M

Soru Kullanıcı Adı Ve Şifreyle Açama

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan merttr07
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

merttr07

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Exceli açtığımız anda arkada kapalı olarak sadece program açık olacak. Ama aksi durumlarda program içerisine koymuş olduğum kullanıcı adı şifre ile birlikte doğru girildiğinde excel arkada aktif hale gelmesini istiyorum. Tabi yeni kullanıcı adı ve şifre tanımlaması da olmalı formları oluşturdum ama kodlamayı yapamadım.

Tanimlamalar sayfasında AB Sütunu Kullanıcı Adı AC Sütunu Şifre olarak tanımladım.

Ana ekranda bulunan girisbnt butonuna tıkladığınızda frmExcelgiris UserForm açılıyor burada şifresi ve kullanıcı adı olan personel giriş yapa bilir.

Aşağıda bulunan şifre yenileme ve kullanıcı adı yenileme butonları da mevcut. Kodlamayı yapamadım destek olabilecek var mı acaba.

Ekli dosyalar

Mesele anlaşılmamış demek ki.

Benzer bir mesajı, yine sizin açtığınız bir konu sayfasında yazmışım (link aşağıda) .

Orada aynen şöyle yazmışım:
"
Yine Application.Visible.....Application.Quit gibi kodlar içeren bir örnek belge.
Destek olmayı düşünecek kişinin, sadece tek belgeyle çalıştığını, Excel'i gizlemekte sakınca görmediğini mi düşünüyorsunuz ?
Excel 'in bütününe müdahale eden kodlar içeren örnek belge yüklemeyiniz.
"

Application.Visible.....Application.Quit bir sakıncası mı var bilmediğim için soruyorum.
Excel 'in bütününe müdahale eden kodlar içeren örnek belge yüklemeyiniz.

Neden sıkıntı yaşadığım belgeyi yüklüyorum bir sorun ise veya forum kuralı ise yapmayım

Sn @merttr07

Daha nasıl ifade edebilirim bilemiyorum.
Belgenizi indirip açmaya korkuyor insan.
Yine excel gizlenecek, işlem sırasında zaten açık olan diğer belgelerim ne olacak!...vs.

Foruma eklenen örnek belgelerde exceli gizleyen, hesaplama yöntemini ELLE haline getiren,
durum çubuğuna müdahale eden, araç çubuklarını pasif veya görünmez hale getiren
gibi (genel olarak Application.... kodları işte) kodlarla karşılaşmak bizler açısından hiç hoş olmuyor.

Oysa konu sahipleri belgelerinde mevcut bu tür kod satırlarını geçici olarak PASİF hale getirebilir,
örneğin kullanılan userformların ShowModal özelliklerini de FALSE olarak ayarlayabilir diye düşünüyorum.

Zaten yine daha evvel de sorun olmuştu, userformlarınız benim kullandığım biri standart, diğeri geniş ekran olan iki monitöre de sığmıyor ve userformlar üzerindeki TextBox/CommandButton gibi nesneleri ekranda göremiyorum bile (bu hususu daha önceki konunuzda görmüş ve yazışmaya konu etmiştik).

Bu konu sayfasındaki mesaj sayısı da 20'yi aşmış durumda ve henüz asıl meseleye odaklanılabilmiş bile değil.
Anlayış gösterceğinizi sanıyorum.

Neticede bizler çok sayıda konu sayfasıyla ilgileniyor birden fazla excel belgesini aynı anda açıp, üzerinde çalışıyor durumdayız.

Sn @merttr07

Daha nasıl ifade edebilirim bilemiyorum.
Belgenizi indirip açmaya korkuyor insan.
Yine excel gizlenecek, işlem sırasında zaten açık olan diğer belgelerim ne olacak!...vs.

Foruma eklenen örnek belgelerde exceli gizleyen, hesaplama yöntemini ELLE haline getiren,
durum çubuğuna müdahale eden, araç çubuklarını pasif veya görünmez hale getiren
gibi (genel olarak Application.... kodları işte) kodlarla karşılaşmak bizler açısından hiç hoş olmuyor.

Oysa konu sahipleri belgelerinde mevcut bu tür kod satırlarını geçici olarak PASİF hale getirebilir,
örneğin kullanılan userformların ShowModal özelliklerini de FALSE olarak ayarlayabilir diye düşünüyorum.

Zaten yine daha evvel de sorun olmuştu, userformlarınız benim kullandığım biri standart, diğeri geniş ekran olan iki monitöre de sığmıyor ve userformlar üzerindeki TextBox/CommandButton gibi nesneleri ekranda göremiyorum bile (bu hususu daha önceki konunuzda görmüş ve yazışmaya konu etmiştik).

Bu konu sayfasındaki mesaj sayısı da 20'yi aşmış durumda ve henüz asıl meseleye odaklanılabilmiş bile değil.
Anlayış gösterceğinizi sanıyorum.

Neticede bizler çok sayıda konu sayfasıyla ilgileniyor birden fazla excel belgesini aynı anda açıp, üzerinde çalışıyor durumdayız.
Açıklama için teşekkür ederim haklısınız özür dilerim daha dikkatli olucam.

Sayın @okutkan 'ın verdiği bir kod var sanırım frmExcelGiris isimli formla ilgili olsa gerek.
Onu belgenize uyarladınız veya uyguladınız mı?

Bir mesajınızdaki cümle şu:
"Şuan son yaptığım ayarlar ile çalışıyor direk excel açılıyor ben direk excel değil program açılsın istiyorum."

Belge veya bir kopyası, bir bilgisayarda ilk kez açıldığında makrolar etkinleştirilmemişse her türlü sayfa/kod vs müdahalesi mümkün olur bunu bilin.
İsteğiniz aslında excelde çalışan ama exceli görmediğiniz (görev yöneticisi dahil) bir UYGULAMA oluşturmak ise,
bu işleme EXE olarak DERLEME deniyor ve maalesef benim şimdiye kadar yaptığım böyle bir uygulama yok,
diğer forumdaşların durumunu bilemiyorum tabi.
İlk açılışta makrolar etkinleştirilerek açıldığında kodlar çalıştı ve exceli gizledi.
Ekranda bir adet userform var (excel çalışmıyor değil gizlenmiş durumda). Şu anda sanırım bu aşamadasınız.
EKrandaki userform ise frmExcelgiris isimli form.
Burada ne istiyorsunuz? Kullanıcı adı yenileme ve şifre yenileme işlemi için mevcut yapı uygun olmayabilir.
Bunun yapılması için kullanıcı adı ve şifre aşamasının geçilmiş olması gerekir.
Bu isim/şifre değişikliği için doğru isim ve şifreyle giriş yapıldıktan sonra ya yeni nesneler görünür olup eski ve yeni bilgiler üzerinden işlem yapılması ya da yeni bir userform kullanılması gerekir. Neticede elde; biri eski diğeri yeni olarak ikişer adet Kullanıcı adı ve şifre bilgisi olması lazım.

belgnize tam hakim değilim, belki de yukarıda belirttiklerimden bir kısmı veya tümü mevcut da olabilir bilemiyorum tabi.
Ben sadece fikrimi yazdım.

Sayın @okutkan 'ın verdiği bir kod var sanırım frmExcelGiris isimli formla ilgili olsa gerek.
Onu belgenize uyarladınız veya uyguladınız mı?

Bir mesajınızdaki cümle şu:
"Şuan son yaptığım ayarlar ile çalışıyor direk excel açılıyor ben direk excel değil program açılsın istiyorum."

Belge veya bir kopyası, bir bilgisayarda ilk kez açıldığında makrolar etkinleştirilmemişse her türlü sayfa/kod vs müdahalesi mümkün olur bunu bilin.
İsteğiniz aslında excelde çalışan ama exceli görmediğiniz (görev yöneticisi dahil) bir UYGULAMA oluşturmak ise,
bu işleme EXE olarak DERLEME deniyor ve maalesef benim şimdiye kadar yaptığım böyle bir uygulama yok,
diğer forumdaşların durumunu bilemiyorum tabi.
İlk açılışta makrolar etkinleştirilerek açıldığında kodlar çalıştı ve exceli gizledi.
Ekranda bir adet userform var (excel çalışmıyor değil gizlenmiş durumda). Şu anda sanırım bu aşamadasınız.
EKrandaki userform ise frmExcelgiris isimli form.
Burada ne istiyorsunuz? Kullanıcı adı yenileme ve şifre yenileme işlemi için mevcut yapı uygun olmayabilir.
Bunun yapılması için kullanıcı adı ve şifre aşamasının geçilmiş olması gerekir.
Bu isim/şifre değişikliği için doğru isim ve şifreyle giriş yapıldıktan sonra ya yeni nesneler görünür olup eski ve yeni bilgiler üzerinden işlem yapılması ya da yeni bir userform kullanılması gerekir. Neticede elde; biri eski diğeri yeni olarak ikişer adet Kullanıcı adı ve şifre bilgisi olması lazım.

belgnize tam hakim değilim, belki de yukarıda belirttiklerimden bir kısmı veya tümü mevcut da olabilir bilemiyorum tabi.
Ben sadece fikrimi yazdım.
Şuan son yaptığım ayarlar ile çalışıyor direk excel açılıyor ben direk excel değil program açılsın istiyorum.

*Ama admin olan kullanıcı her hangi bir kolama yapa bilmek veya arkada excel müdahale ede bilmesi için arkada gizli çalışan excel'i aktif hale getire bilme şansı olsun istiyorum.

** Admin kullanıcı olan kişilerin başka kullanıcılara yetkilendirme yapa bilmelerini istiyorum.

*** User olan kullanıcılar ise sadece program kullana bilsinler şifre ve kullanıcı adını değiştire bilsinler istiyorum.

Desteğiniz için çok teşekkürler süper oldu bir kaç eksik giderildiğinde sorun çözülmüş olacak.

Ekli dosyalar