemler hepsi bozuldu bir türlü yeni dosyaya uygulama yapamadım. Userform aynı yalnız GENEL BİLGİLER sayfasını sildim tüm bilgileri GÖREV BİLGİLERİ sayfasında topladım.
--Hocam yardımlarınızı bekliyorum.

Ekli dosyalar

• 67.xlsm
    67.xlsm
    1.8 MB · Görüntüleme: 2
Bu şekilde çözüme ulaşmanız için baştan sona tüm kodlamaların en baştan (sıfırdan) yapılması gerekir.
Eski kodlarınızdan hareketle, USERFORM_INITALIZE'den başlayarak adım adım üzerinde durulması gerekir.

En iyisi eski ve yeni userformun ikisi de (eski userform kodları dahil) belgede olsun ve
şu kodu şu nesneye uyarlamak istiyorum gibi nesne nesne / olay olay, uygun başlıklarla yeni konu(lar) açarak mesafe almaya bakın.

Zaten buralardayız.

Bu şekilde çözüme ulaşmanız için baştan sona tüm kodlamaların en baştan (sıfırdan) yapılması gerekir.
Eski kodlarınızdan hareketle, USERFORM_INITALIZE'den başlayarak adım adım üzerinde durulması gerekir.

En iyisi eski ve yeni userformun ikisi de (eski userform kodları dahil) belgede olsun ve
şu kodu şu nesneye uyarlamak istiyorum gibi nesne nesne / olay olay, uygun başlıklarla yeni konu(lar) açarak mesafe almaya bakın.

Zaten buralardayız.
Hayırlı geceler sayın hocam. Elimden geldiği kodları yerine uyguladım. Denemelerim sonucunda şu anda eski ve yeni kodlarda mevcut sayfalarda sorun görünmüyor. Bu nedenle bu konuyu çözüldü olarak kabul edersek bundan sonraki sorularımıza yeni konu açarak devam etmek istiyorum. Müsaadeniz varsa. En son dosyanın halini paylaşıyorum. Zahmet olmazsa bi kontrol etme imkanınız varsa.

Ekli dosyalar

• 71.xlsm
    71.xlsm
    1.8 MB · Görüntüleme: 3