V

Çözüldü ListBox İçerisine CheckBoxla Koşullu Veri Alma

VolkanCan

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba, Userform1 üzerinde, ListBox1 içerisine veriler, çalışma sayfasından gelmektedir.
Aynı çalışma sayfasından gelen verilerden sadece, “D” sütununda dolu olan (tarih olan) hücrelerin bulunduğu satırları, CheckBox seçimi ile ListBox1'e getirebilmek için nasıl bir kodlama yapabiliriz ?

Çalışma kitabı açıldığında, Listbox1 içerisinde sayfada bulunan tüm verileri görüntülenmektedir, eğer CheckBox seçimi yaptığımızda, sadece “D” sütununda dolu olan verilerin bulunduğu satırları (eğer tarih sırasına göre ListBox1 de sıralama olursa daha uygun olacaktır) Listbox1 içerisine getirilecek, boş olanlar gelmeyecek, CheckBox pasif olduğunda (seçilmediğinde) ise yine tüm veriler ListBox1 içerisinde görünecek, bu konuda örnek çalışma sayfası ekledim, örnek üzerinden yardımcı olur musunuz? Araştırdım bulamadım, uğraştım ama yapamadım. Teşekkür ederim.

Ekli dosyalar

@VolkanCan

Aşağıdaki ilk kod blokundaki UserForm_Inıtalize kod blokunda gerekli düzeltmeyi yapıp,
ikinci kod blokundaki kodları UserForm'un kod bölümüne ekleyin.

VBA:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(9 satır)

VBA:
(17 satır)

@VolkanCan

Aşağıdaki ilk kod blokundaki UserForm_Inıtalize kod blokunda gerekli düzeltmeyi yapıp,
ikinci kod blokundaki kodları UserForm'un kod bölümüne ekleyin.

VBA:
(9 satır)

VBA:
(17 satır)

@Ömer BARAN hocam, muhtemel olmasa da, :rolleyes: kesinlikle işlemin uygulanmasında hata bizde ama çözemedim. Çözüm sunduğunuz kodlar çalışıyor sadece orjinal dosyada UserForm_Initialize() de diğer kodlarla uyuşmazlık hatası veriyor. Ayrıca; orjinal dosyada ; "DOLU" ve koşul olan ve istenen sütun "Z" sütununa göre kodlama işlemini yapabilir miyiz ? Malumunuz uğraşmadan sizi rahatsız etmem, ama maalesef çok uğraştım ve araştırdım yapamadım. Ama sayenizde öğreneceğim. 😊 Saygılar...

Kod:
(28 satır)

hata_goruntusu.webp

Moderatörün son düzenlenenleri:
Örnek belgenizle gerçek belgenizin yapısı farklı olunca bu tür sorunlarla karşılaşılması kaçınılmaz.
Gerçek belgenizle aynı yapıda ve sorunlu haliyle yeni bir örnek belge ekleyin (kullanılan kodlar da dosyada olmalı),
uygun vakit bakmaya çalışırım.

.

Örnek belgenizle gerçek belgenizin yapısı farklı olunca bu tür sorunlarla karşılaşılması kaçınılmaz.
Gerçek belgenizle aynı yapıda ve sorunlu haliyle yeni bir örnek belge ekleyin (kullanılan kodlar da dosyada olmalı),
uygun vakit bakmaya çalışırım.

.
Sayın @Ömer BARAN hocam sağolun. Orjinal olan sizin aşina olduğunuz dosyamı veriler tadilatlı olarak ekliyorum. Daha önce, arz-ı meram ettiğim gibi..,
UserForm1 üzerinde bulunan ListBox1 üzerinde CheckBox1 seçim düğmesi aktif olduğunda, "Z" sütununda bulunan dolu hücre (tarih olan veriler) satırları, ListBox1 de görünecek, çalışma kitabı açılışında ve ChecBox1 pasif olduğunda, normal listemiz ListBox da görünecek,
(CheckBox1 seçildiğinde "Z" sütunuda ki veriler tarih olduğu için, tarihler yeni tarihten, eski tarihe göre sıralama olursa daha iyi olur, olmazsa önemli değil) Saygılarımla hocam.

Ekli dosyalar

@VolkanCan

Son örnek belgenize göre, userformun kod bölümüne aşağıdaki kodları eklemek yeterli olur.
Listboxta gösterilen sütun ayısını kontrol edin, küçük kod düzenlemesi gerekebilir.

VBA:
(16 satır)

@VolkanCan

Son örnek belgenize göre, userformun kod bölümüne aşağıdaki kodları eklemek yeterli olur.
Listboxta gösterilen sütun ayısını kontrol edin, küçük kod düzenlemesi gerekebilir.

VBA:
(16 satır)
@Ömer BARAN hocam, çok teşekkür ederim. Sorun çözülmüş, konu kapanmıştır.