M

Soru Kullanıcı Adı Ve Şifreyle Açama

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan merttr07
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

merttr07

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Exceli açtığımız anda arkada kapalı olarak sadece program açık olacak. Ama aksi durumlarda program içerisine koymuş olduğum kullanıcı adı şifre ile birlikte doğru girildiğinde excel arkada aktif hale gelmesini istiyorum. Tabi yeni kullanıcı adı ve şifre tanımlaması da olmalı formları oluşturdum ama kodlamayı yapamadım.

Tanimlamalar sayfasında AB Sütunu Kullanıcı Adı AC Sütunu Şifre olarak tanımladım.

Ana ekranda bulunan girisbnt butonuna tıkladığınızda frmExcelgiris UserForm açılıyor burada şifresi ve kullanıcı adı olan personel giriş yapa bilir.

Aşağıda bulunan şifre yenileme ve kullanıcı adı yenileme butonları da mevcut. Kodlamayı yapamadım destek olabilecek var mı acaba.

Ekli dosyalar

Userform yerine 'farklı kaydet' penceresinde, işaretlediğim seçenek ile şifreleyebilirsiniz.

Animation.webp

Moderatörün son düzenlenenleri:
Userform yerine 'farklı kaydet' penceresinde, işaretlediğim seçenek ile şifreleyebilirsiniz.

Animation.webp
Benim anlatmak istediğim program açıldığında Excel arkada çalışacak Excel ulaşmak için ve ulaşacak kişileri kısıtlaya bilmek için kullanıcı adı ve şifre ile giriş yapıldığında arkada çalışmakta olan Excel açık hale gelsin işlem bittikten sonra eski halinde devam etsin. Sizin anlattığınız Excel şifrelemek

Yeni düzenlemeler yaptım ama ne yazık ki hatalar alıyorum.

Program açıldığında kullanıcı adı şifre sormayacak program normal çalışacak excel arkada kapalı olduğu için her hangi bir durumda açmak için bunu istiyorum

End if hatası var. Çok fazla karışık bir kod yazılmış. Hangi 'koşul sonu' hangi 'koşul' a ait olduğu belli değil. Kodunuzun bu eksikliğini giderince sorun bitecek mi kesin değil. Sıfırdan bir kod yazmak daha kolay olurdu.
Size tavsiyem, koşul yazacağınız zaman;
Kod:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(3 satır)

şeklinde kullanmanız. Yani 'end if' yazılmış şekilde dursun. İki satırın arasına daha sonradan kod yazarsanız hata payınız düşer.

End if hatası var. Çok fazla karışık bir kod yazılmış. Hangi 'koşul sonu' hangi 'koşul' a ait olduğu belli değil. Kodunuzun bu eksikliğini giderince sorun bitecek mi kesin değil. Sıfırdan bir kod yazmak daha kolay olurdu.
Size tavsiyem, koşul yazacağınız zaman;
Kod:
(3 satır)

şeklinde kullanmanız. Yani 'end if' yazılmış şekilde dursun. İki satırın arasına daha sonradan kod yazarsanız hata payınız düşer.
Kodu oturtamadım zaten ne yazık ki

Kod sayfasının başında 'Option Explicit' yazdığı için tüm değişkenleri tanımlamak gerekti.
Userform üzerinde giriş hakkını belirten bir label ekleyin. Label adı 'kalan' olsun.
Giriş başarılı mesajının olduğu alana kodlarınızı yazabilirsiniz. Kullanıcı ve Şifre doğru olmadığı sürece 'Giriş Başarılı' mesajının olduğu alan çalışmayacaktır.
Kodu düzenleyerek istediğiniz sonuca ulaşmaya çalışın. Takıldığınız konularda yazabilirsiniz.
İsterseniz,
Şifre hakkının bittiği durumda veya bilgilerin doğru girilmesiyle hangi işlemlerin gerçekleşmesini istiyorsanız maddeler halinde yazın, yardımcı olayım.

VBA:
(29 satır)

Kod sayfasının başında 'Option Explicit' yazdığı için tüm değişkenleri tanımlamak gerekti.
Userform üzerinde giriş hakkını belirten bir label ekleyin. Label adı 'kalan' olsun.
Giriş başarılı mesajının olduğu alana kodlarınızı yazabilirsiniz. Kullanıcı ve Şifre doğru olmadığı sürece 'Giriş Başarılı' mesajının olduğu alan çalışmayacaktır.
Kodu düzenleyerek istediğiniz sonuca ulaşmaya çalışın. Takıldığınız konularda yazabilirsiniz.
İsterseniz,
Şifre hakkının bittiği durumda veya bilgilerin doğru girilmesiyle hangi işlemlerin gerçekleşmesini istiyorsanız maddeler halinde yazın, yardımcı olayım.

VBA:
(29 satır)
Bende bir kodlama yaptım ama excel kapalı çalışması lazım onu ayarlayamadım arkada gizli çalışsın istiyorum. Kullanıcı adı şifre girildiğinde excel açılsın istiyorum.

Ekli dosyalar

Dosyayı gizlemek farklı sorunlar yaratabilir. Sırf dosyanın daha profesyonel gözükmesi için sadece userformu göstermeye çalışmaktansa sorunsuz bir program kullanmak daha mantıklıdır. Onun yerine boş bir excel sayfası açarak, userform çalıştığı esnada sadece boş sayfanın görünmesini sağlasanız daha iyi olur.

Dosyayı gizlemek farklı sorunlar yaratabilir. Sırf dosyanın daha profesyonel gözükmesi için sadece userformu göstermeye çalışmaktansa sorunsuz bir program kullanmak daha mantıklıdır. Onun yerine boş bir excel sayfası açarak, userform çalıştığı esnada sadece boş sayfanın görünmesini sağlasanız daha iyi olur.
Son yaptığım çalışmalar ile şuan giriş mümkün . Son olarak yapamadığım tek sıkıntı ve detek beklediğim nokta.

Şuan son yaptığım ayarlar ile çalışıyor direk excel açılıyor ben direk excel değil program açılsın istiyorum.

*Ama admin olan kullanıcı her hangi bir kolama yapa bilmek veya arkada excel müdahale ede bilmesi için arkada gizli çalışan excel'i aktif hale getire bilme şansı olsun istiyorum.

** Admin kullanıcı olan kişilerin başka kullanıcılara yetkilendirme yapa bilmelerini istiyorum.

*** User olan kullanıcılar ise sadece program kullana bilsinler şifre ve kullanıcı adını değiştire bilsinler istiyorum.

Desteğiniz için çok teşekkürler süper oldu bir kaç eksik giderildiğinde sorun çözülmüş olacak.

Kullanici AdSifreYetki
Kullanici 11admin

Ekli dosyalar

Sizin dosyanızdan harici açık olan başka bir projem vardı. Sizin dosyanızı açar açmaz kendi dosyamda kapandı. Size daha önce böyle sıkıntılar hakkında uyarıda bulunmuştum. Umarım yardımcı olan çıkar.

Yine daha önce dikkate almadığınız bir uyarımı görsel ile destekleyeyim. Görselde, hiçbir şifre sormadığını ve bütün sayfa ve bilgilere erişebildiğimi görüyorsunuz. Çünkü excel ayarlarımda güvenlik seviyesi düşük değil; Excel her makroyu rastgele çalıştırmaz.
Animation.webp

Yine daha önce dikkate almadığınız bir uyarımı görsel ile destekleyeyim. Görselde, hiçbir şifre sormadığını ve bütün sayfa ve bilgilere erişebildiğimi görüyorsunuz. Çünkü excel ayarlarımda güvenlik seviyesi düşük değil; Excel her makroyu rastgele çalıştırmaz.Animation.webp
Kullanacak personellerde excel ayarları yapılacak zaten. Daha sonra atmış olduğunuz gıf sorun çözüleceğini düşünüyorum.

Kullanacak personellerde excel ayarları yapılacak zaten. Daha sonra atmış olduğunuz gıf sorun çözüleceğini düşünüyorum.
Sizleri halı buluyorum ama ne yazık ki kamu sektörü olduğu için büyük programlar yaptırıp alamıyoruz özel sektör değiliz kendi işyerimizde 5 6 personelin kolaylığını sağlaya bilecek excel ile yapa biliyoruz. Normal şartlarda bende farkındayım en kötü access ile daha iyi verim alınacağını ama ne yazık ki lisans olarak ofis programlarımızda access mevcut değil. İşyerim de programı bilmeyen ve kodlara ulaşıp hatayı engellemek amaçlı önlem alıyorum. Kafasına göre girilmiş olacak izinleri personeller silmesin diye elimizden gelen önlemi almam gerekiyor.

@Ömert Baran ben programcı değilim ufak tefek bilgim ile elimden geleni yapmaya çalışan bir büro personeliyim takıldığım noktalarda sizlerin yardımı ile bu sorunları çözmeye çalışıyorum.
Sizlere de minnettarım her konuda destek olmaya çalışıyorsunuz. Programlamayı çok bilmediğim için anlatmak istediğim sorunu sizlere aktaramaya bilirim. Ama bu program yapmaya veya yazmama engel değil yavaş yavaş öğreniyorum. Kodlar içerisinde hatalar bulmanız anormal değildir. Hatamı buradan bildirirseniz bende öğrenmiş oluyorum sayenizde. Çeşitli platform gördüklerimi uygulayarak kendimi geliştirmeye çalışıyorum. Sizleri de yoruyor isem özür dilerim. Uygulamış olduğum sizlerin kafasında oturmaya bilir farklı yöntemler söyleye bilirsiniz. Size tek sorum ilk başladığınızda nasıldınız şimdi nasılsınız ? Her açtığım konuda sitemkar yaklaşmanız üzücü doğrusu. Benim yerime kendinizi koymanızı rica ederim. Ama yine de teşekkürler yardımı oluyorsunuz.

Sitem kar olmak yerine neler yapmam gerektiği konusunda nereden başlamam gerektiği konusunda bana bilgi aktara bilirsiniz.

Bende isterim oracle veya python program dillerini mükemmel derecede bileyim herkes ister zaten bilsem şuna büro personeli olmazdım. Benim yazdığım aslında bu tarz programlar ile yapılacak bir program türüdür. Bilgimin derecesi az ve onu iyi hale getirmeye çalışıyorum. Bunu da sizlerden aldım destekler ile olacağını düşünüyorum. Ama her açtığım konuda hemen sitemli ney nerede şu ney bilgi vermiyorsunuz. Kodlamaları nereden bilelim. Şurada şu hata var şunu düzeltin ya zaten o hatayı ben bilsem programı gözüm kapalı yaparım buraya konu olarak açmam.

Biraz uzun oldu ama bende doldum kırıcı bir şey yazdıysam da özür dilerim çünkü artık bitsin ve personel bilgilerini girip bir ton evrak işlemem gerekiyor.

Personellerin yıllık izinlerini deftere yazıyoruz düşünün yani o nedenle çabam ve işe de yeni girdim kendimi bazı noktalarda göstemek istiyorum belli başlı bilgim var ama sizler gibi değil.

Bundan sonrada açacağım konularda ve bu konuda da verdiğiniz tüm destek ve yardımlarınız için teşekkürler.

Mesele anlaşılmamış demek ki.

Benzer bir mesajı, yine sizin açtığınız bir konu sayfasında yazmışım (link aşağıda) .

Orada aynen şöyle yazmışım:
"
Yine Application.Visible.....Application.Quit gibi kodlar içeren bir örnek belge.
Destek olmayı düşünecek kişinin, sadece tek belgeyle çalıştığını, Excel'i gizlemekte sakınca görmediğini mi düşünüyorsunuz ?
Excel 'in bütününe müdahale eden kodlar içeren örnek belge yüklemeyiniz.
"